Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Активісти не дадуть відновити енергетичний зв’язок із Кримом — Муждабаєв

[10:10 24 ноября 2015 года ] [ Радіо Свобода, 23 листопада 2015 ]

Крим повністю залежить від енергосистеми України: чотири лінії забезпечували не тільки 80%, 70% електрики, а й регулювання системи — експерт.

Гості передачі “Ваша Свобода”: Айдер Муждабаєв, заступник директора кримськотатарського телеканалу ATR; Вадим Улида, екс-заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України.

Олександр Лащенко: Другу добу поспіль з України до анексованого Росією Криму не надходить електрика. Дві лінії електропередач на адміністративному кордоні з півостровом є підірваними.

Лідер кримських татар Мустафа Джемілєв запевнив, що учасники блокади Криму готові пустити ремонтників на дві лінії електропередач на Херсонщині. Йдеться про ті ЛЕП, які забезпечують електрикою деякі райони Херсонської області, і лінію, що веде до Запорізької АЕС.

Тим часом електрику отримує менше третини населення анексованого Криму. Зокрема, електрички перевели на дизель, а Севастополь залишився взагалі без опалення — робота міських котелень неможлива через брак саме електроенергії.

Тим часом влада анексованого Криму і Москва запевняють у готовності прискорити запровадження в експлуатацію так званого енергомосту. Раніше це планували зробити до кінця нинішнього, 2015, року. Тепер є плани, що це зроблять буквально за місяць — до 22 грудня 2015 року.

Тим часом, також, за деякими даними, Росія припинила постачання антрацитового вугілля в Україну, на якому працюють українські ТЕС.

Учасники громадянської акції блокади Криму продовжують вимагати від влади України “енергетичної блокади” окупованого півострова. Як заявив, коментуючи ці події, заступник гендиректора кримськотатарського телеканалу ATR Айдер Муждабаєв: “На ваших очах відчайдушно намагається вижити цілий народ. Невеликий. Але це Не означає, що він згоден бути розмінною монетою у великій політиці, статистичною похибкою у чиїхось холоднокровних розрахунках.”.

Перед тим, як ми докладніше почнемо нашу розмову, я надам слово моєму колезі Андрію Кузнецову. Він розкаже про те, як відбувається блокада окупованого півострова.

— Звісно, ситуація може розвиватися у будь-який бік. Пане Муждабаєв, як ви вважаєте, варто відновлювати ці ЛЕП, чи це виключається?

Айдер Муждабаєв (переклад): Послухайте, це ж справа президента країни. Як він вирішить, так і буде. Він же ж тут влада. Він керує всім, прем’єр-міністр також.

Але мене більше здивувало інше. Я ніколи не думав, що Крим настільки залежить від України, як зараз це з’ясувалося! І що всі ці 1,5 роки в руках України був достатньо серйозний санкційний важіль відносно Криму! Там розганяли Меджліс, там відбирали власність у Меджлісу, там знищували кримськотатарський телеканал ATR, там проводили обшуки, там арештовували людей, там декілька десятків людей перебуває під слідством, більше десяти людей вбито чи зникли безвісти. Виявляється, весь цей час українська держава дивилася за цим і навіть не спробувала задзвонити до Москви і сказати: ми ж вам постачаємо електроенергію, що ж ви там наших татар кримських чіпаєте! Виявляється, цього нічого не було.

— Я додам до Ваших слів. Президент України Петро Порошенко звернувся до уряду з пропозицією припинити переміщення вантажівок до Криму. І уряд вже дав розпорядження дійсно піти на такий крок.

Айдер Муждабаєв: Так. Але я хочу продовжити щодо енергетичної залежності. Напевне, Україна з Росією дійсно дуже сильно переплетені енергетично по-різному. Ви говорити про ЛЕП, про вугілля. Розумієте, я просто вважаю, що є можливості для тиску, є можливості для полегшення долі політичних в’язнів. Тому що, наприклад, Україною прокладено ще і газогін, яким російський газ постачається. Пам’ятаєте, як Росія відключала газ просто так?

— Звичайно. Було таке, коли президентом був Ющенко.

Айдер Муждабаєв: В якомусь сенсі (прошу мене зрозуміти правильно) українському уряду іноді вартувало би брати приклад з російського уряду. Тому що, коли Росія хоче досягнути якихось своїх інтересів, вона використовує (я про військове не говоритиму, це, звісно, злочин) економічні методи.

