Наступ російських військ на північному сході Харківської області триває вже 10 днів. Його метою російський президент Путін називає створення “зони безпеки” вздовж кордону.
Після успіху росіян перших днів українським Силам оборони вдалося суттєво загальмувати противника і майже стабілізувати ситуацію. Ключові точки, до яких прямували два наступальні угруповання РФ — село Липці і місто Вовчанськ — досі залишаються під українським контролем.
Штурми “в лоб” цих населених пунктів не принесли успіху росіян. Однак вони змінили тактику і тепер намагаються обійти їх з флангів.
За словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, для противника важливо захопити Вовчанськ, щоб рухатися далі 10 км на південний схід до селища Білий Колодязь і вийти в тил українському угрупованню.
При цьому Генштаб станом на 20 травня називає ситуацію на Харківщині “контрольованою”.
Штурм Вовчанська
До ключового українського міста в прикордонні Харківщині росіяни впритул наблизились ще в перший день наступу. За оцінками експертів та окремих українських військових, Вовчанськ не був належним чином захищений лініями оборони.
-
Влада, своєю чергою, вказує, що місто стоїть дуже близько до кордону — 5 км — і тому можливості побудувати потужні фортифікації біля нього не було. Передусім, тому що війська РФ інтенсивно обстрілювали інженерну техніку і персонал.
В будь-якому випадку ЗСУ постали перед задачею втримати місто площею 70 кв. км, в якому до повномасштабної війни проживало майже 18 тисяч мешканців.
Наступ російські війська ведуть, рухаючись від бєлгородських Шебекіно і Нової Таволжанки, через українські прикордонні села Плетенівка і Гатище. Їм вже вдалося зачепитися за північні околиці Вовчанська. При цьому ЗС РФ мінімально використовують бронетехніку, рухаючись малими піхотними групами, які інфільтруються в міську забудову.
“Вони дуже маленькими групками просочуються, десь накопичуються, і просуваються далі. Тактика маленьких груп, вона дуже ефективна”, - вказує прикордонник Андрій з сюжету телеканалу ТСН про ситуацію у Вовчанську.
Також російська авіація активно бомбардує Вовчанськ керованими авіабомбами (КАБ), намагаючись знищити цивільну інфраструктуру і оборонні позиції українців в населеному пункті. Більшість висотних будівель вже розтрощена.
Автор фото REUTERS
У Вовчанську ще залишаються сотні цивільних попри те, що бойові дії ведуться вже на вулицях міста
Станом на 20 травня, лінія фронту фактично проходить по річці Вовча, яка розділяє Вовчанськ на приблизно рівні північну і південну частини.
Відомо, що військові РФ змогли захопити центральну районну лікарню на північному заході, яка стоїть біля мосту через річку. Українська армія завдала потужного авіаудару, знищивши будівлю лікарні, а також підірвала вибухівкою переправу над водою.
За словами заступника голови Харківської обласної військової адміністрації Романа Семенухи, українські війська контролюють Вовчанськ на 60%, але росіяни продовжують штурмові дії в місті.
Військовий аналітик групи “Інформаційний спротив” Костянтин Машовець вказує на те, що війська РФ докладають “титанічні зусилля”, щоб втриматись в міській забудові Вовчанська. Їхні позиції розташовані на північних околицях — в районі м'ясокомбінату та старого аеродрому, а також на території декількох прилеглих кварталів вздовж вулиць Терешкової та Новоселівської
Оборона між двох річок
Автор фото GETTY IMAGES
Бойові дії йдуть на вулицях Вовчанська
Паралельно з штурмовими діями в місті російська армія намагається обійти Вовчанськ із заходу і зайти в тил українського угруповання.
Для цього росіяни докладають значні зусилля для захоплення і утримання сіл Бугруватка та Стариця, що розташовані на західному березі Сіверського Донця за 5-7 км від околиць Вовчанська.
Водночас на східному березі цієї річки позиції утримують українські сили.
Військовий експерт Машовець каже, що ситуація тут не “катастрофічна”, але могла бути такою, якби війська РФ змогли переправитись на східний берег Сіверського Донця і успішно форсувати річку Вовча з півночі на південь.
“Але, на даний момент, судячи зі всього, підрозділи ЗСУ достатньо успішно утримують свої передові позиції по цьому напрямку”, — вказує аналітик.
“Й, відповідно, забезпечують можливість повноцінного матеріально-технічного забезпечення (МТЗ) наших підрозділів, які оперують в районі м.Вовчанськ, а також — відповідний маневр силами та засобами по цьому напрямку”.
При цьому російські воєнні телеграм-канали запевняють, що армійці РФ таки змогли на одній ділянці перетнути річку Вовча і перейти на берег, який раніше контролювався українцями. На якій саме ділянці це сталося, Z-блогери не уточнюють.
На онлайн-мапі українського аналітичного ресурсу DeepState також не показано, що росіянам вдалось успішно форсувати Вовчу.
Речник оперативно-стратегічного угруповання “Хортиця” Назар Волошин сказав ВВС Україна, що ЗСУ докладають зусиль, щоб вибити противника з північних районів Вовчанська.
“Сили оборони спільними зусиллями намагаються контролювати ситуацію і не дати ворогу повністю захопити місто Вовчанськ”, — наголосив він.
