Адміністрація Байдена влаштувала теплий прийом прем′єр-міністру Індії Нарендрі Моді під час його офіційного державного візиту до Сполучених Штатів цього тижня. Він став лише третім світовим лідером після француза Емманюеля Макрона та корейця Юн Сок Йоля, удостоєним такого рівня візиту від нинішнього американського президента.
США прагнуть зміцнити свої відносини з Індією на тлі протистояння з Китаєм. Країна з найбільшою кількістю населення у світі, одна з найбільш швидко зростаючих економік, хоч і не зовсім досконала, але найбільша демократія у світі, яка має при цьому багаторічні територіальні проблеми з Китаєм, вважається важливим партнером для стримування КНР в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Дублюючи назву книжки Сіми Сірохі, на сьогодні Вашингтон і Нью-Делі стали “друзями за розрахунком”, яких поєднує не тільки прагнення протистояти Пекіну, а й взаємна економічна зацікавленість. США виступають найбільшим торговельним партнером Індії з найвищою часткою позитивного сальдо для останньої, а також посідають перше місце за прямими іноземними інвестиціями (ПІІ) із загальною часткою 17,94%. У 2020—2021 роках фіксувалося збільшення ПІІ до країни, що пов′язане із прагненням багатьох іноземних компаній диверсифікувати своє виробництво та позбутися надмірної залежності від Китаю. Це робить Індію з її великим споживчим ринком, кваліфікованою робочою силою та сприятливим бізнес-середовищем головним бенефіціаром стратегії “Китай+1” з перебудови динаміки світової торгівлі.
Таким чином, перед Індією відкрилися виняткові перспективи посилити свої оборонні можливості та стати центром для інновацій. Зі свого боку Сполучені Штати, нарощуючи економічну та військову співпрацю, сподіваються заручитися підтримкою Індії у забезпеченні власних геополітичних інтересів в Азії.
Втім, зміцнення американо-індійських відносин не означає, що Індія готова відмовитися від своїх традиційних зв′язків з Росією та політики, за якої вміло розкладає яйця по різних кошиках. Індія традиційно надає перевагу стратегічній автономії та уникає союзницьких відносин з іншими державами, взаємодіючи за принципом багатоприєднання до тих чи інших груп на основі власних інтересів. Це дає їй змогу почуватися вільно у протилежних за своїм спрямуванням багатосторонніх організаціях, як проамериканських QUAD та I2U2, так і прокитайсько-російських ШОС і БРІКС.
І навіть інвестуючи у свої відносини з Вашингтоном, Індія продовжує багатовимірну співпрацю з Москвою, імпортує російську нафту у рекордних обсягах і не підтримує західної політики щодо російсько-української війни. Індія була непростим партнером завжди, тож адміністрація Байдена, схоже, готова оминати гострі кути.
У американських політичних колах і серед громадських активістів, до прикладу, викликає занепокоєння перевага геополітики над демократичними принципами у відносинах з Нью-Делі. Напередодні візиту Нарендри Моді до США понад 70 законодавців закликали Джо Байдена порушити у розмові з індійським прем′єр-міністром питання утисків близько 200 мільйонів мусульман та інших меншин, обмеження свободи преси та незалежного громадянського суспільства.
Під час спільної прес-конференції з індійським прем′єром Джо Байден зазначив, що провів “хорошу дискусію про демократичні цінності”, але, схоже, як і обіцяв напередодні візиту радник з національної безпеки Джейк Салліван, “лекцій” з цього питання читати не став.
Зі свого боку Нарендра Моді висловив здивування, що американці поставили під сумнів демократичні цінності, та наголосив, що “незалежно від касти, віросповідання, релігії, статі, немає абсолютно ніякого місця для дискримінації”. Під час годинного виступу на спільному засіданні Конгресу США, де Моді став першим індійським прем′єр-міністром і другим світовим лідером після Беньяміна Нетаньягу, удостоєним такої можливості двічі, він неодноразово вдавався до паралелей між “найдавнішою та найбільшою демократіями” і назвав Індію “матір′ю демократії”. Хоча деякі законодавці бойкотували цей захід через ерозію демократичних принципів у Індії, присутні в залі неодноразово влаштовували овації. Ця ситуація чітко відображає підхід американської адміністрації до індійської політики: хай там як, але ця країна є демократією, відносини з якою зараз мають стратегічне значення.
