До повномасштабного російського вторгнення в Україну використання армією, що воює, комерційного продукту, створеного зовсім для інших цілей, як головного засобу комунікації здавалося немислимим.
Це порушувало всю логіку воєнного зв'язку, головні принципи якого — безпека та стійкість.
Більшість соцмереж та месенджерів, здається, не відповідає цим вимогам — вони залежать від інтернету та не дають стовідсоткової безпеки. При цьому цивільне програмне забезпечення, яке створювалося в умовах конкуренції, набагато зручніше та універсальніше, його функціонал ширший.
Для того, щоб військові припинили користуватися цивільними смартфонами та програмами, зокрема месенджерами, потрібно витратити чималі зусилля — зробити спеціальні військові гаджети та програми та навчити особовий склад їх застосовувати.
BBC спробувала з'ясувати, як влаштований зв'язок у російській армії та яку роль під час вторгнення в Україну грають телеграм, інші месенджери та цивільні смартфони.
Зв'язок на фронті
Російський воєнний блогер Макс Каскад, який має спеціалізований канал у телеграмі, пише, що цей месенджер здобув популярність у військових через неефективність штатної системи зв'язку, велику кількість різних радіостанцій, які погано пов'язані одна з одною, і взагалі брак сучасних засобів комунікації.
Це трохи спрощене пояснення. Зв'язок на війні — велике і комплексне поняття, і на тактичному рівні, де, власне, і виникає потреба в телеграмі, він раніше забезпечувався або раціями, або дротовими апаратами. Ці засоби зв'язку продовжують широко застосовуватись і сьогодні.
Автор фото Getty Images
Радіозв'язок незамінний у бойових обставинах та за відсутності інтернету
Сучасні тактичні радіостанції можуть дуже багато. Насамперед, вони дозволяють перемовлятися каналом, захищеним від перешкод і прослуховування. Крім того, вони можуть надсилати дані та текстові повідомлення.