“Наші сили здійснюють зачистку і тримають ворога під повним вогневим контролем. Тривають заходи, щоб посилити наші оборонні позиції на цьому напрямку”.
Активізація на фронті
Автор фото REUTERS
Росія намагається розтягнути українські резерви на лінії фронту і знайти шпарину в обороні виснажених бійців ЗСУ
Військово-політичне керівництво України прямо заявляє, що одне з головних завдань Росії — це змусити ЗСУ відтягнути резерви з інших напрямків на Харківщину.
Дійсно, навіть статистика обстрілів і штурмів, яку щоденно надає генштаб ЗСУ, вказує на те, що російська армія намагається в останні дні активізувати свої наступальні зусилля біля Часового Яру, Роботиного і на Покровському напрямку.
Зокрема, найбільша кількість атак росіян фіксується саме на Покровському напрямку. Тут РФ не полишає спроб розвинути свій успіх після захоплення Авдіївки в лютому і прориву біля Очеретиного у квітні цього року.
Українцям вдалося стабілізувати лінію фронту в цьому районі, однак росіяни не полишають спроб прорвати рубіж Нетайлове-Яснобродівка і вийти до Карлівського водосховища, а також розширити контрольовану територію біля Очеретиного на захід і північ. Тобто в сторону Покровська і Костянтинівки.
За даними DeepState, 19 травня їм вдалося дещо просунутись вперед біля сіл Нетайлове, Яснобродівка, Новопокровського і Кераміка.
Автор фото REUTERS
Україна контролює Часів Яр попри відчайдушні спроби російської армії взяти цю висоту. Місто майже вщент зруйноване через постійні бомбардування
Раніше українська влада заявляла, що Кремль поставив задачу своїм війська захопити ключову висоту на Донбасі — місто Часів Яр — до 9 травня. Ця дата минула, але ЗС РФ не наблизились до реалізації цього завдання.
-
Однак російські Z—блогери заявляють, що їхнім армійцям вдалося успішно перетнути канал Сіверський Донець — Донбас і почати бойові дії в міській забудові Часового Яру.
Річ у тім, що більша частина міста лежить на західному березі каналу і лише один район — на східному. На північ і південь від міста лінія фронту фактично проходить вздовж цієї водної перешкоди.
Російські джерела стверджують, що 18 травня російські десантники змогли перетнути канал по невеликій сухопутній шлюзовій ділянці. Начебто цей маневр дозволив росіянам почати бойові дії в районі Часового Яру під назвою “Новий” і також поставив в складне становище українське угруповання, що обороняє східний район “Квартал”.
Часів Яр
Але представник ОСУВ “Хортиця” Назар Волошин заперечує ці заяви. За його словами, війська РФ не зайшли до меж міста. Їх знищили на підступах до нього.
“Вони канал не переходили. Наші сили оборони не дають їм такої можливості”, — сказав він ВВС.
Волошин наголосив: ситуація в Часовому Яру не змінилась за останні дні, активні бойові дії тут тривають, але у ворога немає жодних територіальних успіхів.
Доволі неочікувано 20 травня міністерство оборони РФ повідомило про захоплення Білогорівки в Луганській області. Це село на Сіверському напрямку на березі річки Сіверський Донець, яке тривалий час утримують українські військові, зокрема, обороняючи висоти розміщеного поруч крейдяного кар'єру. Це село розташоване біля лінії фронту і періодично росіяни намагаються просунутись в його бік від Лисичанська.
Але, за даними генштабу ЗСУ, активність противника саме на Сіверському напрямку в останні дні не підвищилась, а знизилась. Жодної інформації про потужні атаки росіяни саме на Білогорівку українське військове командування не надавало.
ОСУВ “Хортиця”, що також відповідає за цей район оборони, заперечує інформацію противника про взяття Білогорівки.
“Це не відповідає дійсності. Ми не підтверджуємо цю інформацію”, — наголосив Назар Волошин.
Автор фото ОФІС ПРЕЗИДЕНТА
На початку лютого президент Володимир Зеленський відвідав українські позиції в селі Роботине. На той момент навколо нього точились бої, оскільки росіяни намагалися повторно окупувати цей населений пункт в Запорізькій області
Ще одна заява міноборони РФ про взяття українського населеного пункту також не знаходить свого підтвердження.
Мова йде про село Роботине на запорізькому напрямку. Воно було звільнене в серпні 2023 року під час українського контрнаступу, а 15 травня цього року Росія заявила, що знову окупувала його.
Однак цю інформацію не підтверджують ні українські військові, ні навіть російські Z-блогери.
-
За їхніми оцінками, те, що залишилось від повністю знищеного Роботиного, правильніше називати “сірою зоною”, оскільки повністю контролювати цю ділянку жодна зі сторін не може.
Однак українські бійці проводжують утримувати висоти на північний схід від Роботиного, а росіяни намагаються невеликими темпами просуватись на цьому напрямку, поступово зрізаючи “виступ”, який минулого літа створили ЗСУ в російській обороні на Запоріжжі.
Аналогічна ситуація і на сусідньому виступі біля Великої Новосілки. Російська армія безуспішно, проте наполегливо намагається ліквідувати територіальні здобутки українців біля сіл Урожайне і Старомайорське. Ключові оборонні позиції утримують ЗСУ.