у середу відбулося виїзне засідання постійної депутатської комісії з питань екології. На Запорізький абразивний комбінат комісія завітала у такому складі: Людмила Завгородня, Василь Полюсов, Олександр Мунтянов та Галина Туліна. Основними забруднюючими речовинами, які викидає у міську атмосферу ВАТ “Запорізький абразивний комбінат”, є: сірчаний ангідрид, двоокис азоту, неорганічний пил, смолисті речовини, пил карбіду, бокситу, бору та карбіду кремнію. За 2007 рік шкідливих викидів на підприємстві було 6860 тонн. У той же час, найбільш шкідливі викиди, від яких запоріжці не в змозі сховатися, а саме газоподібні, за останні два роки збільшилися на 107 тонн.
За інформацією головного санітарного лікаря Запоріжжя, основне технічне та пилозахисне устаткування підприємства застаріле і не забезпечує якість атмосферного повітря на території житлової забудови в зоні впливу підприємства, — а це переважна частина Шевченківського району Запоріжжя. Природно, що подібна ситуація призводить до обґрунтованих скарг жителів цієї частини обласного центру на його забруднення. За період 2007-2008 років на цілодобовий пост СЕС надійшло 117 звернень від населення на незадовільний стан атмосферного повітря у зоні впливу ЗАК.
Проведені за цей період дослідження виявили перевищення гігієнічних нормативів у 13О випадках (39,6) при середньому по Шевченківському промвузлі 17,9 відсотка, при цьому в окремих точках в зоні впливу підприємства, а саме вилиць Харчова, Краснова, Кузнецова, Передаточна та Димитрова, перевищення гігієнічних нормативів забруднюючих речовин виявлялися у 100 висотках досліджень. Через цедр посадових осіб підприємства неодноразово застосовувалися заходи адміністративного впливу, але що вони значать для працівників ЗАК, вказує той факт, що ні одне порушення природоохоронного законодавства так і не було усунено.
На сьогодні від імені СЕС на адресу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області направлено пропозицію щодо перегляду обсягів дозволу на викиди забруднюючих речовин для ВАТ “Запоріжабразив” у бік зменшення величин. Існуючі нормативи, які були затверджені раніше, не відповідають санітарним чинникам.
Територія завалена відходами виробництва
Незадовільна ситуація склалася на підприємстві і з промисловими відходами. Існуючий промполігон вже заповнений на 100 відсотків, і його експлуатація заборонена. Рекультивація цього об'єкта виконана лише на 60 відсотків. При цьому за Програмою виходу з екологічної кризи М.Запоріжжя на 2001-2010 роки передбачено будівництво нового полігону, який повинен був запрацювати ще у 2005 році. На сьогодні виконання цього питання власниками комбінату повністю ігнорується. З 2007 року відходи виробництва накопичуються на території підприємства. Якщо ця проблема не буде вирішена у найближчий час, то ситуація може повернутися у вкрай несприятливий бік, — прогнозують екологи.
Як видно, екологічних проблем, які створює ЗАК вдосталь, тому не дивно, що депутати налаштовувалися на неприємну розмову. Та картина, яка постала перед народними обранцями, вразила їх ще гірше. І це за умови, що вразити, здавалося б, було важко, склад цієї комісії вже неодноразово побував на усіх основних промислових об'єктах міста.
Переступивши поріг прохідної ЗАКу гості зразу ж опинилися у димовому полоні неорганізованих викидів цеху № 2, що є досить вагомим порушенням природоохоронного законодавства. Адже, якщо на викиди через трубу у комбінату є дозвіл (добрий він чи ні, інша справа, але він є). То на так звані ліхтарні викиди, цього не передбачається. А виглядало все так. Виробничий цех, довжиною біля 200 метрів, виглядав як якась одна труба. Через декілька десятків дірок з нього доволі потужно йшли газові відходи абразивного комбінату, їх шлях пролягав на житлові будинки Шевченківського району. На логічне зауваження голови комісії Людмили Завгородньої до працівників ЗАКу: “Як ви це можете пояснити?”, — відповіді так і не пролунало. Але після метушні робітників комбінату, потужність викидів значно зменшилася.
