Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Байден догодив Україні

[12:16 23 июля 2009 года ] [ Главред, 22 липня 2009 ]

Нова адміністрація США нарешті ощасливила Україну.

Віце-президент Штатів Джозеф Байден відвідав Київ. Сьогодні завершився його триденний візит.

І все-таки Байден — не Обама

В Україні вже давно розраховують на приїзд Барака Обами. Однак коли стало зрозуміло, що американський президент не прибуде до Києва до президентських виборів, усі сили української дипломатії були кинуті на те, аби прибув бодай хтось із впливових представників нової адміністрації.

Такими представниками могли стати або держсекретар Хілларі Клінтон, або ж віце-президент Джозеф Байден. Україна наполягала саме на приїзді заступника президента. Усе-таки це — друга за важливістю посада в політичній ієрархії США.

Важливим і символічним цей візит для Києва став ще й тому, що недавно у Москві побував сам господар Білого дому. У Москві не могли натішитися з цього приводу — представник Владіміра Путіна навіть обмовився, нібито Обама обіцяв враховувати інтереси Росії на пострадянському просторі. Українську верхівку це не могло не налякати.

Досить того, що в Європі є достатньо адвокатів російських інтересів — Німеччина і Франція, до них ще могли б долучитися і Сполучені Штати, які досі відверто підтримували інтеграцію України в західні структури.

Візит Байдена спершу до України, а потім до Грузії має показати Москві — ніхто у Вашингтоні не збирається жертвувати інтересами цих двох країн в догоду Кремлю. Українське керівництво з усіх сил намагалося презентувати візит Байдена ледве не як основне досягнення зовнішньої політики цього року. Українські дипломати наполегливо наголошували в своїх заявах, що до Києва прибув дуже впливовий політик у США, що він обіймає другу за важливістю посаду в американські адміністрації. Однак навіть найпомпезніше представлення Байдена не може підмінити жорстку об’єктивність — в Україні був всього-на-всього віце-президент. У президента Барака Обами наразі дещо інші пріоритети і інтереси. Простіше кажучи, йому зараз не до українських політиків, які самі не можуть визначитися, що їм потрібно від цього життя і куди далі вести країну.

Саме тому Джозеф Байден у своїх виступах наголошував на необхідності компромісу між українськими політиками, аби вони припинили свої чвари в час економічної кризи. “Чому існує розкол у політикумі? Чому уряд не демонструє єдність? Я вважаю, що в умовах кризи консолідація усіх гілок влади необхідна як ніколи”, — наголосив сьогодні Байден. Сумнівно, щоправда, що в період передвиборної кампанії хтось прислухається до його слів.

Зустрічі з претензією на сенсаційність

Хоча не варто відкидати і того факту, що українському керівництву вдалося фактично неможливе. Американське керівництво не сильно воліло світитися в Україні до президентських виборів, аби нікому не прийшло до голови звинуватити Вашингтон у втручання у нашу політику.

І, до слова, такі занепокоєння знайшли своє підтвердження у численних коментарях у пресі. Дійшло до того, що одна з газет підписала вердикт цьому візиту — віце-президент приїхав готувати Міхеїла Саакашвілі та Віктора Ющенка до відставки. Говорилося також і про те, що американський гість спеціально зустрічається з учасниками президентських виборів, аби подивитися — з ким краще Вашингтонові було б співпрацювати в майбутньому.

Подібні версії виглядають досить логічно, навіть красиво. Якби не одне але — ані американський президент, ані віце-президент не мали наміру відвідувати Київ і Тбілісі. Лише постійні прохання українців та грузинів на усіх рівнях нарешті змусили американців поступитися. Саме тому, аби візит Байдена не виглядав як підтримка, скажімо, одного Віктора Ющенка, американська адміністрація і вирішила підготувати зустрічі віце-президента з лідерами передвиборних перегонів — Юлією Тимошенко, Віктором Януковичем, Арсенієм Яценюком.

І нічого дивного в цьому немає. Джордж Буш під час свого торішнього візиту до Києва також зустрічався з опозиціонером Віктором Януковичем. Барак Обама також зустрівся у Москві з представниками опозиції і неурядових організацій. Це абсолютно звичайна практика у міжнародній політиці: лідер іноземної держави зустрічається з чинними представниками влади, а також з лідерами опозиції. Адже ті, хто сьогодні іменують себе опозицією, рано чи пізно стануть владою. Принаймні так відбувається в демократичних країнах.

Могло видатися дивним потрапляння Арсенія Яценюка до переліку осіб, із якими зустрічався Байден. Проте він на сьогодні входить до трійки політиків, які користуються найбільшою популярністю серед українців. Американські політики не приховують свого інтересу до Яценюка, оскільки до Януковича в Вашингтоні — хронічна недовіра, а до Тимошенко якраз така недовіра починає з’являтися. Крім того, Байден буде не першим, хто зустрічається з молодим претендентом на президентську посаду. Не так давно з ним зустрілися міністри закордонних справ Німеччини і Польщі під час перебування в Києві.

Хоча як не дивно, кожен із кандидатів на президентську посаду спробував використати зустріч з американським гостем у передвиборним цілях. Так, народний депутат від Партії регіонів Ганна Герман переповіла нібито діалог між Віктором Януковичем і Джозефом Байденом. “Можливо, я бачу перед собою майбутнього президента”, — нібито сказав віце-президент. “Ваші слова, та Богові в вуха”, — нібито відповів Віктор Федорович. “Бог до мене рідко прислухається”, — нібито зазначив Байден. Цікаво, що регіонали не побоялися оприлюднити такий початок розмови двох політиків — усе-таки вона не на користь Януковича. Арсеній Яценюк у свою чергу не втримався від того, аби позловтішатися з бесіди свого конкурента-регіонала. Він зізнався, що йому Байден не пророкував президентства, але, зауважив Яценюк, він спілкувався з віце-президентом англійською мовою, а Янукович — з допомогою перекладача. “Може, йому не так переклали”, — припустив він.

