Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Ціни знов зростатимуть

[12:43 09 сентября 2008 года ] [ Економічна правда, 9 вересня 2008 ]

Осінь принесе українцям чергове зростання цін.

На думку експертів, інфляція буде слабшою, ніж весною, а найбільше подорожчають продукти харчування, житлово-комунальні послуги та проїзд в транспорті.

Вже перші дні осені принесли українцям подорожчання газу та цигарок, а жителям міст — ще й збільшення вартості проїзду в маршрутках. Традиційно дефляційні літні місяці лишилися позаду. Попереду ж — черговий раунд боротьби з інфляцією. І якщо в Уряді переконують, що до кінця року ціни вдасться втримати в межах 15,6 відсотків, то в Секретаріаті президента стверджують що інфляція буде вдвічі більшою, а саме — 34% в річному вимірі. До чого ж готуватися нашим громадянам?

Статистика останніх місяців вселяє оптимізм: за даними Держкомстату, в липні ціни впали на 0,5%, в серпні — на 0,1%. За вісім місяців цього року індекс споживчих цін склав 14,8%. Ще в червні цей показник складав 15,5%. Стабілізувалася цінова ситуація в першу чергу завдяки падінню цін на продукти харчування. Так, овочі за останні два місяці подешевшали на 37%. Допомогло і зниження світових цін на нафту. Завдяки падінню вартості чорного золота майже на 18 відсотків, паливо на українських АЗС стало дешевшим, правда аж на 0,6%.

За словами міністра економіки Богдана Данилишина, різкої зміни цінової ситуації в найближчі місяці не буде. Принаймні такі висновки можна зробити з існуючих в уряді розрахунків по основним товарним групам. Ризикових серед них немає зовсім. Є впевненість і в тому, що ціни не будуть підвищені штучно. За цим слідкуватиме і Державна цінова інспекція, і створений в Мінекономіки департамент, що займатиметься ціновою політикою.

Втім, фахівці переконані, що втримати ціни в межах, які прогнозує Кабмін, не вдасться. Так само, як і не досягне інфляція рівня, спрогнозованого головою держави. Так, в Міжнародному центрі перспективних досліджень очікують, що на кінець року інфляція складе 22%. За словами аналітика Центру Олександра Жолудя, вже у вересні індекс споживчих цін збільшиться до 2%. Адже саме з цього місяця почали діяти нові тарифи на газ для населення, що на 13% вищи за попередні.

Крім того, збільшення акцизу на цигарки, призведе до подорожчання цього товару на 20-30%. В наступні ж місяці лідерами інфляції мають стати тарифи на послуги житлово-комунального господарства та пасажирські перевезення. А от продукти харчування, які навесні стали головним фактором інфляції, на думку експерта, дорожчати не будуть. Гарантією цього є рекордний врожай зерна, якого вже зібрали більше за прогнозовані урядом 43 мільйони тонн.

В Інституті економічних досліджень та політичних консультацій очікують, що річна інфляція складе близько 21%. На думку експерта Інституту Віталія Кравчука, варто очікувати зростання тарифів на послуги ЖКГ. Що ж до споживчих товарів, то тут все залежатиме від ситуації на зовнішніх ринках, оскільки значна доля цих товарів імпортується в Україну з-за кордону.

А от політичні баталії, переконаний експерт, на цінову ситуацію не вплинуть. Адже, як свідчить досвід весни-літа 2007 року, коли були перевибори, та досвід весни 2006 року — року виборів, наша економіка здатна розвиватися не зважаючи на політичні негаразди.

Що ж справді може додати інфляції, то це значні темпи зростання споживання, вважає керівник Центру економічних досліджень вказаного інституту Вероніка Мовчан. Адже за умови, коли банківські відсотки не покривають інфляції, люди воліють не заощаджувати кошти, а вкладати їх в купівлю товарів, максимізуючи таким чином користь грошей. Крім того, інфляційним чинником є дефіцит кадрів на ринку праці. Через що роботодавці змушені підвищувати зарплати, знову ж таки стимулюючи споживання. Наслідок — зростання цін.

В Центрі Разумкова дають ще більш оптимістичні прогнози. За словами директора економічних програм Василя Юрчишина, інфляція на кінець року буде саме такою, як прогнозували експерти Центру ще на початку року, тобто 18-19%. Ще відсоток можуть додати непередбачувані чинники.

Населенню ж, на думку фахівця, варто підготуватися до подорожчання продуктів харчування, зокрема овочів та м'яса. Обсяги виробництва останнього не збільшились, і на ринку можливий дефіцит цього продукту. Крім того, вважає Юрчишин, переглянуті будуть і тарифи в житловому господарстві. Подорожчання газу, яке відбулось з 1 вересня, може потягнути за собою перегляд і вартості всіх інших комунальних послуг.

Крім того, два відсоткових пункти до індексу споживчих цін може додати прийняття змін до державного бюджету на 2008 рік, які передбачають збільшення соціальних виплат. Адже за умов цінової нестабільності викид на ринок грошей є потужним інфляційним чинником. Навесні ж саме появу у населення вільних коштів за рахунок кредитів, компенсаційних виплат та збільшення зарплати експерти називали головною причиною зростання цін.

Отже, фахівці сходяться в тому, що в найближчі кілька місяців українцям не уникнути зростання тарифів на послуги ЖКГ, підвищення цін на проїзд в транспорті та деякого подорожчання окремих продуктів харчування. Втім, громадяни можуть самі зробити внесок в боротьбу з інфляцією шляхом обмеження своїх витрат та більшого заощадження зароблених грошей.

Олексій ДНІПРОВСЬКИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.