Проте уряд Вірменії на чолі з Ніколою Пашиняном вже три роки підкреслює, що ОДКБ не здатна виконувати свої функції і критикував організацію через позицію нейтрального спостерігача під час прикордонних сутичок з Азербайджаном. Єреван наголошує, що не є союзником Росії у війні проти України і розвиває співпрацю з Францією та США. Все це супроводжується критикою з боку російських чиновників.
У жовтні міністерство економіки Вірменії заявило про труднощі з поставками коньяка до Росії через посилену перевірку його якості і затримки вантажівок на російсько-грузинському кордоні. А у листопаді Росія почала блокувати вантажівки з вірменськими фруктами і овочами. Нібито через порушення фітосанітарних норм.
Ситуація нагадує торгові війни між Україною та Росією 2014 року, на початку війни на Донбасі, коли російські чиновники під різними приводами обмежували товари з України.
Але у порівнянні з Україною 2014 року сучасна Вірменія більш залежна від Росії — в економічному, військовому та політичному плані. На території країни розміщується кілька тисяч російських військових, а третину місць у парламенті займають проросійські партії експрезидентів Роберта Кочаряна та Сержа Саргсяна.
BBC Україна з’ясувала, наскільки Вірменія готова відмовитися від орієнтації на Росію і чи не призведе це до проросійського перевороту.
28 листопада Россельхознадзор повідомив про блокування вірменського експорту квітів, фруктів та овочів, оскільки напередодні протягом трьох днів зафіксував 36 випадків ввезення цієї продукції, зараженої шкідниками. Також росіяни виявили 5 випадків перевищення допустимих рівнів вмісту пестицидів в овочах та фруктах з Вірменії.
Російські чиновники звинуватили інспекцію з безпеки харчових продуктів Вірменії у загрозі “фітосанітарному добробуту Росії”.
Тут можна нагадати, що Россельхознадзор та Росспотребнадзор зіграли важливу роль під час торгових війн 2013 року, коли Росія опонувала приєднанню України до Угоди про асоціацію з ЄС, та на початку війни у 2014 році.
У липні 2013-го в Росію заборонили ввозити продукцію компанії ROSHEN.
Вже під час війни на Донбасі російські відомства почали блокувати експорт продукції молочної індустрії та рослинництва.
У липні 2014 року Россельхознадзор заборонив молочну продукцію з України через порушення ветеринарно-санітарних вимог, а у жовтні 2014 року заборонив імпорт та транзит всієї продукції рослинництва з України, оскільки Київ не надав “переконливих гарантій” українського походження продукції.
Вірменський політолог, директор аналітичного Центру глобалізації та регіональної співпраці Степан Григорян відзначає, що Росія фактично розпочала торгову війну проти Вірменії.
“Це відповідь на те, що чинний уряд намагається зблизитися з Заходом. Після того, як у Карабаху не залишилося вірмен, Росія атакує нас”, — каже він.
У майбутньому політолог очікує і проблем з поставками енергоносіїв.
Як Вірменія намагається зблизитися з Заходом
Автор фото, Getty
Нікол Пашинян намагається зблизитися з Заходом за підтримки Франції та Німеччини
Як і Україна в 2014 році, Вірменія зараз намагається зблизитися з Заходом і шукає там нових безпекових партнерів.
Каталізатором цих змін стала Друга карабаська війна 2020 року, в якій переміг Азербайджан, та ліквідація невизнаної Нагірно-Карабаської республіки у вересні 2023 року, після чого 100 тисяч вірмен залишили Карабах.
Надії вірменських політиків на те, що у протистоянні з Азербайджаном Росія підтримає свого офіційного союзника — Вірменію, а таким чином і невизнану НКР, зазнали краху.
Окрім того, від 2020 року неодноразово відбувалися сутички між вірменськими та азербайджанськими військовими вже на міжнародно визнаних кордонах Вірменії, і жодного разу Єреван не отримав підтримки з боку формального союзника.
Чинна вірменська влада критикувала Організацію договору про колективну безпеку. Секретар Ради безпеки Вірменії Армен Грігорян заявив у червні 2023 року, що членство в ОДКБ з 2020 нічого не дає, оскільки цей блок не здатний захистити.
“З 2020 року з боку Азербайджану на Вірменію сталося три широкомасштабні напади, за яких ОДКБ не надала Вірменії будь-якого сприяння. Так званий військовий блок після трьох нападів пропонує Вірменії місію зі збирання фактів. Це несерйозно”, — наголосив він.