— Якщо не помиляюся, у нульових роках, коли президентом Грузії був Саакашвілі, ті ж самі ЛЕП, які у Грузію йшли, підривали. Правда, Росія категоричне не визнала свою провину за цей крок, але чимало саме Москву звинувачували в цих діях тоді…

Айдер Муждабаєв: Так.

— Це правильний крок, Ви вважаєте, у нинішній ситуації для України, взагалі з цими ЛЕП — так здійснювати?

Айдер Муждабаєв: Але ж це не з боку України. Це ж підривають невідомі люди.

— Невідомі люди?

Айдер Муждабаєв: Ні! Звісно, що ні. Це ж підривають не учасники акції, які там стоять і охороняють без зброї. Підриває ж не держава Україна. А це підривають, очевидно, люди, які мають досвід бойових дій.

— Їх варто знайти, цих людей, і до відповідальності притягнути, на Ваш погляд?

Айдер Муждабаєв: Я не знаю. Це нехай уряд України вирішує, що робити. Але, очевидно, ці люди пройшли АТО. Це, очевидно, що зброя не у воєнторгу куплена, що все це наслідки війни. І люди, які підірвали ці опори, їх підірвали не для того, щоб всі гроші у кишеню покласти. Вони підірвали для того, щоб так, таким чином, можна сказати, нецивілізованим…

— Нецивілізованим все ж таки Ви вважаєте?

Айдер Муждабаєв: Слухайте, взагалі будь-які підривання у будь-якій країні у будь-якому випадку надзвичайна ситуація. Але тут необхідно дивитися на те, які цілі переслідують ці люди. Ці люди, я так уявляю, доведені до відчаю в якомусь сенсі. Хтось розлучений із Кримом — не може туди поїхати. Хтось вважає, що Україна в зоні АТО якось здає свої позиції. У всіх людей різні міркування. Важко сказати, що спонукає на свою боротьбу.

— Пане Муждабаєв, у Ваших побратимів і у Вас особисто й досі чимало знайомих, родичів в окупованому тимчасово Криму. Ці люди можуть опинитися в ці хвилини (не дай Боже, звісно!) у лікарні, народжувати дітей. Оцей ризик враховується?

Айдер Муждабаєв: Все це може бути. До речі, слід віддати належне — світло в лікарні вони дали відразу. Там був певний проміжок часу, де година, а де п’ять хвилин, де щось, але хоча би у таких життєво необхідних об’єктах все це відбувається.

Але ще раз. Як тут? Я Вам просто поясню ситуацію з кримськими татарами. Кримські татари натерпілися за життя різного. Багато з них по 10 років у землянках жили. Розумієте, для них комфорт теж важливий, як і для решти людей, але що ви оберете між комфортом і життям у страху, що тебе можуть заарештувати?

— Пане Муждабаєв, Ви вважаєте, що такі кроки (невідомо, хто їх вчинив) на Херсонщині наближають Крим до України, а не віддаляють його?

Айдер Муждабаєв: Послухайте, я не Нострадамус — я не знаю, чи наближають, чи віддаляють. Я знаю тільки те, що очевидно, що в українському суспільстві існує величезна кількість людей, які вважають, що українська держава не достатньо робить для звільнення Криму. І саме тому вони з якихось міркувань влаштували і підриви на ЛЕП, і так далі.

Значить, це невдоволення існує. І люди відчувають, що держава, можливо, їх кинула. Особливо для кримських татар це образливо, особливо для кримських татар, які розлучені зі своїми сім’ями, позбавлені своєї батьківщини. Я так думаю, що жодна людина не візьме протитанкову міну під пахву і не піде підривати щось за так. До певної міри її треба довести…

— Тобто громадські активісти, які зараз продовжують оточувати ці підірвані ЛЕП, не будуть допускати ремонтників для можливого відновлення електропостачання окупованого Криму, я так розумію?

Айдер Муждабаєв: Як було заявлено керівником громадської блокади Криму Ленуром Іслямовим, активісти не дадуть відновити енергетичний зв’язок з Кримом.

— Давайте відразу уточнимо, пане Улида. Електроенергетика в Україні. 47% виробляють атомні електростанції?

Вадим Улида: Вже більше половини.

— Ну, 50%, трохи більше. А решта — це теплоелектростанції. Так? І вони в основному працюють на тому ж самому антрацитовому вугіллі, яке або на поки що окупованих територіях Донбасу, або в Росії купується. Правильно?

