Водночас кандидат у президенти від республіканців Дональд Трамп не лише не зустрівся із Володимиром Зеленським, який до поїздки у США розраховував представити свій план перемоги і йому, але й зробив низку жорстких заяв щодо України та її майбутнього.
Що відбувається, до чого тут Пенсильванія і яке значення вона має для президентських виборів у США та допомоги союзників Україні?
Що сталося із Зеленським та Маркаровою
Робочий візит президента України до США розпочався у неділю, 22 вересня. Увага усіх була прикута до плану перемоги, який Володимир Зеленський сподівався представити як чільному президенту Джо Байдену, так і кандидатам у президенти від демократів та республіканців — Камалі Гарріс та Дональду Трампу.
Свій візит до США президент Зеленський розпочав із відвідин Скрентонського армійського боєприпасного заводу, що у Пенсильванії, де виробляють складові частини артилерійських і мінометних снарядів.
Нині “його потужності повністю завантажені під потреби України, зокрема для виготовлення снарядів калібру 155 мм, яке впродовж року суттєво збільшили”, — йшлося в офіційному повідомленні про президентський візит.
Скрентон — рідне місто нинішнього президента США Джо Байдена.
Автор фото Офіс президента України
До Пенсильванії президент Зеленський долетів літаком американських ВПС
На заводі Зеленський ще раз подякував “президенту Байдену, Конгресу США та всім працівникам таких заводів”.
“Тут працює 400 людей. Я дуже хотів приїхати сюди й подякувати вам. 400 людей урятували мільйони українців. Від себе й від усіх наших людей дуже дякую. Ви допомогли нам вистояти проти путінської навали”, — заявив Зеленський на збройному заводі у Пенсильванії.
Автор фото Офіс президента України
Збройний завод у Пенсильванії — один із тих, що виробляє зброю, яку Україна використовує для відсічі Росії
Там же у Пенсильванії Володимир Зеленський зустрівся із губернатором штату Джошем Шапіро, а також сенатором від цього штату Бобом Кейсі та конгресменом Меттом Картрайтом.
Ці троє американських політиків — демократи, а Джоша Шапіро Камала Гарріс розглядала як можливого кандидата на віцепрезиденти, із яким можна йти на президентські вибори.
24 вересня президент Зеленський зустрівся із представниками Конгресу.
На тій зустрічі, за повідомленням Офісу президента, Володимир Зеленський особливо підкреслив важливість двопартійної підтримки України і подякував за неї. А також все ще заявляв про наміри представити свій план перемоги усім політичним гравцям — президенту Байдену, Конгресу та обом кандидатам в президенти.
“Ми вдячні за підтримку обом партіям і обом палатам Конгресу США, Президенту Байдену. І, звичайно, ми тут, щоб подякувати вашому народу”, — заявив президент Зеленський на тій зустрічі.
Того ж дня на зустрічі з українською громадою президент Зеленський заявив, що цього разу приїхав до США “по позитивні відповіді”.
Автор фото Офіс президента України
У Пенсильванії Володимир Зеленський зустрівся із губернатором штату демократом Джошем Шапіро. На зустрічі підписали угоду про співпрацю штату Пенсильванія та Запорізької області
Проте вже 25 вересня спікер Палати представників республіканець Майк Джонсон (від рішення якого пів року залежало схвалення допомогового пакету Україні на 60 млрд доларів — він його фактично блокував) опублікував в Х лист, із яким звернувся до українського президента.
У ньому — вимога в ультимативній формі звільнити українського посла у США Оксану Маркарову. Причина — “організація заходу з підтримки кампанії (одного з кандидатів у президенти) в одному із вирішальних штатів”.
“Український посол Оксана Маркарова показала, що їй не можна довіряти як дипломату, який справедливо і ефективно служить цій країні. Президент Зеленський повинен негайно звільнити її”, — написав спікер Палати представників у Х.
Пізніше, відповідаючи на запитання щодо листа з вимогою звільнити українського посла, Майк Джонсон заявив:
“Гадаю, це втручання у вибори, і, думаю, це порушення не можливо пробачити, вважаю, що посол має визнати відповідальність, а її перебування на посаді припинено”.
Водночас голова комітету нагляду та підзвітності Палати представників республіканець Джеймс Комер ініціював розслідування щодо візиту Зеленського до Пенсильванії через ознаки “втручання у вибори США”.
Комер вважає, що чинна адміністрація президента Байдена використала кошти платників податків для перевезення президента України до Пенсильванії для “участі у передвиборчій кампанії віцепрезидентки”, що “дозволило Зеленському втрутитися в президентські вибори 2024 року”.
“Я відправив запит до Білого дому, міністерства оборони та міністерства юстиції щодо зловживання урядовими ресурсами адміністрацією Байдена-Гарріс”, — повідомив Джемс Комер.
Американський політик також нагадав, як у 2019 році Палата представників, яку тоді контролювали демократи, оголосила імпічмент тодішньому президенту Дональду Трампу через те, що він намагався використати іноземного лідера, президента України Зеленського, на користь своєї президентської кампанії.
Битва за Пенсильванію
Представники республіканців не приховують, чому візит українського президента у Пенсильванію їх так розлютив.
Про те, що цей так званий “перехідний” штат, де симпатії виборців можуть визначати результат президентських виборів, написав і спікер Палати представників Джонсон, і голова контрольного комітету Комер.
Він називає Пенсильванію штатом, “який є полем битви на майбутніх президентських виборах 2024 року і який називають найскладнішим полем битви для перемоги віцепрезидента Камали Гарріс”.
