На перший квартал 2022 року припав лише один місяць війни з Росією. Однак навіть за таких умов ВВП знизився у річному вимірі на 15%, порахували в Державній службі статистики. Показник за другий квартал буде ще гіршим, але бізнес-активність у країні відновлюється. Forbes започатковує щомісячний зріз ключових економічних показників
До завершення другого кварталу лишилось два тижні, тож економісти вже готові оцінити падіння ВВП протягом квітня-червня. Очікування головної економістки Dragon Capital Олени Білан складають близько 35% у річному вимірі, голова департаменту макродосліджень групи ICU Віталій Ваврищук допускає близько 40%.
Про падіння на рівні 35-40% під час воркшопу з іноземними інвесторами розповів і заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. Втім, навіть такі показники відображають позитивний тренд: за словами Ніколайчука, у березні масштаби падіння складали 44%.
Держстат поки не опублікував дані у розрізі галузей, що формували український ВВП у першому кварталі. Відновлення переважно повʼязане із звільненням північних областей та частковим відновленням внутрішньої логістики, а також поверненням тимчасових біженців, вважає Ваврищук. Крім того, у бізнесу зʼявилось трохи більше ясності про новий рівень попиту, безпекові ризики та джерела фінансування, додає він.
У четвертому кварталі 2021 року, українська економіка зросла на 6% у річному вимірі. Тоді драйверами росту були сільське господарство, фінансова та страхова галузі, HoReCa, будівництво та операції з нерухомим майном.
Як ці галузі почувають себе зараз?
За оцінками KSE Institute та Мінагропроду, воєнні збитки українських аграріїв сягають $4,3 млрд. Майже половина цієї суми — втрачені угіддя та врожай. Попри втрати, аграрії вже засіяли 93% від запланованих на поточний сезон 14,4 млн га, констатують в Мінагропроді. Через окупацію чи активні бойові дії втрачено близько 20% минулорічної площі с/г угідь. Очікуваний врожай у 2022-му — близько 66 млн тонн. Це на третину менше, ніж минулого року.
Українські банки за січень-квітень отримали 7,4 млрд грн збитків через зниження бізнес-активності, падіння попиту на кредити і банківські послуги та кредитні канікули, пояснили в НБУ. Проте кредитування відновлюється, хоч і повільно: у травні обсяг кредитів у банках виріс на 0,8% після зростання у квітні на 0,1% і падіння у березні на 0,3%.
Відновлюється і будівництво, свідчать дані ЛУН. Найбільш активно — у Черкаській області, де роботи поновили 92% ЖК, а також у Закарпатській та Волинській (по 88% ЖК). У Сумській, Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях будівництво на паузі. Перші відновлювальні роботи почались у Харкові, Чернігові, Бучі та Ірпені.
Тренд набирає обертів. Станом на початок червня майже половина компаній повністю відновили роботу, свідчить опитування Європейської Бізнес Асоціації. Місяць тому про відновлення розповідала третина підприємців. Реєструються й нові бізнеси. За останній тиждень травня було зареєстровано 4454 нових компаній, це найбільший показник з початку повномасштабного вторгнення РФ, констатують в Opendatabot.
Про відновлення активності бізнес-клієнтів свідчать і дані найбільшого ПриватБанку. В аграрному секторі станом на 31 травня кількість активних бізнес-клієнтів порівняно з 13 березня збільшилась на 32%, в секторі оптової торгівлі — на 26%, в секторі промисловості і видобутку — на 25%. Але про зростання поки що не йдеться — це відновлення не покриває падіння активності клієнтів у перші тижні війни.
Як сильно економіка впаде за результатами року? Прогноз щодо падіння ВВП на 35—45% лишається актуальним, вважають експерти Центру економічної стратегії.
Ольга ГОРДІЄНКО
Что скажете, Аноним?
[23:14 28 ноября]
[22:04 28 ноября]
[07:00 28 ноября]
20:10 28 ноября
20:00 28 ноября
19:50 28 ноября
19:40 28 ноября
16:40 28 ноября
16:00 28 ноября
15:30 28 ноября
15:00 28 ноября
14:40 28 ноября
14:20 28 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.