“Ніхто не знає, які пошкодження нас чекають у найближчі місяці і те, з яким парком енергоблоків на теплових і гідроелектростанціях ми підійдемо до осінньо-зимового періоду”.

В інтерв'ю “Українській правді” керівник “Укренерго” зазначив, що наявність світла протягом декількох годин на день ‒ це песимістичний сценарій. При посиленні обстрілів енергетики можливі “6-7 годин без світла, і 2-3 години зі світлом”. Але є й оптимістичний сценарій, що російські обстріли будуть не такими результативними, зима — теплою, а енергетикам вдасться відновити чи ввести в дію певну кількість нової генерації.

Загалом, за словами Кудрицького, з основними сценаріями проходження опалювального сезону знайоме “обмежене коло людей” через безпекові міркування. Тому навряд чи експерти чи журналісти мають достатньо інформації, аби робити правильні передбачення:

“Орієнтувати людей, що електрики не буде 12-15-20 годин ми просто не можемо, тому що ніхто не знає, що насправді нас чекає”.

Чи можна якось підготуватися до такої зими

Щоб пережити перші масштабні відключення електроенергії наприкінці 2022 — на початку 2023 українці часто використовували точкові рішення: купували павербанки та зарядні станції, максимум — дизельні генератори.

Тепер, коли руйнування в енергетиці є системними, бізнес та населення так само шукають системних рішень, щоб мати світло.

І справа не лише в тому, що за півтора роки українці зрозуміли, що потужні генератори, крім того, що продукують багато диму і шуму, споживають буквально цистерни дорогого дизпалива, а ціна струму, виробленого з нього, є в рази вищою, ніж з мережі.

Українці стали дедалі краще розбиратися із сонячними панелями та інверторами, — їх пропонують встановлювати і енергетики, і місцева влада. І йдеться не лише про електрику для лампочок і пральних машинок.

Наприклад, як заявив заступник київського мера Петро Пантелеєв, столиця готова покрити 75% витрат багатоквартирних будинків “на встановлення генераторів, безперебійників, інверторів, сонячних панелей, щоб не припинялися водопостачання, щоб працювали ліфти”. У розмові з УП він заявив, що у цій програмі “немає обмеження фінансування”:

“І я зараз не жартую”, — запевнив столичний чиновник.

А Сергій Коваленко з YASNO порадив мешканцям багатоквартирних будинків, особливо тих, де все працює на електриці, зʼясувати дві речі:

“Перша — чи заживлені від генераторів насоси, які качають тепло по будинку. Друге — чи заживлені від генераторів ліфти”.

сонячні панелі на даху

Автор фото AFP

Місцева влада не лише встановлює резервні системи живлення на об'єкти критичної інфраструктури, але й заохочує до цього жителів великих міст

На відміну від попередніх періодів дефіциту електрики, заговорили також і про системи опалення та водопостачання із водовідведенням. Найбільше це турбує владу великих міст, яка намагається забезпечити додатковим резервним живленням саме ці об’єкти.

“Громадяни чомусь переконані, що в крані є вода, бо вона тече в Дніпрі. І ніхто не замислюється про вибудувану для цього процесу велику систему, яка так само потребує електроенергії. І що існують такі водозабірні та насосні станції, які не здатні “підняти” навіть надпотужні дизельні генератори”, — написав у фейсбук мер Дніпра Борис Філатов, пояснивши, що “це під силу лише величезним газовим станціям, що коштують захмарні суми і на ринку їх так просто не купити”.

Але і це ще не всі проблеми:

“Подача тепла взимку неможлива за відсутності води. Бо ж вода — це теплоносій. І коли аварійно вимикається електрика, то зникає вода. А потім зупиняється й опалення”.

З такими проблемами людям, бізнесу чи навіть територіальним громадам не впоратися самотужки, без комплексного і термінового плану дій з боку влади, заявив колишній президент, а нині депутат Петро Порошенко.

