Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Автобум чи мильна бульбашка?

[12:49 21 июня 2011 года ] [ Економічна правда, 21 июня 2011 ]

На ринок прийшло молоде покоління покупців, яке вже не лояльне до ВАЗ.

Винуваті в цьому і самі “тольятинці”, які не дивують розмаїттям брендів, щороку на 3-4% підвищують ціни і не розвивають дистриб'юторську мережу.

Ніхто з експертів автомобільного ринку не очікував такого ажіотажу.

Прогнози на 2011 рік робилися обережні — 15-20% зростання. Проте за перші чотири місяці продажі автомобілів в Україні виросли на 47% порівняно з тим же періодом 2010 року до 19,4 тисячі штук.

Щоправда, у травні продажі скоротилися проти попереднього місяця на 14,1%, але виявилися більшими на 44% за показник травня 2010 року.

Це втішило не лише торговців машинами, а й інших підприємців, бо це означає покращення споживчих настроїв населення. Купують авто не за останні гроші.

Однак статистика говорить про інше. За даними опитування GFK, індекс споживчих настроїв у квітні 2011 року виріс незначно — лише на шість процентних пунктів до позначки 67,8, тоді як раніше він погіршувався.

Український авторинок повторює динаміку сусідніх європейських країн. Так, російський ринок у травні виріс на 48%, німецький — на 40%. Щоправда, у цих країнах під час кризи існували програми підтримки споживчого попиту — аж до фінансування купівлі нових машин в обмін на старі.

В Україні такого не було, і ринок 2009 року падав рекордними в Європі темпами — на 74%, а в 2010 році — виріс лише на 0,2%.

Однак вже у 2010 році зарплати українців стабілізувалися після 13-місячного падіння, і в 2011 році відкладений купівельний попит прокинувся, спробувавши компенсувати провал минулих років.

“В Україні зростає валовий внутрішній продукт, а це завжди приводить до збільшення автомобільних продажів. Водночас, українці намагаються витратити свої доходи у гривні, яка швидко знецінюється”, — зазначив директор компанії “Авто-консалтинг” Олег Омельницький.

За його словами, високий попит на авто вже спричинив зростання цін на нову продукцію на 10-15%, оскільки тепер на ринку переважають нові автомобілі, тоді як протягом кризових 2009-2010 років домінували нерозпродані серії машин.

Генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів та дилерів Олег Назаренко зазначає, що на ринку імпортних авто вже намітився дефіцит, пов'язаний з катастрофою у Японії. За словами експерта, скорочення поставок з цієї країни становить 50-70%, що негативно позначається на ринку.

“Частка Японії у виробництві комплектуючих і деталей значна, тож від скорочення поставок страждають не лише японські марки. Повертаються передкризові часи, коли певні марки авто треба чекати місяцями”, — сказав він.

Допомогли кредити

Автомобільний бум в Україні став можливим завдяки відновленню кредитування. Банки вже кілька років поспіль “сидять на грошах”, тож змушені давати позики.

Якщо у 2007 році з допомогою банків купувалося 38% автомобілів, то у 2010 році — лише 11%. Це навіть менше, ніж 2004 року, коли починався кредитний бум.

Однак вже наприкінці 2010 року частка проданих авто в кредит зросла більш ніж удвічі порівняно з 2009 роком — з 5% до 12%. У 2011 році, за прогнозами експертів, цей показник сягне 15-20%.

У 2011 році банки зменшують ставки автокредитів та пом'якшують умови щодо першого внеску. Ставки скоротилися на 3-4% до 15-17% річних у гривні. Перший внесок знизився з 50% до 25%, а термін кредитування зріс з трьох до п'яти років.

Правда, позики дають лише тим, у кого легальна зарплата удвічі перевищує щомісячні виплати за кредитом.