Вадим Улида: Якщо бути точнішими, то структура генерації така, що більше половини зараз виробляють атомні електростанції, третину — теплоелектростанції, решту — ГЕС і ТЕС. І з усіх електростанцій тільки половина електростанцій працює на антрацитовому вугіллі, а інша — на газовій групі вугілля, яке знаходиться в Україні. Але, враховуючи, що ці теплові електростанції використовувалися для регулювання добового графіку, то вони необхідні для енергосистеми. Вона не зможе працювати.

— Лідер кримських татар Мустафа Джемілєв озвучував деякі дані після зустрічі з президентом Петром Порошенком, виступивши перед пресою, активістами… Росія вже припинила постачання антрацитового вугілля в Україну. За Вашими даними, це відповідає дійсності?

Вадим Улида: Тут навіть не треба розуміти, чи це відповідає дійсності, чи не відповідає дійсності. Це очевидно. І про це говорили впродовж останніх місяців. І те, що точилося навколо Криму, то було зрозуміло, що коли…

Я розумію цих людей, які просто вимушені вдаватися до таких заходів, тому що не бачать реальних кроків допомоги з боку держави. І було зрозуміло, що вони після блокади вантажних потоків перейдуть до енергетичної блокади. Тому що це не є секретом, Крим повністю, кримська енергосистема залежить від енергосистеми України.

— Це правда. Так?

Вадим Улида: Чотири лінії електропередач, які з’єднували, забезпечували не тільки постачання майже 80%, 70% електрики, також за допомогою цих ліній забезпечували регулювання енергосистеми.

— Оцей розрекламований Росією і владою окупованого півострова так званий енергоміст із Краснодарського краю Російською Федерації нібито до кінця цього, 2015, року, встигнуть прокласти, то це так? Чи все це піар з боку Росії?

Вадим Улида: Я вже говорив на цю тему майже місяць назад. З економічної точки зору, цей проект не має ніякого сенсу. Це надзвичайно великі капіталовкладення, там 2-3 мільярди доларів, як мінімум. І там справа не в тому, щоб побудувати підводний кабель, а справа в тому, що необхідно для цього підводного кабелю збудувати генерацію як в Ростовській області, так і зробити…

— Вона ще не збудована?

Вадим Улида: Ні. Там дефіцитний район. Там немає електрики для Криму.

— Тобто цього електрокабелю до кінця нинішнього року не буде до Криму, на Вашу думку?

Вадим Улида: Я думаю, що, враховуючи те, що зараз робиться з боку Росії, тобто не береться до уваги економічна складова, не рахуючись з грошима, вони все ж таки хочуть забезпечити незалежність Криму від України по електриці, то кабель вони, мабуть, збудують. Але це не буде повністю вирішення питання, тому що там потужностей не вистачить.

— Тобто просто тільки трішки поліпшиться ситуація і все?

Вадим Улида: Я думаю, що десь 2, 3, 4 роки — це той час при нормальній роботі, нормальних капіталовкладеннях, який потрібен для того, щоб Крим від’єднався.

Але дуже важливо, я хочу сказати, що на сьогодні постачання електроенергії у Крим — це дійсно є важіль в руках України і впливу на ситуацію.

— А контрважіль у цій ситуації (знову ж таки ми про це почали говорити) з боку Росії? Дійсно, Росія, припинивши постачання в Україну антрацитового угілля, зможе холодну зиму забезпечити Україні чи це перебільшене судження?

Вадим Улида: Мені здається, що, на жаль, зараз зможе. Тому що більша частина вугілля надходить на українські електростанції саме з неконтрольованих територій.

— І будуть в Україні віялові відключення електроенергії взимку? Так чи ні?

Вадим Улида: Питання постачання, диверсифікації вугілля — це важливо. Тобто питання вибору: або ми купуємо трішки дорожче…

— Рубильник є у Путіна чи ні щодо України?

Вадим Улида: Рубильника (у Путіна — ред.) як такого немає. Але є вплив на постачання вугілля з неконтрольованих територій, яке необхідне Україні взимку. Ми маємо вибрати, де ми будемо брати це вугілля.

— ПАР?

Вадим Улида: Будь-де.

— Є все ж таки вибір? Не лише російське?

Вадим Улида: Безперечно, є вибір. На світових ринках, де можна це вугілля купувати, воно буде трошки дорожче, але не буде залежності.

— На скільки дорожче, ніж російське?

Вадим Улида: Мені зараз важко сказати. Це світові ціни. Я думаю, на 20%.

