Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Банкопад” у США: чи буде криза та що чекає на Україну

[15:20 16 марта 2023 года ] [ Апостроф, 16 марта 2023 ]

Нинішня ситуація в США нагадує драматичні події 2008 року.

 У США лише за кілька днів збанкрутували два банки, що стало найбільшим крахом у банківській сфері з часів світової фінансової кризи 2008 року. Американська влада, включаючи президента Джо Байдена, запевняє, що хвилюватися нема про що, але занепокоєння, як у фінансистів, так і обивателів, є. “Апостроф” розбирався, чому відбулося банкрутство банків, чи викличе воно нову фінансову кризу, і чи може у зв'язку з нею скоротитися західна фінансова допомога Україні.

Криза повертається?

У США збанкрутував Silicon Valley Bank (SVB). Це сталося 10 березня. Активи фінустанови передали Федеральній корпорації зі страхування вкладів (FDIC). Silicon Valley Bank був 16-м найбільшим американським банком. Його активи наприкінці 2022 року становили 209 мільярдів доларів, депозити — понад 175 мільярдів доларів.

Біда, як відомо, не приходить одна — 12 березня збанкрутував ще один американський банк — Signature Bank.

І, якщо проблеми Silicon Valley Bank були пов'язані з невдалими вкладеннями в американські держоблігації, то Signature Bank занапастило зайве захоплення криптовалютою. Втім, керівники останнього звинувачують у всьому паніку, викликану банкрутством першого.

“Банкопад” не залишився поза увагою президентської адміністрації, що не дивно, адже його вже почали порівнювати з подіями, які спровокували світову фінансову кризу 2008 року (зокрема з банкрутством банку Washington Mutual 25 вересня 2008 року).

Американський президент Джо Байден 13 березня звернувся до співвітчизників, запевнивши їх, що фінансова система США залишається стійкою.

Він також заявив, що вкладники Silicon Valley Bank та Signature Bank отримають доступ до всіх своїх коштів у цих фінустановах.

При цьому, за словами Байдена, гроші платників податків для вирішення проблем збанкрутілих банків не використовуватимуться. Це важливе уточнення, оскільки в розпал фінансової кризи наприкінці першої декади XXI століття американські платники податків заплатили сотні мільярдів доларів за порятунок збанкрутілих компаній (тільки за боргами фінансово-страхової компанії American International Group (AIG) американці виплатили понад 100 мільярдів доларів, що викликало велике обурення громадян). І більшість таких виплат проводилася за розпорядженням адміністрації Барака Обами, в якій Джо Байден обіймав посаду віце-президента.

Фото: сайт Білого Дому

Тому не дивно, що Байден зразка 2023 року заявив, що інвесторам збанкрутілих банків на допомогу держави — тобто тих самих платників податків — розраховувати не варто.

Господар Білого Дому також повідомив, що закликає Конгрес у законодавчому порядку посилити регулювання банківського сектору. Хід, насправді, безпрограшний — якщо Конгрес підтримає ініціативу Байдена, він все одно поставить це собі в заслугу, а якщо не підтримає, то йому буде на кого звалити відповідальність.

Деякі аналітики вже встигли назвати звернення Байдена до нації початком його виборчої кампанії з виборів 2024 року — адже саме за нього та Обами внаслідок фінансової кризи було посилено банківське законодавство, яке пізніше скасували з подачі Дональда Трампа.

ФРС підвищує ставки

Банкрутство Silicon Valley Bank і Signature Bank прогнозовано позначилося на ринках. Так, 13 березня торги на Wall Street стартували з обвалу біржових індексів. Зокрема, акції First Republic Bank впали більш ніж на 60% — інвестори побачили схожість між ним і Silicon Valley Bank. За кілька днів агентство S&P знизило рейтинг First Republic Bank до “сміттєвого”.

Акції інших фінустанов також падали, хоч і не так сильно.

Але як довго триватиме біржова лихоманка? Сьогодні інвесторів, як і простих обивателів, непокоїть по суті одне питання: наскільки серйозними будуть наслідки краху Silicon Valley Bank, і чи не загрожує нам повторення кризи 2008 року?

Для початку розберемося, чому Silicon Valley Bank збанкрутував.

Як було сказано вище, його проблеми були зумовлені невдалими вкладеннями у казначейські цінні папери.

За словами фінансового експерта Василя Невмержицького, менеджери банку не подбали про диверсифікацію інвестиційного портфеля, яка передбачала б вкладення в різні цінні папери різних емітентів з різними термінами обігу та погашення.

“Натомість були куплені державні казначейські облігації з дуже тривалим часом обігу — 10-20 років”, — сказав він “Апострофу”.

Зазначимо від себе, що казначейські облігації США є, мабуть, найменш ризиковими цінними паперами у світі. Проте злий жарт із Silicon Valley Bank зіграла Федеральна резервна система (ФРС, американський аналог центробанку), яка останнім часом рішуче підвищувала відсоткові ставки для боротьби з високою інфляцією.

Штаб-квартира ФРС у ВашингтоніФото: Wikipedia

Підвищення облікової ставки ФРС призвело у свою чергу до збільшення відсотків за депозитами та цінними паперами.