Умови позик наближаються до передкризових, але подальшого здешевлення ставок не буде. Ринок ще не дуже ліквідний. НБУ вимагає від банків все більше грошей відкладати у резерви, тоді як висока інфляція змушує фінансистів тримати високі відсотки за вкладами, а це основне джерело кредитування.

ВАЗ поступається Азії

Саме кредити дозволили корейському бренду Hyunday витіснити марку “ВАЗ”, яка домінувала в Україні вже 40 років.

У корпорації “Богдан”, що є виробником і продавцем Hyundai, причину успіху бачать у вдалих продажах моделі Hyundai Accent, яка реалізується за акційною ціною. Ця модель на 30% дорожча за основного російського конкурента — Lada Kalina, але продається більш жваво.

На ринок прийшло молоде покоління покупців, яке вже не лояльне до ВАЗ. Винуваті в цьому і самі “тольятинці”, які не дивують розмаїттям брендів, щороку на 3-4% підвищують ціни і не розвивають дистриб'юторську мережу.

Досить згадати перебої, з якими постачалася на український ринок Lada Samara. За останні десять років ВАЗ скоротив свою частку на ринку з 56% до 12%.

Hyunday, у свою чергу, має в Україні виробництво, розвиває асортимент брендів та продаж в кредит. Наступають на п'яти “корейцям” китайські марки — Cherry та Geely, які просувають на ринку компанії “Укравто” та “АІС”. ЗАЗ уже замінив останній бренд “Славута” на бюджетний ЗАЗ Forza — аналог марки Cherry А13.

Обсяги продажів автомобілів в Україні, 2011 рік

Місце
Марка
Продажі,
квітень,
тисяч штук
Частка, %
Продажі, травень,
тисяч штук
Частка, %
Квітень
Травень
2
1
Hyundai
1 958
10,6
2 171
13,0
1
2
ВАЗ
2 897
14,9
2 003
12,0
3
3
ЗАЗ
1 812
9,3
1 539
9,2
4
4
Toyota
1 365
7,0
1 134
6,8
5
5
Skoda
1 058
5,4
981
5,9
7
6
Renault
994
5,1
895
5,4
10
7
Kia
763
3,9
876
5,2
6
8
Chevrolet
1 019
5,2
870
5,2
9
9
Volkswagen
835
4,3
797
4,8
11
10
Ford
738
3,8
688
4,1

 

Преміальне оновлення

Однак продавці авто не надто вірять у перспективи автомобільного буму. Українці не впевнені у своєму завтрашньому дні, тож навряд чи почнуть масово брати авто в кредит. Водночас, зростання витрат на обслуговування машин та подорожчання бензину зупиняє багатьох потенційних покупців.

Найбільше хвилюються виробники, які витратили немало грошей на налагодження в Україні збирання авто іноземних брендів. Вони побоюються “сірого” імпорту старих машин, які дешевші за нові авто українського збирання.

Асоціація “Укравтопром” звернулася до уряду з вимогою запровадити імпортне мито на машини, які, мовляв, витісняють місцевих виробників. За даними асоціації, імпортні авто займають дві третини ринку, а до кризи було навпаки.

За словами Назаренка, аргументи виробників застаріли, бо після катастрофи у Японії частка імпорту в продажах автомобілів сильно зменшилася.

На думку аналітиків, майбутнє авторинку залежить від кредитної політики банків. Якщо вони і далі покращуватимуть умови, то ринок зростатиме. Якщо ж позики дорожчатимуть, то ріст буде невисоким, і ринок знову “піде у відпустку”.

Тимчасом сегмент представницьких авто не зачіпають ні криза, ні рівень кредитування. Ці машини продаються навіть успішніше, ніж дешеві авто.

“Преміальний ринок росте швидше, ніж ринок загалом. Це пов'язано з періодом оновлення парку, бо останній пік продажів цих авто припав на 2006-2008 роки. Такі машини оновлюються раз на три-п'ять років”, — зазначив Омельницький.

Сергій ЧИГИР
 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.