— Якщо збережеться ця ситуація із підірваними ЛЕП на Херсонщині, без електрики залишиться не лише окупований Крим, а й частина Херсонської і Миколаївської областей? Чи не залишиться частина території України без світла?

Вадим Улида: З технічної точки зору, припинення постачання електрики до Криму не містить ризиків для роботи електростанцій. Але містить ризики пошкодження інфраструктури. Тобто, якщо будуть пошкоджені підстанції, наприклад, каховська підстанція, яка забезпечує, через яку йде транзит електрики на південні області, то там будуть відключення. А від Криму живляться тільки окремі райони в Херсонській області.

— Тобто не буде відімкнення, за Вашими даними, частини Херсонської і Миколаївської областей?

Вадим Улида: Якщо не будуть пошкоджені лінії електропередач і підстанція каховська, і інші підстанції, які знаходяться в Україні, то я не вбачаю підстав для цього.

— А загрози для українських АЕС є чи ні, як заявляв чиновник? Ми на початку програми надавали його думку.

Вадим Улида: Загроза АЕС пов’язана з непрогнозованими, раптовими змінами навантаження. Тобто, коли підірвали ці лінії, виник стрибок, зменшення навантаження майже на 800-900 мегават. Енергосистема мала це скомпенсувати. Тобто спрацював аварійний режим АЕС, спрацювали режими ТЕС.

— Тобто тільки в момент підриву є загроза?

Вадим Улида: Так. Тобто раптового зниження навантаження.

— А так АЕС в принципі працюють в штатному режимі, ніяких загроз немає?

Вадим Улида: Зараз, я думаю, вони мають відновити роботу АЕС до штатного режиму.

— Трошки перебільшена ця думка, яку стверджував чиновник, так, на Ваш погляд?

Вадим Улида: Я не можу коментувати слово диспетчера. Але, з технічної точки зору, небезпеку — саме це раптові зміни навантаження.

— Пане Муждабаєв, Ви в ці вихідні активно коментували ці події, які відбувалися на Херсонщині — протистояння правоохоронців, очолюваних Іллею Ківою, і активістів. Різні дані Ківа наводив, що нібито (за його твердженням), полковника поліції навіть підрізали. Ви писали про те, що журналістку, Вашу колегу по телеканалу ATR Гульсум Халілову нібито правоохоронці ударили прикладом зброї у живіт. Дійсно, це так? На сьогодні, на понеділок, який стан журналістки? Ви маєте інформацію?

Айдер Муждабаєв: Я знаю, що того ж дня, коли вона отримала у живіт прикладом, приїхала швидка. Їй зробили укол великої дози диклофенаку. Вона отямилася. Там немає ніяких незворотніх наслідків. Тобто це був удар, але, на щастя, нічого серйозного не сталося. Обіцяли приїхати з прокуратури Херсонської області, аби взяти у неї покази — вчора не приїхали, можливо, сьогодні приїдуть. Я не знаю.

— Кримський проект Радіо Свобода “Крим. Реалії”, наші колеги. Різні думки у зв’язку з цими подіями на Херсонщині, звісно. Іноді діаметрально протилежні.

І от є такий автор Іван Сергієнко. Він дуже критикує ці дії. При тому, що він категорично не підтримує, звісно, анексію півострова і каже, що Крим має бути повернутий Україні, зокрема він заявляє, що треба не електромережі підривати, а ламати ці корупційні мережі, які є в Україні. І тоді Крим, бачачи, що в Україні відбуваються позитивні перетворення, зрештою, повернеться.

Як Ви вважаєте у цьому зв’язку, пане Муждабаєв? Чи просто вже немає часу, на Ваш погляд?

Айдер Муждабаєв: Розумієте, що це порожня розмова. Звісно, що краще, якби в Україні не було корупції. Звісно, краще, щоб тут працювала європейська демократія. Але це не може бути швидко.

І я не дуже розумію, як це напряму пов’язано з Кримом. В Криму кояться не якісь там гіпотетичні процеси, які колись закінчаться. Там зараз і тут порушуються права людей, громадян України. І так чи не так, але держава любим чином повинна на це реагувати.

Я вважаю, що взагалі все це почалося: і блокада сама, і те, що зараз відбувається — все це розпочалося рівно через те, що держава жодних заходів…

— Українська держава?

Айдер Муждабаєв: Українська держава щодо захисту Криму, взагалі ніякої стратегії щодо Криму не має. І ніхто взагалі не розуміє суть політики відносно Криму і кримських татар українського уряду.

Олександр ЛАЩЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.