Київ-Вашингтон. Є контакт

На що, власне, розраховувала Україна, зустрічаючи віце-президента і що з цих очікувань виправдалося?

Очікування перше. США повинні підтвердити свою підтримку територіальної цілісності і суверенітету України. Українські дипломати цей мессидж американській стороні оприлюднили щонайменше двічі. Спершу — заступник міністра закордонних справ Костянтин Єлісєєв, а потім в інтерв’ю “Главреду” — Надзвичайний і Повноважний Посол України в США Олег Шамшур. Останній якраз і пояснив, у чому полягає актуальність такої підтримки — через ситуацію в регіоні. Без сумніву, дипломат мав на увазі торішню війну між Росією і Грузією. Українські дипломати наголошують, що не вірять в можливість повторення такого сценарію в Україні. Однак не зайвим було би, аби США нагадали Росії, що у Києва ще залишаються реальні гаранти її незалежності. Джозеф Байден дослухався до стурбованих закликів української сторони і підтвердив: США підтримують територіальну цілісність України. “Ми підтверджуємо гарантії безпеки, які надали США, Росія і Велика Британія Україні в 1994 році у рамках Будапештського меморандуму”, — наголосив сьогодні Джозеф Байден.

Очікування друге. Нова адміністрація мала підтвердити, що в Вашингтоні так само, як і за часів Джорджа Буша, підтримують інтеграцію України до НАТО. Зрозуміло, що сьогодні не йдеться про негайний вступ України до Альянсу. Тому навіщо Києву подібні запевнення? Просто вони дають зрозуміти знову ж таки Москві, що ніхто у Вашингтоні не збирається здавати пострадянський простір “під парасольку” Кремля. Йдеться якраз про те, аби Росія не мала права вето на прийняття рішень Північноатлантичним альянсом чи Європейським Союзом. Джозеф Байден почув і це занепокоєння українців. “Я чітко заявив, що якщо ви бажаєте бути частиною євроатлантичної інтеграції, ми це рішуче підтримуватимемо, ми не визнаємо, і — хочу це підкреслити — будь-яких сфер інтересів, і ніхто не має права вам та іншим державам диктувати, наказувати, в які союзі ви будете вступати, які двосторонні стосунки ви будете мати”, — наголосив учора Джозеф Байден під час зустрічі з Президентом Віктором Ющенком.

Очікування третє. Україна не повинна стати розмінною монетою “перезавантаження” відносин між Росією та США. Тут Байден також був безапеляційним. “нові стосунки між США та Росією розвиватимуться не за рахунок України. Скоріше навпаки. Я переконаний, що це буде корисно для України”, — наголосив віце-президент.

Були і інші очікування, однак більш дріб’язкові. Приміром, за нашою інформацією Віктор Ющенко, розраховував, що йому вдасться пообідати разом із американським гостем. Це також досить звичайна практика. Приміром, віце-президент Дік Чейні торік і вечеряв, і обідав із Віктором Андрійовичем під час візиту до Києва. Як нам розповідали українські дипломати, причетні до організації візиту, Байден перед візитом відмовлявся від спільної трапези з Президентом. Однак уже сьогодні стало відомо, що американський гість і Ющенко мали спільний сніданок. Віце-президента навіть пригостили українськими варениками з вишнями. Учора ж Віктор Андрійович влаштовував своєрідний сюрприз американській стороні: після відвідин Меморіалу жертвам Голодомору Президент запросив Байдена до пивного бару, де вони обидва випили Кока-Колу (символічно, що саме американський напій). Наскільки відомо, американський політик до такого запрошення не був готовий, його супровід і охорона були дещо спантеличені такому порушенню протоколу. Як відомо, харчування американських лідерів суворо контролюється помічниками, аби випадково нікому не здумалося підсипати в страви отруту. Дуже часто з американськими делегаціями привозять навіть воду з США. Можливо, тому гість і віддав перевагу Кока-Колі…

Від Москви не сховатися

Візит справді вдався. Він, поза будь-яким сумнівом, був більше символічним, оскільки жодних конкретних рішень за його підсумками не схвалювалося. Єдине: Ющенко і Байден домовилися про створення Українсько-американської комісії із стратегічного партнерства. Не виключено, що її перше засідання восени в Вашингтоні захоче відвідати і Віктор Андрійович. Таким чином, у нього може з’явитися нагода зустрітися із Бараком Обамою. Хоча найімовірнішим (і ледве чи не єдиним) вважається варіант, коли два президенти зустрінуться під час Генасамблеї ООН у вересні в Нью-Йорку.

У Росії візит не залишився не поміченим. І вже з цього погляду його можна вважати вдалим. Щонайменше, у російського керівництва тепер має зникнути бажання приписувати американським політикам слова, нібито Обама готовий рахуватися з інтересами Росії на пострадянському просторі.

МЗС Росії уже обурливо зазначило, що в Москві звернули увагу на явно невипадково підібрані країни і час для візиту Байдена. Сьогодні він якраз вирушає до Грузії. Буде цілком логічним очікувати, що візити віце-президента США до Києва і Тбілісі поставлять жирну крапку в російсько-американському перезавантаженні. Але це лише розкриє суть російського політикуму, який живе цінностями позаминулого століття, коли справи у всьому світі могли вершитися двома-трьома великими країнами.

Сергій СОЛОДКИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.