Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Васинівський гірничо-збагачувальний комбінат: бути чи не бути?

[17:08 26 марта 2008 года ] [ Запорізька правда, 20 березня 2008 ]

На Васинівському родовищі планується видобувати за рік до 12 млн. тонн руди, з неї одержувати близько 4 млн. тонн окатишів.

Це риторичне запитання нині є чи не найбільш обговорюваним серед жителів Оріхівського району. Мова, звичайно, йде про Васинівський гірничо-збагачувальний комбінат. Недостатність інформації породжує в людей свої міркування та припущення з цього питання. Звісно, часом не дуже правильні, а в більшості — некомпетентні і далекі від дійсності. Наш кореспондент зустрівся з головним інженером ТОВ “Індустріальна група — Магнетит” Валерієм Грибовим, гірничим інженером за фахом, з метою одержання відповіді на запитання жителів, що надходять на адресу редакції газети.

— Добрий день! Валерію Лукичу, насамперед людей цікавить інформація про саме підприємство, яким способом буде вестися видобування руди, які об'єкти входять у його структуру?

— Добрий день! Дякую за можливість дати відповіді через вашу газету на. всі запитання, що хвилюють жителів міста Оріхова та району.

Гірничо-збагачувальний комбінат (ГЗК) будується з метою видобування та збагачення залізної руди. Видобування планується на руднику закритим (підземним) способом, у тому числі з системою закладки відпрацьованого простору для збереження поверхні.

Видобута руда має низький вміст заліза, тому на фабриках у цехах подрібнення, збагачення, а потім обгрудкування буде здійснюватися переробка руди до одержання кінцевого продукту — окатишів — сировини для металургійної промисловості. Хвости збагачення руди (перемелені пусті породи) будуть частково складатися у хвостовищі, а частково повертатися в надра у вигляді закладки. На Васинівському родовищі планується видобувати за рік до 12 млн. тонн руди, з неї одержувати близько 4 млн. тонн окатишів. Зазначені вище цехи, рудник та хвостове господарство — основні цехи підприємства. Для їхнього функціонування будуть створені допоміжні цехи та служби: транспортний, господарчий, ремонтний, диспетчеризації та автоматизації виробництва і т.і. На головному підприємстві буде створено не менше 3-4 тис. робочих місць, крім цього, в соціальній сфері м. Оріхова та на території сільських рад Кірове, Преображенка, Омельник, Юрківка — ще додатково 1,5-2 тис. Мається на увазі розширення сфери торгівлі, медичного обслуговування, транспорту, житлобудування, культури та інше.

Підприємство ТОВ “Індустріальна група — Магнетит” зареєстроване в Оріхівському районі, отже в бюджет району надійде значна сума від сплати податків підприємством, що дозволить району вийти з числа дотаційних, а також поліпшити рівень фінансування нагальних потреб сільських та районної громад. Висока заробітна плата робітників комбінату також сприятиме поліпшенню економічної ситуації та рівня життя в районі.

— Валерію Лукичу, людей турбує питання екологічного характеру, чи не завдасть пил з комбінату шкоди здоров'ю людей та сільськогосподарському підприємництву?

— ГЗК, звичайно, як і всяке інше промислове підприємство, матиме викиди в повітря, але сучасні технології передбачають можливість звести до мінімуму ці викиди і тримати їх у межах європейських стандартів. Для цього і був вибраний підземний спосіб добування руди, більш дорогий, але з екологічної точки зору найбільш безпечний, що відповідає всім вимогам санітарно-епідеміологічних норм. Всі процеси проходять у закритому середовищі, всі приміщення шахти закритого типу, руда з шахти в зволоженому стані подається по закритих конвеєрних галереях на збагачувальну фабрику, всі процеси в якій також проходять у закритих приміщеннях, обладнаних системою фільтрів. Тут, мабуть, потрібно прийняти до уваги той факт, що всі уявлення про ГЗК формуються з нині діючих, а це підприємства побудовані в 50-60-ті роки за проектами минулого століття, коли обсяги видобування бідних залізних руд пов'язували в основному тільки з кількістю і тільки дешевим відкритим способом розробки.

