Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Чорний” понеділок інвестора

[10:30 27 февраля 2009 года ] [ Україна молода, №37, 27 лютого 2009 ]

Рейдерські атаки дедалі більше псують міжнародний імідж України.

Іноземні інвестори побоюються того, що в Україну повертаються дев’яності роки. Епоха первинного накопичення капіталу, перерозподілу майна та беззаконня. Знадобилося чимало зусиль, щоб на зламі тисячоліть зробити інвестиційний клімат у країні привабливим для іноземного приватного капіталу. Останнім часом здавалося, що справи щорічно йдуть на краще. Але — ні. Вже кілька тижнів зі шпальт іноземних ЗМІ не сходить скандал, пов’язаний з Україною. Більше того, чим далі, тим більше уваги привертає цей скандал. Жоден іноземний інвестор, жоден юрист не може зрозуміти, чому держава Україна не може захистити права власника. Йдеться про крадіжку 47,35% акцій ВАТ “Квазар” у мажоритарного акціонера підприємства — канадської KM Secure Corp.

Нагадаємо, акції були вкрадені влітку 2008 року. Вищий Господарський суд України розглянув справу, встановив факт злочину та зобов’язав повернути канадському акціонерові вкрадені акції. Відтоді минуло більше трьох місяців, але канадський акціонер свої акції так і не отримав. Здавалося б, що тут складного? Акції — не авто, яке викрали і яке ще потрібно знайти. Акції в електронному вигляді можна повернути зусиллями кількох уповноважених спеціалістів та комп’ютерної програми. Але справедливість не відновлено. Більше того, шахраї скористалися беззаконням та заподіяли KM Secure та ВАТ “Квазар” ще більшої шкоди. Справа про атаку на “Квазар” урешті—решт вийшла на рівень Президента та Прем’єра, але навіть цей крайній захід (закон має виконуватися без прямого втручання Президента та Прем’єра) поки що не допоміг.

Нещодавно в Україну знову прилітав Вадим Любченко, власник канадської компанії KM Secure Corp, який дав інтерв’ю засобам масової інформації.

— Що ви відчули, коли дізналися, що у вас вкрали акції?

— Я добре пам’ятаю цей день — понеділок, 1 вересня 2008 року. Саме тоді надійшла відповідь від реєстратора ВАТ “Квазар” — “ПриватБанк”, — в якій сповіщалося, що KM Secure Corp більше не є зареєстрованою особою в реєстрі ВАТ “Квазар”. Тобто не володіє жодною акцією підприємства.

Спершу я подумав, що це якась помилка. Потім — що злий жарт. А коли стало зрозуміло, що все це насправді, у мене був шок. Я не розумів, що сталося і що робити далі. Коли я консультувався з канадськими юристами, вони теж не могли нічого зрозуміти. Адже все було добре. Всі документи на акції були в мене. Я нікому не доручав щось із ними робити. Ситуація на підприємстві була стабільна, продажі зростали згідно з бізнес—планами...

— І ви терміново прилетіли в Україну?

— Так. Я залишив інші справи і прилетів. Подав скаргу у Вищий Господарський суд України, два місяці спілкувався з компетентними органами, давав свідчення. Нарешті 25 листопада суд виніс рішення на мою користь. Я повернувся в Канаду. Мені був потрібен відпочинок, та й бізнес потребував уваги. Як виявилося, зрадів я занадто рано.

— Наскільки відомо, акції вам не повернули й досі?

— Саме так. Більше того, напередодні Нового року шахраї провели віртуальні загальні збори акціонерів, створили клон “Квазару”, в середині січня намагалися захопити підприємство силою, а після невдачі почали поширювати недостовірну інформацію про керівництво заводу.

— І ви були змушені приїхати знову?

— Привід для мого приїзду справді невеселий. Ми змушені тимчасово припинити виробництво — дії шахраїв не минули для нас безслідно. Мушу констатувати: все те, що будувалося десятиліттями, може бути зруйновано впродовж лічених місяців.

— Ви говорите про те, що “Квазар” утратить свої позиції на світових ринках?

— Сьогодні для всіх міжнародних компаній як ніколи важлива стабільність та впевненість у завтрашньому дні. Додайте до цього специфіку бізнесу — в сонячній енергетиці дуже сильна конкурентна боротьба. Якщо впадеш, до фінішу можеш і не добігти.

Маркетинг “Квазару” та моєї компанії страждає по всьому світу: в Європі, Канаді, США... Приміром, північноамериканське представництво “Квазара” — Solgate — припинило отримувати фотоелектричні перетворювачі. Так само, як і на “Квазарі”, там припиняють виробництво. Ми отримуємо десятки дзвінків від наших партнерів. Уже вісім компаній, з якими у нас були добрі й серйозні відносини, почали переглядати довгострокові плани, пов’язані з нами. Люди не розуміють, що відбувається, і запитують, чи буде живий “Квазар”, чи житиме виробництво. Вони не розуміють, чому в Україні не виконують закони. Не розуміють, як можна серед білого дня вкрасти акції, хизуватися цим і залишатися безкарними.

— Що ви робитимете, якщо ситуація не буде врегульована найближчим часом?

— Якщо стане зрозуміло, що Україна не може захистити мої права як власника, я буду змушений вийти на міжнародний судовий рівень. Зокрема, звернутися в Інтерпол, у канадські судові інстанції.

Зауважимо, днями посол Канади в Україні Дж. Даніель Карон звернувся в листах до Президента України Віктора Ющенка і Прем’єр—міністра України Юлії Тимошенко з проханням докласти всіх зусиль та допомогти відновити справедливість у випадку KM Secure Corp. Пан Карон висловив стурбованість тим, що рейдерські атаки в країні стали частішими, і наголосив, що канадські інвестиції будуть можливі лише за умови, якщо українське законодавство й об’єктивність судів захистять інвесторів від свавілля шахраїв.

— Наскільки велику шкоду може завдати ситуація, що склалася, іміджу України в очах міжнародних інвесторів?

— Я звертався в Канаді до юридичних організацій і знаю, що від рейдерів в Україні постраждали ще дві канадські компанії. Але вперше беззаконня набрало настільки великого масштабу. На жаль, сьогодні інформація про конфлікт усе частіше з’являється в канадській пресі, у ЗМІ інших країн. Поза сумнівом, якщо справедливість не буде відновлено, а шахраїв не буде покарано, питання про канадські інвестиції в Україну буде закрито на довгі роки. Інвестори з інших країн теж десять разів подумають, перш ніж інвестувати в Україну бодай копійку.

Між тим, перспективи в бізнесу ВАТ “Квазар”, у разі відновлення справедливості, дуже хороші. Підприємство знають у Швейцарії, Італії, Іспанії, Канаді, США. Щорічно дохід “Квазару” зростає на 30 відсотків, і в 2008 році перевищив 250 млн. грн. “Квазар” — унікальне для України підприємство, яке працює в сфері сонячної енергетики та виробляє сонячні батареї й елементи. Приміром, у 2008 році завдяки продукції “Квазару” побудовано дві сонячні електростанції в Іспанії.

Андрій БЕРЕГ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.