Продовження екскурсії було не з найприємніших. Представники комбінату проанонсували її як “подорож виконаними природоохоронними заходами”. Треба зазначити, що вона таки відбулася, а от нового та виконаного депутати так і не побачили. Адже називати реконструкцію газоочистки печей плавки виконаним заходом буде принаймні перебільшенням. Тому що обладнання, яке було показано депутатам, нагадувало картину 30-років минулого століття. Окрім температури фільтрів та ще якихось незначних показників, табло цього устаткування більше нічого не транслювало.
Після цього члени комісії вирішили не продовжувати далі екскурсію комбінатом, адже картина вже й так чітко вималювалася. Настала черга зустрічі з головою правління ВАТ “Запорізький абразивний комбінат” Анатолієм Березою.
Головний абразивник зустрів комісію посмішкою, хоча вже знав про неприємні інциденти. Після привітання Анатолій Валентинович розповів про те, що за останній час комбінат зменшив кількість джерел шкідливих викидів з 327 до 249, але газоочисним устаткуванням з такої кількості все рівно обладнано лише 161. Загальна динаміка викидів зменшилася на більш, аніж 300 тонн. Та й викиди на тону продукції також зменшилися. Стосовно питання будівництва нового промполігону для ЗАК, то Анатолій Береза чітко дав зрозуміти, він цим займатися не буде.
Анатолій Береза:
— Полігон ми будувати не будемо, нам він не потрібен. Мої попередники внесли це питання до Програми, що було необачно та нерозумно. Нехай місто будує за свій кошт цей об'єкт, адже на нього покладено функції за зберігання твердих відходів. Є у нас проблеми і з розробкою санітарно-захисної зони. З цього приводу хочу сказати, що біля нас дуже багато будинків, які у свій час були зведені самозахопленням, тобто вони незаконні.
Ігор Бройде, начальник управління з питань екології міськради:
— З розмови випливає те, що усі навкруги винні — і міська влада, і попередні керівники ЗАК, а сьогоднішні власники “білі та пухнасті”. Стосовно промполігону, то місто не зобов'язане для ваших потреб його будувати. По-друге, реконструкція газоочистки печі плавки № 2 повинна була завершитися у 2006 році. Ви її нібито завершили у 2007, але яка ситуація з її функціонуванням, ми усі побачили сьогодні. По-третє, нормативи на викиди промислового пилу у вас у 4-5 разів більші, аніж у середньому по Запоріжжю. Про європейські стандарти я взагалі промовчу. Тому не дивно, що таких негативних показників з оцінки ризиків, які були зафіксовані спеціалістами інституту ім.Марзєєва, ні в кого немає.
Василь Полюсов, депутат міськради:
— Ми побували на багатьох промислових підприємствах. Але такої негативної картини ніде не було. А ліхтарні викиди — це взагалі край безладу на комбінаті.
Олександр Мунтянов, депутат міськради:
— На мій погляд, питання функціонування Абразивного комбінату потрібно розглянути на черговій сесії міськради, адже це просто не вкладається у якісь людські рамки.
Людмила Завгородня, депутат міськради:
— Я негативно здивована від побаченого сьогодні. Це робота на вижимання усіх соків з підприємства та його робітників. Я добре відношусь до Анатолія Берези особисто, але те, що сьогодні відбувається на абразивному комбінаті з вирішення екологічних питань, депутатів вкрай не влаштовує.
До речі, керівник ЗАК відреагував на зауваження депутатів лише фразою, що все це, мовляв, емоції. А факти свідчать про те, що абразивний на правильному шляху. На жаль, Анатолій Береза так і не відповів, як бути з постійно фіксуючими перевищеннями концентрації шкідливих речовин у житловій забудові? Адже це вже факти, а не емоції.
Насамкінець керманич абразивного комбінату запропонував пересвідчитися депутатам у тому, що побачені ними ліхтарні викиди — це лише одноразове непорозуміння. Та своєрідне “шоу із заспокоєння депутатів” не вдалося, адже вийшовши на проммайданчик гості побачили ще більший потік диму з горезвісного цеху №2.
Роман ПРЯДУН
Что скажете, Аноним?
[12:44 21 ноября]
[10:14 21 ноября]
[19:40 20 ноября]
19:00 21 ноября
18:45 21 ноября
18:35 21 ноября
18:25 21 ноября
18:00 21 ноября
17:20 21 ноября
16:50 21 ноября
16:20 21 ноября
15:30 21 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.