Коли Азіта Рафгат, колишній депутат афганського парламенту, збирає своїх дочок до школи, одну з них вона вдягає інакше.
Троє з її дочок вдягнені в біле, а їхні голови вбрані в білі хустинки, але четверта дівчинка, Мегрнуш, вдягнена в костюм та краватку. Коли діти виходять за межі будинку, Мегрнуш більше не є дівчинкою — вона стає хлопцем на ім’я Мегран.
Азіта Рафгат не має сина, і з тим, аби компенсувати це, а також уникнути насмішок з боку людей, що от, мовляв, у неї самі дочки, вона вирішила вдатися до радикального рішення. То було дуже просто, дякуючи зачісці та хлопчачому вбранню.
Ця традиція в Афганістані має навіть власну назву — Баха Пош, тобто, коли дівчат ніби роблять хлопцями на якийсь час.
“Коли Ви в Афганістані чогось досягаєте в житті і маєте певні статки, то люди на Вас по-іншому дивляться. Вони кажуть, що от для повного успіху Ви ще повинні мати сина”, — каже Азіта Рафгат.
В Афганістані завжди перевагу віддавали синам порівняно з дочками, і визначається це різними економічними та соціальними причинами.
Чоловік пані Рафгат, Езатулла Рафгат, каже, що син — це питання престижу та честі.
“Хто б не приходив до нас у гості, можна було почути: “Ой, як прикро, що ви не маєте сина”. Отже, ми вирішили, що було б непогано одну з наших дочок перевтілити в сина. Тим більше, що вона сама цього хотіла”, — пояснює пан Рафгат.
Азіта Рафгат не є єдина, хто вирішив таке зробити.
Дівчаче — не в моді
Багатьох дівчат, які перевтілюються у хлопців, можна зустріти на афганських базарах. Деякі родини роблять дівчат хлопцями з тим, аби ті могли легко працювати на вулицях, допомагаючи прогодувати сім’ї.
Деякі з дівчат, які видають себе за хлопців, продають воду чи жувальну гумку на базарах. Вони виглядають на 5-12 років.
Але це перевтілення дівчат на хлопців є тимчасовим. Коли цим “дівчато-хлопцям” виповнюється 17 чи 18 років, вони знову стають виключно дівчатами. Проте зміна ця не є простою.
Елага живе в місті Мазарі-Шариф в північному Афганістані. Вона видавала себе за хлопця до 20-річного віку через те, що її родина не мала сина і знову стала стовідсотковою дівчиною лише два роки тому через те, що мала йти до університету.
Однак, нині вона не почувається цілком по-дівчачому: її звички мають в собі багато хлопчачого, і у неї відсутнє бажання йти заміж.
“Коли я була дитиною мої батьки перевтілили мене в хлопця, бо в мене не було брата. І буквально донедавна я, як хлопець, виходила на вулицю, грала з іншими хлопцями і мала більше свободи”, — розповідає Елага.
Вона неохоче повернулась до своєї природньої статі і зробила це виключно через суспільні традиції.
“Якщо мої батьки змусять мене вийти заміж, я компенсую страждання афганських жінок і буду лупцювати свого чоловіка так сильно, що він мене тягатиме до суду щодня”, — каже Елага.
Типова ситуація
Атігулла Ансарі, головний імам відомої блакитної мечеті в Мазарі-Шарифі, каже, що традиція перевтілення в своїй сутті є зверненням до сил небесних.
Він каже, що родини, які не мають синів, перевтілюють дівчат на хлопців на щастя, і цим ніби прохають Бога подарувати їм сина.
Матері, які не мають синів, приходять до священного для афганців місця Газраті-Алі і просять вищі сили подарувати їм сина, розповідає імам.
Атігулла Ансарі каже, що згідно законів іслама дівчата, які перевтілювались у хлопців, мають покривати хустиною голову коли досягають повнолітнього віку.
В Афганістані подібні історії трапляються дедалі частіше. Майже в кожного афганця є хтось у родині, хто має досвід перевтілення.
Фаріба Маджид, голова жіночого управління в уряді північної афганської провінції Балх, була колись хлопцем на ім’я Вахід.
“Я була третьою дочкою в нашій родині, і, коли я народилася, то батьки вирішили зробити з мене хлопця”, — каже вона.
“Я працювала зі своїм татом в його магазині і навіть їздила до Кабула за товаром”, — розповідає жінка і додає, що цей досвід допоміг їй набути впевненості і багато досягти в житті.
Відтак, не дивно, що навіть Азіта Рафгат, мати Меграна, колись сама перевтілювалася у хлопця.
“Відкрию вам таємницю. Коли я була дитиною я також стала хлопцем і працювала з моїм батьком. Я мала досвід чоловічого світу і світу жінок, і це допомогло мені стати більш амбітною в моїй кар’єрі”, — розповідає пані Рафгат.
“Порушення прав”
Традиція перевтілення існує в Афганістані століттями. Як каже кабульський соціолог Дауд Равіш, першопричиною була потреба воювати із завойовниками, і саме тоді жінки й почали вбиратися як чоловіки.
Але на думку Казі Сайєда Мохамада Самі, який очолює комісію з прав людини в провінції Балх, традиція перевтілення є порушенням прав людини.
“Ви не можете змінювати чиюсь стать на якийсь час. Ви не можете з дівчини зробити хлопця на короткий період часу. Це не гуманно”, — каже він.
Традиція Баха Пош зашкодила багатьом дівчатам, які кажуть, що відчувають, що втратили багато дитячих вражень та спогадів і загубили частину своєї статевої ідентичності.
Для інших це був гарний досвід відчути смак свободи, який вони ніколи не відчули б повністю, якби залишалися дівчатками.
Але для багатьох ключовим питанням залишається таке: чи настане колись день, коли афганські дівчата матимуть стільки ж свободи і поваги як і хлопці?
Тахір КВАДІРІ
Что скажете, Аноним?
[16:39 01 февраля]
[14:42 01 февраля]
С февраля 2025 года в Украине ожидается ряд важных нововведений.
[13:38 01 февраля]
18:40 01 февраля
12:10 01 февраля
11:30 01 февраля
11:00 01 февраля
10:30 01 февраля
10:00 01 февраля
09:30 01 февраля
[09:15 01 февраля]
[16:30 28 января]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.