Ринок готовий до переходу на облік газу в енергетичних одиницях ще з 1 квітня 2017 року. Для впровадження такої європейської практики достатньо лише одного рішення уряду.
Споживачі впродовж останніх років задають справедливе питання: чому ми сплачуємо однакову ціну за газ різної калорійності? Кількість енергії, яку можна отримати з одного кубометру газу може відрізнятись в залежності від регіону та джерел надходження на 10%.
Тобто, споживачі газу поставлені в нерівні умови. Всі вони сплачують встановлену урядом єдину ціну газу, проте отримують різну кількість енергії за однакові гроші. Перехід до обліку газу в енергетичних одиницях покладе край дискримінації споживачів.
Щоб дати можливість споживачеві сплачувати за отриману енергію, а не куби, достатньо лише однієї постанови Кабінету Міністрів. Уряд має визначити вартість однієї кіловат-години для населення, обсяги енергії для споживачів без лічильників і для субсидіантів. І все.
Ринок готовий до роботи в нових умовах і технічно, і комерційно з 1 квітня 2017 року. Вже два роки споживачі природного газу бачать в своїх рахунках обсяги спожитого газу в енергетичних одиницях. Причому, одразу в кіловат-годинах, джоулях та калоріях.
Підготовка до переходу на облік газу в енергоодиницях почалася одразу після прийняття закону “Про ринок природного газу” та кодексів газотранспортної системи та газорозподільних систем. В березні 2015 року цю ініціативу підтримав НАК “Нафтогаз України”, а НКРЕКП підготувало всі нормативні документи, де були виписані всі кроки до переходу обліку газу в енергетичних одинцях.
Газорозподільні компанії зі свого боку розробили маршрути транспортування газу і почали проводити щомісячний моніторинг найвищої теплоти згоряння на кожному з них. Цю інформацію вони вказують на своїх сайтах. Надалі всі учасники ринку чекали тільки постанови уряду, в якої мало бути зазначено три параметри: вартість однієї кіловат-години для населення, обсяги енергії для споживачів без лічильників і для субсидіантів. На жаль, цього не сталося.
На сьогодні учасники ринку готові дати можливість споживачам газу платити за отриману енергію, а не куби. Всі необхідні нормативно-правові документи є. Облік в кіловат-годинах визначений і закріплений. Нагадаю, що з моменту появи перших програмних документів в березні 2015 року минуло чотири роки, що свідчить про швидкість та якість реформ в енергетичному секторі.
Як мінімум два роки тому Кабмін мав всі можливості покласти край зрівнялівці при купівлі газу. З квітня 2017 року споживачі природного газу могли здійснити перехід на більш справедливий облік газу — в енергетичних одиницях.
Плата за енергію, а не куби є нормальною і розповсюдженою практикою в усіх країнах Європи. В них відбувається облік імпортного газу з європейських країн.
Україна ж досі залишається анклавом на Сході Європи, де чомусь чіпляються за куби. Тому українці вимушені сплачувати однакові гроші за різну кількість енергії. І обмінюватись спостереженнями про те, у кого швидше скипає чайник на газовий плиті.
, заступник голови Асоціації газового ринку України
Что скажете, Аноним?
[15:06 24 ноября]
[11:45 24 ноября]
[08:15 24 ноября]
15:45 24 ноября
12:30 24 ноября
12:00 24 ноября
11:30 24 ноября
10:00 24 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.