Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Уряд залишив міста без кредитів

[09:13 09 августа 2010 года ] [ Економічна правда, 6 серпня 2010 ]

“Якщо ми з вами позичили та інвестували в те, що нам дасть завтра можливість отримувати додаткові доходи, це потрібно робити. Але коли ми з вами робимо позику для того, щоб сьогодні жирно пожити, а завтра трава не рости — я проти. Як тільки ми збалансуємо цю ситуацію, можна буде розвиватися”

Виконуючи домовленості з МВФ, Міністерство фінансів фактично заборонило місцевій владі залучати кредити і випускати облігації.

Це ускладнило залучення боргів місцевими органами влади, з якими банки і без того співпрацюють неохоче. 2010 рік їм доведеться прожити, залучаючи мінімум нових кредитів.

Підписавши чергову угоду з МВФ, уряд підсилив курс на економію. За перше півріччя Кабмін вибрав майже половину річного розміру дефіциту бюджету — 26,5 мільярдів гривень із 54-х, обумовлених з МВФ.

Для порівняння, за підсумками першого півріччя 2009 року дефіцит держбюджету складав 10,6 мільярдів. Це говорить про те, що для виконання видатків бюджету уряду Миколи Азарова довелося інтенсивно брати гроші в борг.

Але, згідно з традицією, у другій половині року центральна влада традиційно витрачає набагато більше, ніж збирає.

Щоб зберегти простір для власного маневру, Міністерство фінансів почало жорстко присікати будь-які спроби міст та областей взяти гроші в борг.

За міжнародними стандартами, центральний і місцеві бюджети, входять до сфери державного управління — а значить, в очах МВФ мають загальний дефіцит.

“Ми ж уклали угоду з МВФ. Одне з дуже важливих положень — це дефіцит бюджету, який дозволить витрачати в рамках заробленого. Звідси і формувались рамки, тому і ввели ось цей показник загальний дефіцит 5% і “НАКівський” 1% — загалом 6%. В нього повинні вкластися і місцеві, і державний бюджети”, — розповів перший заступник міністра фінансів Вадим Копилов.

Першою ластівкою нових обмежень стала відмова Мінфіну місту Черкаси, яке хотіло залучити 70 мільйонів гривень на п'ять років під 18% річних. Мерія планувала витратити гроші на ремонт доріг, і навіть підписала попередні документи з Укргазбанком. Про відмову стало відомо 2 серпня.

“Мінфін відмовив з посиланням на технічний меморандум між Україною і МВФ, зокрема, на рішення про скорочення показників дефіциту сектору загальнодержавного управління в 2010 році на 5,5% ВВП, що, по суті, є неприпустимим і неправильним, враховуючи, що цей документ не ратифікований і не є законом “, — розповів “Економічній правді” директор департаменту економічної політики та розвитку виконкому Черкаської міськради Павло Карась.

За Черкасами було заборонено брати кредити Запоріжжю та Харкову. Напевно, список “незадоволених” буде поповнюватися.

За даними рейтингового агентства “Кредит-Рейтинг”, 2010 року на ринок муніципальних запозичень планували вийти понад 10 органів місцевого самоврядування, які мають непоганий рівень кредитоспроможності.

Деякі, подібно Черкасам, навіть встигли провести попередні переговори з банками про купівлю облігацій майбутнього випуску.

В кінці цього тижня стало відомо ще про одну відмову. Мінфін заборонив АРК Крим випускати внутрішні облігації на 400 мільйонів гривень.

Зі слів прем'єра автономії Василя Джарти, формальною причиною також став Меморандум з МВФ. Втім, 140 мільйонів на реанімацію підприємства “Кримтролейбус” республіка все-таки отримає, але не в борг, а зі Стабфонду уряду.

Рішення Мінфіну ускладнило і без того нелегке життя муніципалітетів. Справа в тому, що банки і без того неохоче співпрацювали з міською владою.

“Економічна правда” направила запити в 20-ку провідних кредитних установ країни, і лише “Хрещатик” і Erste Bank підтвердили, що ведуть проекти з муніципалітетами.