“Людина може вкрутити лампочку з акумулятором, людина може поставити екофлоу. Набагато важче на балконі поставити генератор, — заявив політик. — Але вона точно не може забезпечити функціонування тепла, каналізації, води, ліфтового господарства і такого іншого”.

А поки що, як радить мер Дніпра, треба хоча б зробити запас як питної, так і технічної води, — як це зробив він сам ще 24 лютого 2022 року, поставивши 50-літрову діжку у вбиральні.

“Багато наших технічних особливостей добре відомі росіянам. Адже вся документація в Радянському Союзі була єдиною. Тому не треба недооцінювати глобальність можливої катастрофи. Принаймні піти та набрати води. І про всяк випадок зробити запас деяких харчів”, — порадив Борис Філатов.

У підготовці до тривалих відключень світла запастися водою і харчами, “що не псуватимуться без холодильника і не вимагатимуть електроенергії для приготування”, радять і в КМДА.

Чим іще загрожує відсутність електрики

Утім, водо і теплопостачанням проблеми не обмежаться. Тривалі відключення світла можуть стати першою ланкою у багатьох ланцюжках інших небезпечних наслідків.

Потреба у коштах на відновлення енергосистеми, підвищення тарифів та обов’язковість купівлі 80% електрики за імпортом для бізнесу вже призвели до пришвидшення інфляції в Україні. І то після тривалої перерви та дефляції.

За даними Державної служби статистики, у травні ціни виробників підскочили одразу на 7,2% у порівнянні із квітнем, а у річному вимірі промислова інфляція склала 14,2%. Зокрема, у виробників м’яса ціни зросли на майже 18%, у фармацевтичних компаніях — на 13,8%, майже на 13% у молочників. Тож незабаром це відіб’ється і на цінах на полицях магазинів та аптек.

Через проблеми зі світлом та опаленням деякі бізнеси можуть перейти в онлайн. Наприклад, в “Укрексімбанку” заявили, що розглядають можливість закриття деяких відділень, які потрібно освітлювати і опалювати.

У Національному банку розвиток подій в енергетиці — разом із ситуацією на ринку праці — називають серед чинників, які можуть ще більше уповільнити зростання ВВП цього року.

Поки що в НБУ не змінюють прогноз щодо ВВП, який у травні знизили до 3%. Там навіть припускають, що інвестиції бізнесу та місцевої влади в енергетичний сектор потенційно можуть навіть надати тимчасовий поштовх економічній активності. Але навіть це не допоможе досягти показників навіть минулого року, коли економіка України зросла на 5,3%.

генератор

Автор фото  GETTY IMAGES

Через російські удари по енергетиці українцям довелося опанувати не лише павербанки

Втім, втрати можуть і не мати прямого зв’язку із економікою чи енергетикою.

Наприклад, відсутність води через проблеми з електрикою може призвести до спалаху інфекційних захворювань, заявив в інтерв’ю ВВС Україна міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

“Коли відключають електрику, часто зупиняється водопостачання. Зупинка водопостачання на тривалий термін, потім запуск може призводити до того, що водний шлях передачі інфекційних проб може вийти на перше місце”, — попередив урядовець.

При цьому, за словами Віктора Ляшка, інфекційні хвороби можуть спалахувати не лише через недотримання гігієни, але й через порушення умов зберігання продуктів.

“Це все може призводити до появи інфекційних захворювань або харчових отруєнь”, — каже міністр здоров’я.

Інший ланцюжок проблем через відсутність електрики та опалення прораховують і в ЄС.

Під час берлінської конференції з відновлення України голова польської Ради з питань співпраці з Україною Павел Коваль розповів Sestry.eu про те, що у Євросоюзі вже готують план дій на випадок, якщо українські оселі будуть холодними, а ЄС зіткнеться з новим потоком мігрантів, “які підуть за теплом та світлом”, і яких вже можна буде назвати “енергетичними біженцями”.

За словами польського політика, в Європі вже всі зрозуміли, що цієї зими Україна матиме серйозні проблеми з енергопостачанням. А відтак, може повторитися ситуація дворічної давнини, але у “більшому ступені”.