Відучора Запоріжжя зустрічає водіїв–далекобійників щитами–застереженнями про заборону руху фур вагою понад 30 тонн греблею Дніпрогесу. Пояснення просте: автомагістраль через гідроелектростанцію, збудована ще в повоєнні роки, зазнає дедалі серйознішої руйнації, й існує загроза провалів автівок. Наприкінці минулого тижня фахівці помітили нові пошкодження консольної частини шести мостових опор–«биків», тріщин дедалі більше, бетон кришиться й осипається, іржа «доїдає» металоконструкції як ригелів, так і несучої частини об’єкта.
Ситуація серйозна, судячи хоча б із того, що 18 серпня члени постійної міської комісії з питань техногенно–екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за участі запорізького «губернатора» Олександра Старуха оглядали аварійні місця греблі без журналістів. Пізніше начальник відділу капітального будівництва Запорізького міськвиконкому Іван Сухомлин підтвердив критичність ситуації і повідомив про рішення обмежити рух транспорту: спершу — транзитних вантажівок вагою понад 30 тонн (легковики матимуть право рухатися зі швидкістю до 30 км/год.). Коли ж розпочнуться зварювальні роботи, то рух узагалі заборонять.
Заступник запорізького мера Володимир Грищенко каже, що заздалегідь було підготовлено дев’ять спеціальних (6 х 3 метри) щитів з анонсом закриття греблі Дніпрогесу і функціонування лише мосту Преображенського — попри те, що ці «ветерани» і без того аж стогнуть від перенавантаження транзитними автівками. Міська влада звернулася до Мінтрансу і ДАІ з клопотанням змінити загальнодержавні маршрути руху транспорту і спрямувати вантажівки західних регіонів на лівий берег Дніпра не в районі Запоріжжя, а деінде.
Критичність ситуації міський голова Євген Карташов деталізував у листі на ім’я Прем’єр–міністра Юлії Тимошенко, нагадавши про обіцяні урядом кошти з резервного фонду. Мер просить також прислати комісію МНС для визначення ступеня надійності навіть тієї частини автомагістралі, яка не зависає над водами Дніпра, а опирається безпосередньо на тіло греблі. (До речі, на негайному закритті двох найнебезпечніших смуг руху давно наполягає Євген Соловйов, начальник управління Державної інспекції з цивільного захисту і техногенної безпеки управління МНС у Запорізькій області).
Голова Запорізької ОДА Олександр Старух також висловив занепокоєння тим фактом, що для ремонту автотранспортного переходу греблею РЕС область донині не одержала виділені Кабміном 7,7 млн. гривень. Не набагато краще і з фінансуванням будівництва в Запоріжжі нових мостів.
До речі, відправлене до Києва клопотання Карташова — вже 163–й офіційний лист запоріжців столичним «султанам» із приводу дефіциту коштів для розв’язання загальнодержавної проблеми з мостовими переходами в Запоріжжі. Як діючими, так і новими, спорудження яких триває майже п’ять років.
Андрій БАГНЮК