Як пояснює у дописі на фейсбук кореспондент Голосу Америки у Пентагоні Остап Яриш, “Пенсильванія — один з ключових штатів, за який точиться запекла боротьба. На додачу, там велика українська і польська громада, для яких тема України на виборах є важливою”.
Але Пенсильванію (разом з Арізоною) не лише називають важливим для результатів виборів перехідним штатом.
Саме в цьому штаті, разом із тою ж Аризоною, Огайо і Техасом, зосереджені виробництва боєприпасів, зокрема, і для систем Patriot, які захищають українські міста від російських ракет.
Що каже Трамп
Весь час, поки президент Зеленський перебуває у США, кандидат у президенти США Дональд Трамп робить критичні заяви про політику України у своїх промовах перед виборцями. І оглядачі відзначають, що ці заяви стали різкішими.
Деякі із тез цих промов, зокрема, і про те, що Україна “знищена”, а під час війни загинули “мільйони і мільйони” (що є неправдою. — Ред.) вже лунали під час його дебатів із кандидаткою від демократів Камалою Гарріс.
Автор фото AFP
За словами Дональда Трампа, у разі, як на виборах виграє Камала Гарріс, “ще більше людей помруть і більше міст упадуть”
“Ті неймовірні будівлі із золотими вежами знесені. Ви більше ніколи не побачите такого міста чи містечка. Вони ніколи не будуть відтворені. Вони всі знищені, окрім Києва. Ви ніколи не зможете відбудувати міста й містечка такими, як вони були. Їм були тисячі років. Тільки подумайте. Три роки тому у вас була чудова цивілізація. Жили мільйони людей, які зараз більше не з нами”, — заявив на одному з мітингів Дональд Трамп.
За його словами, у разі, як на виборах виграє Камала Гарріс, “ще більше людей помруть і більше міст упадуть”.
“України немає. Це більше не Україна”, — підсумував Дональд Трамп під час виступу в Північній Кароліні.
“Будівлі зруйновані, міста зникли. Їх уже немає, а ми продовжуємо віддавати мільярди доларів людині, яка відмовляється йти на угоду — Зеленському”, — ще одна заява кандидата в президенти США під час зустрічі з виборцями.
А про Росію цього тижня Дональд Трамп заявив таке: “Вони здолали Гітлера, вони побили Наполеона — вони б'ються, от що вони роблять”. При цьому Трамп не згадав про союзників, які допомагали долати Наполеона та Гітлера. І що у складі СРСР проти Гітлера воювали українці.
Згодом західні видання з посиланням на власні джерела написали, що Володимир Зеленський може не зустрітися з Дональдом Трампом в рамках своєї поїздки до США.
Втім, як зазначає Wall Street Journal, в офісі українського президента твердять: ще нічого до кінця неясно, адже візит триває.
Що кажуть в Україні
В офісі президента поки що не коментують заяви Трампа і вимоги щодо звільнення українського посла у США. ВВС також звернулась за коментарем до МЗС та посольства України у США.
Колишній посол України у США Валерій Чалий вважає, що “зараз б зовсім неправильно “топити” діючу пані посла Україні в США Оксану Маркарову. В будь-якому разі”.
“Звільнити прямо зараз — це буде слабкою позицією. Своїх представників в непростих умовах треба захищати! Тим більше, що пані Маркарова працює в чіткій координації з офісом президента України”, — написав дипломат у фейсбук, додавши, що сподівається, що в цьому “не буде поспішних рішень”.
Навіть політичні опоненти команди нинішнього президента виступили на його захист.
“Я не підтримую нападок на Зеленського через фактично його цькування з боку деяких учасників президентських перегонів у США. Його провини у цій конкретній ситуації не бачу”, — написав у фейсбуку депутат від “Європейської солідарності” Микола Княжицький, додавши, що “Зеленський щиро бажав зустрічі з обома основними кандидатами”.
“Це атака не на Зеленського, а на Україну, на кожного з нас”, — вважає депутат.
Автор фото Офіс президента України
Посол Оксана Маркарова супроводжувала президента Зеленського під час візиту на збройний завод у Пенсильванії
Президент Зеленський вже вдруге виявився втягнутим в американські вибори, вважає Володимир Горбач, виконавчий директор Інституту трансформації Північної Євразії.
“Українське керівництво зробило ту саму стратегічну помилку що й на попередніх виборах Трампа — Байдена 2020 року, дозволило використати себе у якості фактора внутрішньополітичної боротьби. Не гравця, а інструмента гри”, — вважає аналітик.
Горбач також вважає помилкою везти такий важливий для України план перемоги “двом протиборчим сторонам на вирішальній стадії виборчої кампанії в США”, — такими діями, вважає експерт, “вистелена дорога... не до перемоги”.
На його думку, українське керівництво знову не врахувало особливості Дональда Трампа як політика.
“Трамп не той психотип, що погодився б поділити “План перемоги” зі своїми головними конкурентами на доленосних для нього виборах. Егоїстичний і безпринципний у ціннісних питаннях, він не рахуватиметься ні з чим заради своєї власної перемоги. Це було очевидно давним-давно”, — вважає Володимир Горбач.
Тепер, твердить аналітик, варто зрозуміти, що “двопартійна підтримка залишилася в минулому”, і сподіватися “не лише на поразку Трампа-Венса, але й на перемогу демократів в обох палатах нового складу Конгресу”.
Утім, з цієї історії можна винести і ще одне спостереження: “Якщо у таборі трампістів така істерика з приводу візиту Зеленського, то справи у них ідуть погано”.