Поки Уряд звітує про зниження цін на медикаменти, “експерти” на кшталт захисника прав пацієнтів з туберкульозом та ВІЛ/СНІДом Дмитра Шерембея, здається, живуть у паралельній реальності. Відсотки множаться без логіки, аптечні мережі відповідають за націнки деяких виробників, а вони — безгрішні, попри офіційне зізнання “Дарниці” у подорожчанні препаратів на 120%. Ця фармацевтична драма з математичним нальотом викриває, як легко маніпулювати темою цін на ліки, особливо, якщо небезкоштовно і якщо правду хочеться сховати за димовою завісою псевдоекспертизи.
“Якщо ми сьогодні вийдемо з цієї студії в аптеку — ви купували медикаменти місяць тому і купите зараз, то медикаменти деякі на 50-60%, а деякі на 120% дорожчі. Тому, що аптечні мережі заклали свої майбутні вигоди в усю решту препаратів, окрім 100 (зі списку МОЗ — ред.) і значить, пенсіонер, який заходить в аптеку, він не може дозволити собі (купити — ред.) той обʼєм ліків, який потрібен”, — заявив Шерембей під час пресконференції у Києві.
Варто зауважити, що деякі вітчизняні виробники ліків збільшували ціни на свої препарати останні три роки. Пік росту цін прийшовся на січень 2025 року. Представниця фармацевтичного гіганта “Дарниця” Катерина Загорій в інтервʼю визнала, що її завод-виробник підняв ціни на ліки на 120%.
Ситуація з ростом цін на медикаменти врешті стала настільки критичною, що на неї відреагував Президент України Володимир Зеленський і доручив знизити ціни на ліки на 30%. У звʼязку з цим з 1 березня набуло чинності нове регулювання фармацевтичного ринку, відповідно до якого, аптекам та дистрибʼюторам обмежили націнки на препарати, а також заборонили укладати маркетингові договори. Тобто, фактично, виробники зекономили до 50-60% суми, яку, за їхнім твердженням, вони закладали в ціну препарату на маркетинг.
Водночас виробники погодились знизити ціни на Топ-100 препаратів, які начебто найпопулярніші серед українців і погодились цей список надалі розширювати. Однак на практиці, за офіційними даними МОЗ, ціни на Топ-100 знизились в середньому на 27%.
При цьому відразу після набрання чинності нового регулювання спостерігався різкий стрибок відпускних цін виробників на інші препарати для компенсації збитків, адже, як уже згадувалося, націнки аптек і дистрибʼюторів з 1 березня стали фіксованими відповідно до постанови КМУ №168.
Тому очевидно, що пан Шерембей апелює саме до відпускних цін і називає відсотки, які відносяться саме до виробників ліків.
А далі відбулося ще дещо несподіване. Після того, як у “експерта” фармринку поцікавились, яким чином аптекам вдалося підняти ціни на 120% і чому тоді міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко звітує про зниження цін, ми отримали арифметику від Шерембея:
“Регламент стосувався 100 найменувань, на які фармвиробники знизили ціну, це не була дія аптечних мереж і аптеки заклали на весь обʼєм — це 18 тисяч найменувань медикаментів х2, тобто вони зі 100 гривень перетворили в 200, 400 і пішли шляхом множення”, — пояснив Шерембей, хоча очевидно, що це пояснення було тільки йому зрозумілим, бо нагадуємо, з 1 березня аптечна і дистрибʼюторська націнка фіксована. У ланцюжку “виробництво препарату — пацієнт” не регулюється тільки відпускна ціна виробників.
Але на цьому шерембейська математика не закінчилась.
“Він (власник аптеки — ред.) забув сказати, що все вже було втричі дорожче (тому що ціни виробників росли, в той час коли, за офіційними даними маркетингові платежі знизились до 12-18% за останні три роки — ред.) і ще раз здорожчати — це зробити практично в 6 разів дорожче”, — спробував пояснити Шерембей, але й ця спроба обрахунків провалилась.
Що цікаво, “експерт” вважає, що процес формування аптечних націнок в Україні не прозорий, хоча не зовсім зрозуміло куди прозоріше, якщо вони фіксовані урядовою постановою.
Ба більше, питання про те, чому виробники, зекономивши кошти, після заборони маркетингу, не знизили ціни, Шерембей перенаправив власникам аптек. Мабуть, за його логікою, саме аптеки встановлюють відпускні ціни для виробників.
Така яскрава математика і “переведення стрілок” може свідчити про дві речі — або дався в знаки прийом тяжких наркотиків, у чому раніше зізнавався Шерембей, або ж колишньому крадію настільки потрібні гроші, що він ладен зі шкіри вистрибнути, аби відбілити “чесне” імʼя виробника, який відверто зізнався у завищенні цін на 120%.
![]() ![]() ![]() ![]() |
Что скажете, Аноним?
19:10 24 апреля
19:00 24 апреля
18:50 24 апреля
18:40 24 апреля
18:25 24 апреля
17:50 24 апреля
17:35 24 апреля
[13:45 05 апреля]
[07:15 31 марта]
[21:50 30 марта]
[07:00 24 апреля]
[22:45 23 апреля]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.