Інша річ, люди плутають поняття металургійного та гірничо-збагачувального підприємств, поєднуючи їх як ідентичні. А це різні речі: викидів на доменних та ливарних підприємствах у містах Кривому Розі, Запоріжжі, Донецьку, Маріуполі, Алчевську значно більше, тому що металургійна переробка залізорудних продуктів — це зовсім інша технологія. Крім того, як я зазначав вище, це все будови минулого тисячоліття.

— Валерію Лукичу, людей хвилює питання радіоактивних речовин, що можуть бути підняті на поверхню разом з рудою ?

— Запаси Васинівського родовища затверджені Державним комітетом геології від 18.12.1985 року, протокол № 9887. Цьому передували роки його геологічного вивчення. Було з'ясовано, і це підтверджується відповідними документами (екологічна карта від 11.10.2004 року № 14-11-4086), що радіоактивна обстановка родовища задовільна, рівень радіації не перевищує звичайного фону, слідів радіоактивних елементів та елементу № 1 (урану), радону не виявлено. Протягом останніх трьох місяців Приазовською ГРЕ бурінням відібрано геологічну пробу та передано її, у тому числі до центральної лабораторії Східного гірничо-збагачувального комбінату (м. Жовті Води). Там виконаний хімічний та радіаційний аналіз руди та порід покриття, що підтвердив результати всіх попередніх аналізів. Якщо в когось виникає сумнів щодо висновків фахівців з питань радіаційної обстановки в місці проведення видобувних робіт, той може самостійно здійснити даний аналіз у будь-якій СЕС, районного або другого рівнів акредитації.

— Жителів населених пунктів, що знаходяться на незначній відстані від родовища, турбує питання можливості зникнення або зниження рівня води в колодязях, що ви на це відповісте?

— По-перше, ще раз повторюсь, видобування планується вести закритим способом, а це означає, що поряд з рудним тілом проходять ряд стволів (вантажних та вентиляційних), які по периметру, по мірі заглиблення, щільно бетонуються. Але перед цим, на основі гідрогеологічних досліджень, для стволів вибираються найбільш зневоднені ділянки місцевості, де відсутні підземні канали та ріки, поза зоною водонаповнених порожнин у гірничих породах. Ці заходи направлені на зведення до мінімуму об'єму проникнення ґрунтових вод у гірничі виробітки.

По-друге, горизонтальні виробітки в рудному тілі будуть проходити, тільки починаючи з глибини 200 м і більше, що знаходиться значно нижче водоносних горизонтів ґрунтових вод у міцних та щільних породах.

Значного відтоку води, що вплине на її рівень у водоймах та колодязях району, висновками гідрогеологічних досліджень не передбачається.

А якщо бути до кінця відвертими, то потрібно визнати, що ситуація з питною водою в Оріхівському та сусідніх районах Запорізької області дуже напружена. Деякі житлові масиви розраховують тільки на привозну воду.

Враховуючи можливий вплив гірничих робіт на рівень ґрунтових вод, а також те, що для забезпечення потреб гірничого підприємства потрібна як питна, так і технічна вода, відповідним профільним проектним інститутам доручено розрахувати їх пропорцію.

Одне зрозуміло вже зараз, що потрібно будувати водопровід питної води відповідної потужності. Скажемо наперед, що цей проект корисний як місту, так і району в цілому, а також нашому підприємству. Фахівці вже проводять відповідні консультації про можливе сумісне будівництво водопроводу. Мабуть, не розкриємо великої таємниці, якщо скажемо, що на даному етапі розглядається закінчення недобудованих раніше водопроводів питної води з боку селища Комишуваха та міста Токмака. Спорудження цих водоводів з новітніми очисними спорудами та насосними станціями дасть можливість забезпечити потреби з питної води як гірничо-збагачувальний комбінат, так і жителів м. Оріхова та території сільських рад.