У січні 2023 року Вірменія відмовилася проводити навчання ОДКБ на своїй території, а пізніше почала демонструвати, що не підтримує російську агресію проти України.
У травні Пашинян заявив в інтерв’ю чеському медіа CNN Prima News, що Вірменія не є союзником Росії у її війні проти України.
“Про це ніколи не йшлося вголос, але я думаю, що це помітно: у війні з Україною ми не союзник Росії. І наше почуття від цієї війни, від цього конфлікту — занепокоєння, тому що це безпосередньо впливає на всі наші відносини”, — заявив він.
У вересні 2023 року на знак підтримки дружина Пашиняна Ганна Акопян відвідала Саміт перших леді та джентльменів у Києві і вперше передала гуманітарну допомогу.
Після того, як Азербайджан відновив контроль над Нагорним Карабахом у вересні 2023 року, Єреван намагається знайти нових партнерів в сфері безпеки.
“Ці події підвели нас до рішення, що нам потрібно диверсифікувати наші відносини у сфері безпеки, і ми намагаємося це зробити зараз”, — заявив Пашинян в інтерв'ю Wall Street Journal.
На його думку, Росія не виконала союзницьких зобов’язань перед Вірменією.
Пашинян проігнорував саміт ОДКБ в Мінську 23 листопада. Вірменські дипломати попросили організаторів зняти з порядку денного документ про допомогу Вірменії.
Вірменський прем’єр відзначив, що оскільки партнери не здатні забезпечити зброю та боєприпаси, то треба шукати нових партнерів.
Зараз Вірменія намагається заручитися підтримкою ЄС, Франції, Німеччини та США, закуповує зброю в Індії.
У Франції та США проживає велика вірменська діаспора, що полегшує зусилля з лобіювання інтересів, й обидві країни розкритикували Азербайджан під час військової операції у вересні 2023 року, після якої Нагірний Карабах залишили 100 тисяч вірмен.
У жовтні 2023 року міністр оборони Себастіян Лекорню заявив, що Франція допоможе Вірменії покращити систему ППО, продасть три радари GM-200 і в майбутньому — зенітно-ракетні комплекси Mistral, візьме участь у підготовці вірменської армії. У листопаді Франція поставила Вірменії бронетранспортери Bastion.
11-20 вересня відбулися вірменсько-американські військові навчання, проведення яких розкритикувала Москва. Проте наразі немає ознак, що США готові надати Вірменії зброю чи боєприпаси.
Вірменський політолог Степан Григорян відзначає, що Вірменія зараз прагне розвинути сильну співпрацю з країнами ЄС, йде діалог про надання безвізового режиму і допомоги вірменській армії. Він вважає, що уряду варто просити про надання Вірменії статусу кандидата в ЄС.
“Нам дадуть статус кандидата, як і Грузії. Зараз російський вплив у Вірменії дуже впав, треба використати цю можливість”, — вважає він.
Водночас питання про вступ до НАТО не стоїть.
“Ми знаємо, що Туреччина нас заблокує, тому це питання не актуальне”, — каже Грігорян.
Залежність від Росії
Автор фото, Getty
З 2022 року економічна залежність Вірменії від Росії лише зросла, країна стала, наприклад, хабом поставки вживаних автомобілів до Росії. На фото — караван з автомобілями в Гюмрі
Та будь-якій зміні зовнішньої політики Вірменії наразі заважає її залежність від Росії, яка зросла під час вторгнення в Україну.
У 2022 році зовнішня торгівля Вірменії зросла на 69% до 14,1 млрд доларів. Експорт з Вірменії зріс на 77% — до 5,3 млрд доларів, а в Росію на 186% — до 2,4 млрд доларів. Тобто частка Росії в експорті становить 44%.
Картина економічної залежності виглядає так: Вірменія в 10 разів збільшила експорт електронного та механічного обладнання з Вірменії — переважно йшлося про реекспорт західної продукції, часто в Росію та Білорусь.
У чотири рази зріс експорт дорогоцінного каміння — переважно російського походження — його з Вірменії відправляють в Емірати. На Росію також припадало 70% експорту вірменського вина та 80% коньяка, повідомляв Интернет-портал СНГ.
Financial Times писала, що Вірменія стала хабом реекспорту до РФ вживаних західних автомобілів.
2022 року економічне зростання у Вірменії склало 12,6%. Суттєву роль зіграв реескпорт в Росію товарів, на які наклали західні санкції та масове переселення росіян, які вклали свої гроші у вірменські банки.
