Олег Шинкаренко заявив Бі-Бі-Сі, що дії СБУ та прокуратури є втручанням у його приватне життя.
Служба безпеки України відкинула звинувачення опозиції в перевищенні повноважень і в утисках свободи висловлювань в мережі інтернет.
Такі звинувачення пролунали від депутата БЮТ Андрія Шевченка.
Він коментував випадок з блоґером Олегом Шинкаренком, якого нібито викликали на співбесіду до СБУ у зв'язку з його дописом у Живому журналі.
У тому дописі, на думку прокуратури та СБУ, містилися заклики до насильства стосовно вищих посадовців в Україні. Речниця Служби безпеки Марина Остапенко сказала Бі-Бі-Сі, що завданням СБУ є попередження можливих злочинів, у тому числі і проти вищих посадових осіб України, і що Служба безпеки разом із прокуратурою виконували свої прямі обов'язки.
Блогер Олег Шинкаренко прийшов до студії Української служби Бі-Бі-Сі в Києві, і розповів, що він не закликав до насильства над посадовцями і просить пробачення, якщо хтось сприйняв його слова як образливі.
— Чомусь у прокуратурі та СБУ вирішили, що я закликаю до вбивства президента. Хоча я ні в якому разі не закликав. Дай Бог здоров’я нашому президентові Януковичу — нехай живе до ста років. Просто один чи декілька моїх записів у блозі були зроблені у емоційно розлюченому стані, що може трапитися з кожним.
- У вашому блозі були слова із запитанням, чи знайдуться такі, хто міг би вбити посадовців, і називаєте низку імен. Чи ви це писали, і що ви при цьому думали, яку реакцію ви уявляли собі?
— Я нічого не уявляв. У мене не було ніяких планів і це була моя розлючена реакція на побачене.
- Законодавство низки розвинених країн передбачає покарання за заклики до вбивства вищих посадовців. Нещодавно у США визнав себе винним чоловік, який написав вірша з закликами до вбивства президента Обами...
— То, можливо, він розповсюджував цього вірша. Я ні в якому разі це не розповсюджував.
- Але ж ви надрукували свій блог в Інтернеті.
— Мій блог може знайти тільки та людина, яка має його адресу, або цілеспрямовано його розшукує. У мене було мало читачів. Мій блог не присвячений закликам до вбивства, чи образливим характеристикам будь-кого. Він присвячений переважно мистецтву і літературі.
- Чи ви вважаєте, що маєте відповідати за свої слова, чи це втручання у ваш приватний світ? Що ви підписали у своєму поясненні?
— Я вважаю, що це саме втручання у мій приватний світ. …Я написав у своєму поясненні, що якщо мої слова когось образили, то я прошу не сприймати їх у образливому ключі — я вибачаюся за це і намагатимуся у майбутньому нікого не ображати. Я офіційно як журналіст ніколи би не казав би нічого подібного ні президенту, ні будь-кому взагалі. Але я вважаю, що мій блог — це мій приватний простір. І це все одно, що казати таке на кухні. Я вважаю, що дуже багато громадян України, може, ледь не половина, ще міцніші висловлювання собі дозволяють для себе на кухні.
Грабовський: ознака небезпечних тенденцій
Активний в Інтернеті соціальний коментатор Сергій Грабовський, який сам називає себе незалежним політологом, коментує слова блогера Олега Шинкаренка, що “особистий блог і розмови на кухні — рівнозначні”.
— Інтернет — це винахід, з яким людство взагалі не дуже розуміє, що робити. Якщо взяти проблему права власності на певний продукт в Інтернеті, то скільки б не було судових процесів, заборон і спроб щось контролювати — все одно це поле вислизає. Тобто сама природа Інтернету, цієї безпосередньої комунікації між людьми всього світу, вимагає дії інших правових норм, яких ми ще не продумали до кінця. А взагалі Інтернет для того і створений, щоб обмінюватися ідеями. Проблема в тому, що такі ідеї в нормальному суспільстві не виникають, річ не в тім, де вони сформульовані. На кухні говорять і не про таке, просто кухня, де п’є чай п’ятеро людей, — це один простір, а Інтернет — це інший простір.
- Де межа припустимого і неприпустимого у розмові між друзями в Інтернеті, який все-таки не є закритим простором? Чи має людина, яка висловлюється в Інтернеті, усвідомлювати свою відповідальність у тих хай навіть невеличких рамках, в яких вона там функціонує?
— Відповідальність за те, що людина говорить на кухні, і за те, що пише в Інтернеті — загалом абсолютно одного типу. Тому що розмови на кухні можуть мати значно серйозніші політичні наслідки, ніж якась писанина в Інтернеті. Відповідальність або є, або її немає: або ти виносиш свої думки на огляд власної сім’ї, або ти перетравлюєш ці думки сам. У німців є така приказка: “що знає двоє, те знає свиня”. Тобто те, що знає двоє, вже розходиться колами по світу і без Інтернету. Кожен вирішує сам, але я повторюю ще раз, що якщо такі речі з’являються, то це наслідок дуже негарних, дуже небезпечних соціально-політичних процесів.
СБУ: ми маємо таке перевіряти
Речниця СБУ Марина Остапенко сказала в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що “враховуючи, що в словах пана Шинкаренка містилася ознака злочину, як передбачається статтею 346 Кримінального кодексу (це погроза, або насильство стосовно державного діяча) Прокуратура Києва вирішила опитати пана Шинкаренка на предмет його заяв, що й було зроблено”:
— Одна з найголовніших функцій СБУ — це попередження злочинів, у тому числі, i проти державних діячів. Якщо є якісь ознаки того, що державному діячу загрожує якась небезпека, то СБУ має це перевірити — за дорученням прокуратури. Те, що ми робимо і прокуратура робить, це є праця на попередження, щоб цього не сталося.
Минулого тижня Олег Шинкаренко повідомив, що до нього приходили службовці СБУ, які викликали його на співбесіду і висловлювали невдоволення змістом його дописів про президента Януковича.
Згодом СБУ оприлюднила заяву, в якій мовилося, що у дописах автора містилися, як там сказано, “погрози стосовно державного діяча”.
Олег Шинкаренко також повідомляє, що з його інтернетного щоденника невідомо ким були вилучені дописи зі згадками про президента Януковича.
В останніх дописах Олег Шинкаренко публікував статті з критикою української влади та нещодавнього візиту в Україну російського Патріарха Кирила.
Что скажете, Аноним?
[11:50 09 января]
[10:40 09 января]
[07:00 09 января]
14:10 09 января
13:00 09 января
12:30 09 января
11:40 09 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.