— Валерію Лукичу, це тільки один сумісний проект, який пов'язує ваше підприємство з перспективою розвитку Оріхівського району?

— Ні, — не один. Санітарними нормами проектування передбачається спорудження для працівників підприємства лікарні, поліклініки, профілакторію та інших споруд. Під цей проект можливо задіяти приміщення недобудованої районної лікарні, що в кінцевому результаті принесло б велику користь району, а підприємству полегшило вирішення питань, пов'язаних з будівництвом нової споруди.

Опрацьовуються сумісні плани забезпечення природним газом як об'єктів підприємства, так і виконання програм газифікації населених пунктів району.

Звичайно, будівництво комбінату почнеться зі спорудження під'їзних шляхів. Приведення в порядок автомобільних доріг району та районного центру також буде предметом попереднього обговорення відповідних органів районного самоуправління та керівництва ТОВ “Індустріальна група — Магнетит”. Одним із пунктів програми будівництва комбінат, є спорудження житла для робітників підприємства. Розглядатиметься питання нового будівництва та добудови розпочатих ще за часів Радянського Союзу споруд, що пройдуть повну відповідну експертизу та будуть визнані придатними для будівництва житла.

Також розглядається питання про розвиток бази професійно-технічного навчання та підготовки спеціалістів середньої ланки керівництва на базі Оріхівського технікуму.

Під час будівництва комбінату будуть враховані природоохоронні зони, розроблені методи їхнього збереження та відновлення.

Є ціла низка питань у культурній, спортивно-масовій та духовних сферах. До речі, наше підприємство разом із засновниками ЗАТ “Донецьксталь” металургійний завод” вже з Дня св. Миколая (19 грудня 2007 р.) бере помірну участь у соціальній сфері селищних рад. Так, були організовані новорічні свята в шкільних закладах Юрківської, Кіровської, Преображенської, Омельниківської сільрад. Нині ведеться підготовка до проведення пасхальних свят.

Це тільки основні напрямки можливої співпраці, а при повноцінному функціонуванні гірничо-збагачувального комбінату зрозуміло, що така співпраця охопить значно більше напрямків.

— І, нарешті, останнє запитання: як будуть вирішуватися питання із землею? Правда, що великі площі орної землі будуть знищені під час будівництва комбінату?

— Питання землі, мабуть, завжди стоятиме не на останньому місці. Згідно з розрахунками попереднього проектування плана забудови не перевищить 1300 га. на повний розвиток комбінату — до 2290 га. з них орної землі не більше 116 га. все інше балки та неугіддя. Ніякого зносу житлових об'єктів не планується.

Промислові об'єкти комбінату будуть розташовані на відстані 2-3 км від найближчих населених пунктів Кірове та Васинівка. До речі, в проекті буде обов'язково передбачене питання рекультивації непридатних для сільського господарства або малопродуктивних земель. Всі питання, пов'язані із землею, вирішуватимуться тільки правовими методами на основі законодавства України.

А наостанок хочу сказати, щоб люди, які нині займаються бізнесом у будь-яких сферах, не турбувалися про своє майбутнє, бо людям наполегливим,  завзятим, з новими ідеями завжди знайдеться місце для застосування своїх можливостей та досвіду в діяльності гірничо-збагачувального комбінату.

Проектні та погоджувальні роботи триватимуть близько двох років і протягом всього цього часу, на прохання людей, ми будемо формувати базу даних можливих штатних робітників комбінату.

З усіма пропозиціями прошу звертатися тільки за адресою: м. Оріхів, вул. Пісочна, 5, тел.: 4-36-95, з 8.00 до 17.00.

— Валерію Лукичу, дякую вам за змістовні відповіді на наші запитання, сподіваємося на подальшу співпрацю з редакцією нашої газети.

— Дякую і вам. і всім жителям за запитання. Обов'язково будемо спілкуватися. До побачення!

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.