Міністр економіки Ваан Керобян у березні 2023 року заявив, що у Вірменії (з її 3-мільйонним населенням) залишилися на постійне проживання 110 тисяч росіян. За його оцінкою, лише їхня релокація надала Вірменії 3% зростання ВВП, а у вірменські банки росіяни принесли 3 млрд доларів, повідомляв Интерфакс.
Попри погані відносини Кремля з урядом Пашиняна, економічна залежність Вірменії від Росії з 2022 року лише зросла, що робить країну легкою мішенню для торгових обмежень з боку Москви.
У чималої кількості вірменських підприємців бізнес зав'язаний на Москву. І якщо до цього додати проросійських політиків, які гуртуються навколо експрезидентів Роберта Кочаряна (1998-2008) та Сержа Саргсяна (2008-2018), то опозиція розриву з Москвою може бути сильною.
Автор фото, Getty
Російські військові на 102-й військовій базі в Гюмрі
Також у Вірменії розташована 102 російська військова база. На місцях дислокації в Гюмрі та аеропорту Еребуні в Єревані перебуває до 5 тисяч російських військових.
На думку Степана Григоряна, ключова проблема, з якою стикнувся чинний уряд — це домінування проросійських політиків у медіапросторі.
“Проєвропейські партії не мають таких можливостей, щоб утримувати цілі телеканали. Суспільство орієнтовано на євроінтеграцію, а фінанси сконцентровані в проросійських структур”, — відзначає він.
Чи буде проросійський переворот?
Автор фото, Getty
Протест проти уряду Ніколи Пашиняна, 19 вересня 2023 року
У РФ Пашиняна постійно критикують. Перед ліквідацією невизнаної НКР МЗС Росії розкритикувало вірменського прем’єра за його політику “шарахання і бігання на Захід”, яка начебто призвела до зриву домовленостей щодо Карабаху і протестів у Вірменії.
“Керівник уряду, по суті, визнав, що весь цей час республіку свідомо готували до розвороту від Росії. Свої кроки, покликані задати новий — західний — вектор розвитку Вірменії, непереконливо виправдовують помилками, які нібито були з боку Російської Федерації та ОДКБ”,- йшлося в заяві.
Речниця МЗС Марія Захарова у жовтні звинуватила Вірменію у подвійній грі, намаганні розвивати відносини з Заходом та одночасно зберігати членство в Євразійському економічному союзі.
“Якщо це спроба всидіти на двох стільцях, вона тим більше нікого до добра не доводила”, — відзначила вона.
Втім, нещодавно радник президента Росії Юрій Ушаков заявив, що Пашиняна очікують в грудні на засідання Вищої євразійської економічної ради.
Але чи можуть зацікавлені в співпраці з Росією політики та бізнесмени піти на переворот проти Пашиняна?
Степан Григорян відзначає, що після того, як 100 тисяч вірмен мусили залишити Карабах, популярність Росії у Вірменії впала, і на його думку це може стримати Москву.
“Для Росії Пашинян серйозний подразнювач, але вони бояться щось радикально робити, аби остаточно не втрати Вірменію”, — вважає він.
І все ж він не відкидає можливості силової спроби захоплення влади. На його думку, це може статися у випадку війни з Азербайджаном на міжнародно визнаній території Вірменії.
Йдеться, насамперед, про південний малонаселений регіон Сюнік, який межує з Іраном. Баку домагається відкриття в цьому регіоні транспортного “Зангезурського коридору” до азербайджанської Нахічеваньської автономної республіки, яка відокремлена від основної частини Азербайджану вірменською територією. У Вірменії наразі відкидають ідею коридору.
“Не можна відкидати сценарій поділу Вірменії між Туреччиною, Азербайджаном та Росією. За такого сценарію, Азербайджан, можливо Туреччина, окупують частину вірменських територій, а Росія використовує наявних російських військових для створення маріонеткового підконтрольного уряду Вірменії. Ймовірність цього сценарію не велика, але існує”, — відзначає Григорян.
Что скажете, Аноним?
[09:05 12 сентября]
[08:40 12 сентября]
[08:20 12 сентября]
09:10 12 сентября
08:50 12 сентября
08:40 12 сентября
08:30 12 сентября
08:20 12 сентября
08:00 12 сентября
07:50 12 сентября
[14:35 10 сентября]
[10:45 20 августа]
[09:05 07 августа]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.