Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Які продукти харчування дорожчатимуть і чому — прогноз експертів

[17:50 28 июля 2011 года ] [ Главред, 28 липня 2011 ]

Експерти розповіли про можливі коливання цін на продовольство та поділилися прогнозами щодо цьогорічного врожаю.

Прем’єр-міністр України Микола Азаров запевнив, що жодних підстав для зростання цін на хліб в Україні немає. “Нинішні витрати у хлібопекарській та сільськогосподарській області повністю окупаються відпускними цінами. Тому немає ніяких підстав для підвищення цін на хліб”, — зазначив Азаров. Крім того, нещодавно Міністерство аграрної політики підвищило прогноз урожаю зерна до 47 мільйонів тонн, а експортний потенціал зерна — до 23 мільйонів тонн.

Наскільки реалістичним є прогноз Мінагрополітики щодо цьогорічного врожаю зернових? Який можна очікувати врожай овочів у 2011 році та чи можна сподіватися, що Україна найближчим часом відмовиться від їх імпорту? А також головне для більшості населення питання — які продукти харчування дорожчатимуть цього року і чому? На ці та інші запитання “Главреду” відповіли експерти.

 

Володимир Лапа, генеральний директор Асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”:

Прогноз уряду щодо урожаю зерна достатньо реалістичний, але тільки на рівні математики. Якщо говорити про економіку, то сьогодні селянам просто невигідно продавати зерно. Тому що з урахуванням відсутності відшкодування ПДВ та стягнення мит при експорті зерна внутрішня кон’юнктура є несприятливою для забезпечення нормальної економіки виробництва.

Тож є два варіанти — або ця математика працює, і виробники не отримують доходів, або все-таки Верховна Рада скасує експортне мито, і експорт почне нормально розвиватися.

Збільшення урожаю припаде на кукурудзу, особливо зважаючи на погодні умови та розширення посівних площ на півмільйона гектарів. Невелике збільшення буде по пшениці, ячменю. Для виникнення дефіциту жодного виду зернових культур підстав немає.

Овочі. Понад 7 мільйонів тон по картоплі, понад 20 мільйонів тон — прогноз по імпорту. Звичайно, імпорт овочів дещо зменшиться. Хоча він має не тільки і не стільки балансове значення, скільки носить сегментний характер. Наприклад, рання картопля з Єгипту з’являється у лютому, коли ранньої української картоплі не може і бути, а певна категорія споживачів на неї орієнтується. Але в цілому обсяги відносно невеликі у порівнянні з внутрішнім виробництвом.

У серпні-вересні на овочі зберігатимуться мінімальні ціни, і вони будуть суттєво нижчими, ніж минулого року. Скоріше за все, ціни знизяться до позаминулорічного рівня. Для споживачів це, звичайно, сприятлива ситуація, але багато виробників не отримають той дохід, на який вони розраховували.

Дещо можуть підвищитися ціни на молоко і м’ясо. Тому що ціни реалізації молока за останні пару місяців зросли на 3-5%. Свинина і яловичина живою вагою також подорожчали за останні три місяці, тож із певним часовим лагом це позначиться на роздрібних цінах.

 

Тамара Левченко, старший аналітик інвестиційної компанії Dragon Capital:

Ми, спираючись на дані Державного комітету статистики про засіяні площі та поточні дані збору врожаю, прогнозуємо більш скромні показники врожайності культур і сам урожай зернових на рівні 45,2 мільйона тонн. Тривалі дощі стали причиною надзвичайно високої вологості, отже можна припустити, що уряд, заявляючи про 47 мільйонів тонн, має на увазі початкову вагу. Після обробки зерна (усушки) врожай буде ідентичний нашому прогнозу в 45 мільйонів тонн.

За нашими оцінками, 21-22 мільйони тонн зернових піде на експорт, враховуючи близько одного мільйону тон залишків. Звичайно, якщо врожай збільшиться до 47 мільйонів тонн, про які говорить уряд, то експорт зросте до 23 мільйонів тонн.

Поки що зарано говорити про пізні зернові, до яких належить і кукурудза. Однак тривалі дощі були сприятливими для пізніх культур, тому, імовірно, зберуть близько 17 мільйонів тонн кукурудзи, що на 40% більше ніж торік.

Дефіциту жодної з зернових культур ми не прогнозуємо. Правда, спостерігається зменшення валового збору ріпаку через те, що було засіяно на 4% менше площ, ніж торік. Зменшення урожаю вже відобразилося на цінах: наразі ріпак продається за 650 доларів за тонну, минулого року — 350-400 доларів за тонну.

Щодо овочів. Основні гравці ринку картоплі поки що не прогнозують проблем. Проте мало імовірно, що Україна зможе повністю відмовитися від імпорту овочів, оскільки він становить приблизно 40% від всього споживання.

Щодо можливих коливань цін на продукти харчування. Ціни на молочну продукцію не будуть зменшуватися, а навпаки, будуть рости. Сировини стає все менше. Крім того, зміна субсидування в секторі не допомагає переробникам молока, а тільки ускладнює їм життя. Раніше субсидування здійснювалося напряму між переробниками та виробниками сирого молока, а з 1 січня цього року — через державу. Тобто переробники платять ПДВ у державну казну, а держава потім має виплачувати пряму дотацію на одну корову. Однак поки що таких виплат ще не проводилося. Зрозуміло, це відобразилося на цінах на молоко, а отже і на цінах на молочні продукти, що подорожчали мінімум на 10% за перше півріччя.

Якщо говорити про хлібну продукцію, то середня ціна продовольчої пшениці у порівнянні з минулим роком збільшиться приблизно на 5-10%. Тому серйозного росту цін на цей вид продукції ми не очікуємо.

Також не передбачаються суттєві коливання цін на м’ясо птиці. Найбільший гравець цього ринку прогнозує збільшення цін щонайбільше на 6%.

 

Сергій Стоянов, генеральний директор Української аграрної конфедерації:

Українська аграрна конфедерація цього року двічі давала свій прогноз валового збору та експорту зерна. В червні ми говорили про 45-46 мільйонів тон валового збору. В липні, після оприлюднення даних Держкомстату щодо розмірів посівних площ кукурудзи, ми фактично підтвердили свій червневий прогноз і вийшли на 47,5 мільйонів тон зерна. Цей прогноз має певний запас міцності і враховує дощі, які йдуть у центральних і західних областях України. Щодо прогнозу Мінагрополітики, то він був опублікований після нашого, того ж тижня. Ми вважаємо, що він є справедливим і майже співпадає з нашим прогнозом.

Дефіциту жодної із зернових культур цього року не буде. Наш експортний потенціал складає 22 мільйони тон. Можуть виникнути питання лише по деяких культурах. Але не варто забігати наперед, оскільки збір круп’яних культур тільки починається. Тож не будемо розкручувати істерію, подібну до минулорічної — із гречкою.

Щодо цін. Цього року не повинні дорожчати пшениця, борошно. Достатньо буде і фуражних культур. Із молоком — своя пісня: у зв’язку з закриттям російського ринку молочних продуктів ціни на молоко можуть взагалі впасти, що є несприятливим для виробників. Соняшника також буде достатньо, навіть більше ніж достатньо. Отже, не думаю, що ціни на основні продукти харчування цього року будуть становити загрозу для гаманця населення.

Надія МАЙНА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.