“Банк кредитує комунальний сектор столиці вже понад 15 років, і постійно знаходиться в процесі розгляду кредитних проектів тим чи іншим позичальникам комунального сектору міста Києва. Суми кредитів становлять від кількох тисяч до 150 мільйонів гривень”, — розповів директор департаменту кредитування корпоративного бізнесу КБ “Хрещатик” Роман Мельник

Він також розповів, що банк вже видав кредит Головному фінансовому управлінню КМДА на 450 мільйонів гривень. Сьогодні на розгляді 5-6 проектів на 20-25 мільйонів гривень. Вони можуть бути реалізовані в найближчі декілька днів.

Голова правління Erste Bank Павло Цетковський уточнив, що всього з муніципалітетами працюють до 10-ти банків. Втім, шляхом опитування “Економічній правді” не вдалося зрозуміти, що це за установи.

Найбільш типовою була відповідь, на кшталт “ми не кредитуємо муніципалітети та комунальні підприємства”. Зокрема, у відсутності проектів з містами зізналися “ОТП Банк”, “ВТБ Банк”, “Форум”, Укрсиббанк та ПУМБ.

“У нашого банку є реалізовані проекти кредитування комунальних підприємств, пов'язаних з “Теплокомуненерго”, “Газенерго”, а також одного ЖЕКу. Вони кредитувалися як в докризовий період, так і в 2010 році. Засоби видавалися на придбання або модернізацію обладнання, на зміцнення виробничої потужності підприємств. Над новими проектами зараз не працюємо”, — повідомила заступник голови правління банку “Фінанси та Кредит” Світлана Лотоцька.

За її словами, кредити не носять довгостроковий характер, а забезпеченням зазвичай виступає обладнання , що купується, або ж об'єкти нерухомості.

“З кредитування муніципалітетів — проектів немає. За комунальними підприємствами — поодинокі випадки. Це швидше виняток, ніж правило. Даний сегмент не розглядається в 2010 році як пріоритетний з погляду кредитування. Банк з ними працює з використанням без ризикових продуктів — РКО, депозитні операції, зарплатні проекти”, — зазначив начальник управління корпоративного фінансування ПУМБ Сергій Ануфрієнко.

Найбільш радикальний коментар був, звичайно, неофіційним.

“Міська влада — кому вони потрібні? Вони ж безперспективні, в силу різних причин. Говорити про якісь цільові проекти з муніципалітетами або комунальними підприємствами не можливо. Є чіткий комерційний підхід — кредитуємо на загальних умовах”, — пояснив представник ще одного з опитаних банків.

Він додав, що для муніципалітетів існує негласне правило — обслуговувати їх потоки повинен державний банк. Але, в той же час, держбанки вкрай неохоче кредитують міста. Тому муніципальні влади звертаються за кредитами в приватні банки, які неохоче працюють з ними — зазвичай кредитор хоче отримати собі частину оборотів, щоб хоч якось застрахуватися від неповернення.

Агентство “Кредит-Рейтинг” вже встигло передбачити, що подібна політика Мінфіну обмежить фінансові можливості українських міст і посилить проблеми, що накопичилися в житлово-комунальній та транспортній сферах.

Меріям стане набагато складніше фінансувати капіталомісткі проекти з оновлення міської інфраструктури.

В агентстві також підкреслили, що міста поки не можуть на повну силу використовувати таке джерело наповнення бюджету, як продаж земель та комунального майна. Попит на ринку нерухомості продовжує залишатися вкрай низьким, і зібрати великі суми вкрай складно.

Як це часто буває, письмово оформленого заборони на залучення місцевими бюджетами боргу не існує. Тим не менш, перший заступник міністра фінансів дав зрозуміти, що і в 2011 році муніципалітети можуть мати проблеми з залученням кредитних коштів.

“Заборони як такої немає. Вона є в рамках загального дефіциту держбюджету. Тобто, будь ласка, у нас дефіцит 5%. Хочете — віддайте все Києву, або Львову. Не має значення. А наступний рік буде 3,5%, потім 2,5%. Важко, але правильно. Ми повинні витрачати стільки, скільки заробляємо”, — підкреслив Копилов.

Він додав, що показники боргу повинні бути керованими.

“Якщо ми з вами позичили та інвестували в те, що нам дасть завтра можливість отримувати додаткові доходи, це потрібно робити. Але коли ми з вами робимо позику для того, щоб сьогодні жирно пожити, а завтра трава не рости — я проти. Як тільки ми збалансуємо цю ситуацію, можна буде розвиватися”, — підкреслив чиновник.

Сергій ЛЯМЕЦЬ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.