“А тому папери, які забезпечували прибутковість 2% річних (до підвищення відсоткових ставок ФРС — “Апостроф”), стали на ринку вже нецікавими, оскільки з'явилася можливість вкласти гроші під вищі відсотки. Відповідно, їхня ціна значно знизилася щодо номіналу”, — пояснює Невмержицький.

За його словами, оскільки значну частину клієнтів Silicon Valley Bank складали бізнесмени Кремнієвої долини, вони досить швидко розібралися в ситуації та поспішили забрати свої гроші з банку.

Ну а далі все розвивалося за принципом доміно.

Чи чекати на кризу

Однак крах Silicon Valley Bank — це, скоріше, приватна історія, а не частина великого тренду.

“Банкрутство SVB не означає проблем для всієї банківської системи Сполучених Штатів. Відбулося звичайне банкрутство, яке буває в ринковій економіці. Це був досить якісний банк, який фінансував стартапи Кремнієвої долини. У його портфелі є значна кількість кредитів, які приносять прибуток. І досвідчені інвестори це розуміють, — розповідає Василь Невмержицький. — Саме тому з'явилося кілька заяв про готовність придбати цей банк (так, інтерес до банку виявив фінансовий гігант JPMorgan Chase — “Апостроф”). Зокрема, його британський підрозділ уже був проданий”.

Також варто наголосити на грамотних діях регулюючих органів США.

У цій країні гарантована сума вкладів становить 250 тисяч доларів. “Тому компанії, у яких на депозитах зберігалися великі суми, не отримали б свої гроші (у повному обсязі), що викликало б занепокоєння вкладників інших банків, особливо невеликих, які не мають значного запасу міцності, і новий ланцюжок банкрутств”, — сказав у розмові з “Апострофом” засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.

Однак у ситуацію втрутилися ФРС і Міністерство фінансів, які прийняли рішення, що всі депозити будуть гарантовані в повному обсязі (про що і повідомив у своєму зверненні до громадян Джо Байден): “Завдяки цьому вдалося заспокоїти вкладників і зупинити розростання кризи”.

Але було б наївно думати, що банкрутства банків не матимуть наслідків.

За словами економіста, колишнього члена ради Національного банку України Віталія Шапрана, наслідки вже є.

“Ситуація вже відбилася на цінах на нафту, на прибутковості якісних паперів — інвестори почали шукати тиху гавань, ризикові інвестиції перестали бути в пошані. Впала і капіталізація великих міжнародних банківських груп, — сказав він у розмові з виданням. — Думаю, що цей “вітерець” з США перекинеться і на Європу в тій чи іншій формі (після обвалу акцій швейцарського банку Credit Suisse 15 березня вниз пішли й інші європейські індекси — “Апостроф”). Але я не думаю, що зміни будуть такими глибокими як при дефолті Lehman Brothers (під час світової фінансової кризи 2008 року). Регулятор вживає заходів, і ФРС і FDIC показали злагоджену роботу”.

Експерт також не виключив нової рецесії: “Але не через Silicon Valley Bank, а тому, що високими ставками в США та ЄС поки що інфляцію загальмувати не вдалося, і згодом вони (процентні ставки) мають негативно вплинути на економічну активність, а випадок із Silicon Valley Bank показав, що швидко підвищувати ставки безкарно не можна, у зв'язку з чим і Федрезерв, і ЄЦБ можуть переглянути свої плани боротьби з інфляцією”.

Однак на нас навряд чи чекає повторення кризи 2008 року, додав Шапран.

Захід нам допоможе

Україна під час війни значною мірою залежить від західних партнерів, насамперед від США, а тому наслідки банкрутств американських банків для нас далеко не абстракція. І якщо фінансова ситуація в Сполучених Штатах погіршиться, не кажучи вже про світову рецесію, — як це позначиться на нашій країні?

Як не парадоксально, одним із наслідків може стати деяке зміцнення гривні.

Іван Компан нагадав, що 22 березня відбудеться чергове засідання ФРС. І якщо раніше вважалося, що регулятор на цьому засіданні вирішить в черговий раз підвищити облікову ставку, то після банкрутства Silicon Valley Bank цього не буде, а можливо, ставку навіть знизять. “І якщо це станеться, долар ослабне”, — пояснив експерт.

Щодо інших наслідків для вітчизняної економіки, то навряд чи вони будуть відчутними.

“На українську банківську систему це (банкрутство американських фінустанов) не вплине, оскільки вона практично не інтегрована у світову систему, — пояснює Василь Невмержицький. — Акції українських банків не можуть впасти, оскільки вони не торгуються на світових біржах, і насправді ніхто не знає їхню реальну вартість”.

Також американський “банкопад” не повинен вплинути на обсяги фінансової допомоги Україні з боку країн Заходу, зокрема, США.

“По-перше, ця допомога становить досить невелику для США суму, а, по-друге, виділення цієї допомоги — це не економічне, а політичне рішення. І, поки політика підтримки зберігається, гроші виділятимуться”, — каже Іван Компан.

Віталій Шапран погоджується з тим, що останні події у банківській сфері США навряд чи вплинуть на надання фінансової допомоги нашій країні. “Але Україні потрібно більше наголошувати на тому, щоб це була не допомога, а компенсація за рахунок російських активів”, — резюмував експерт.

 

Віктор АВДЄЄНКО, Роберт ВАСИЛЬ

 

 

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.