“Дві великі нації, двоє великих друзів і дві великі держави”, — охарактеризував Джо Байден відносини двох країн під час тосту за вечерею у Білому домі. Схоже, це визначає напрям нинішніх відносин, в яких США готові допомогти Індії стати великою державою, — підтримати на шляху до постійного членства в Раді Безпеки ООН, сприяти її впливу на Глобальний Південь (Нарендра Моді ставить це в основу цьогорічного головування в G20 і лобіює приєднання Африканського Союзу до “двадцятки”) і, звичайно, розширювати співпрацю насамперед у оборонній, технологічній і космічній сферах.
Домовленості у сфері оборони, досягнуті під час нинішнього візиту, включають спільне між General Electric Co. і Hindustan Aeronautics Ltd виробництво реактивних двигунів F414 для легкого бойового літака Tejas, угоди щодо ремонту суден та інтеграцію оборонної промисловості приватного сектора Індії з оборонним сектором США. Вони покликані зміцнити безпеку кордонів Індії та зменшити залежність від російського військового постачання.
У рамках стратегічного технологічного партнерства лідери США та Індії домовилися співпрацювати у сфері виробництва напівпровідників, постачанні критичних матеріалів, телекомунікаційних можливостей і вдосконаленні штучного інтелекту. Сукупні інвестиції за цим напрямом становитимуть 2,75 млрд дол. і допоможуть створити до 5 тисяч нових прямих і 15 тисяч суміжних робочих місць протягом наступних п’яти років. Компанія Micron Technology, Inc. планує інвестувати 825 млн дол. у будівництво в Індії нового напівпровідникового центру зі складання та випробувань, Lam Research — провести навчання 60 тисяч індійських інженерів через віртуальну платформу виробництва Semiverse Solution у сфері напівпровідникового виробництва та розвитку робочої сили, компанія Applied Materials, Inc. оголосила про інвестування 400 млн дол. у створення спільного інженерного центру в Індії. Також США та Індія оголосили про запуск грантової програми у 2 млн дол. для спільної розробки та комерціалізації штучного інтелекту і квантових технологій.
У космічній сфері Аеронавігаційне космічне управління США (NASA) та Індійська організація космічних досліджень (ISPO) домовилися про співпрацю у розвитку космічних польотів людини та підготовку індійських астронавтів у Космічному центрі Джонсона в Гюстоні.
США прагнуть зміцнити оборонну промисловість Індії та позбавити її залежності від російської зброї, на яку припадає вагома частка в індійському військовому арсеналі. Саме безпекові застереження неодноразово звучали як виправдання стриманої позиції Індії відносно російської агресії проти України.
У спільному комюніке лідери двох держав закликали до поваги міжнародного права, принципів Статуту ООН, територіальної цілісності та суверенітету, зобов′язалися надавати постійну гуманітарну допомогу народу України та погодилися з важливістю її постконфліктного відновлення. Окремо Нарендра Моді зауважив прихильність Індії до врегулювання конфлікту шляхом дипломатії та діалогу, а також висловив готовність “зробити свій внесок будь-яким чином, яким ми можемо, у відновлення миру”.
Цілком очікувано, індійський прем′єр не змінив риторики щодо російської агресії. Втім, навіть у такій позиції Індія має можливість залучити свою човникову дипломатію для тиску на РФ стосовно подовження зернової ініціативи (тим паче що в спільній заяві згадувалося про активізацію зусиль з пом’якшення наслідків війни для країн, що розвиваються) та ядерних погроз РФ (про які, до речі, в спільному документі не згадано). Зрештою, підтримати українську Формулу миру.
Тож чи стоїть за словами “готові зробити свій внесок” справжній намір індійської влади проявити більшу активність у досягненні справедливого миру в Україні або ж це лише дипломатична мова, зможемо побачити уже найближчим часом.