Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Тарифна нестабільність: що ще подорожчає разом зі світлом

[09:30 03 июня 2024 года ] [ Апостроф, 2 червня 2024 ]

Традиційно подорожчання електрики є тригером для підвищення цін на інші житлово-комунальні послуги.

 В Україні з 1 червня більш ніж у півтора рази збільшилися тарифи на електроенергію для населення. “Апостроф” з'ясовував, як це вплине на зростання цін на різні послуги та товари.

Незалежно від обсягу споживання, побутові споживачі тепер платитимуть 4,32 гривні за 1 кіловат-годину. Відповідне рішення ухвалив Кабінет міністрів на своєму засіданні 31 травня. Цей тариф діятиме до кінця квітня 2025 року.

Уряд уже деякий час попереджав, що збирається підвищити вартість енергопостачання для побутових споживачів, і напередодні з'явилася інформація, що для тих, хто споживає понад 100 кіловат-годин, тариф зросте до 4,8 гривні за 1 кіловат-годину. При цьому при споживанні до 100 кіловат-годин на місяць збережеться ціна 2,64 гривні, яка була актуальною до кінця травня. Але, як виявилось, тариф на електрику встановили для всіх на одному рівні.

Кабмін також встановив тарифи для побутових споживачів, які мають електроопалювальні прилади, на рівні:

2,64 гривні/1 кіловат-година для тих, хто споживає до 2000 кіловат-годин на місяць,

4,32 гривні/1 кіловат-година для тих, хто споживає понад 2000 кіловат-годин на місяць .

Таким чином, якщо у травні сім'я, яка споживає за місяць у середньому 100 кіловат-годин електроенергії, платила 264 гривні, з червня буде змушена розщедрюватися на 432 гривні. Аналогічно, домогосподарство, яке споживає 200 кіловат-годин, за старим тарифом платило 528 гривень, а по-новому буде 864 гривні. Як бачимо, ті, хто економить дефіцитну електрику, знову опинилися у програші.

“Комуналка” та мораторій

Українці вже давно звикли до думки, що якщо десь щось дорожчає, ціни починають зростати повсюдно. Чи буде так і цього разу?

Традиційно подорожчання електрики є тригером для підвищення цін на інші житлово-комунальні послуги.

“Підвищення тарифів на електроенергію має сильний проінфляційний вплив, — розповів “Апострофу” аналітик компанії “Центр біржових технологій” (ЦБТ) Максим Орищак. - При збільшенні їх на 1%, житлово-комунальні послуги дорожчають приблизно на 0,5%”.

Однак на час дії режиму військового стану підвищувати тарифи на низку послуг ЖКГ — гаряче водопостачання, опалення, розподіл газу — заборонено.

А от щодо холодного водопостачання мораторій не діє, і раніше Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) і встановлює тарифи для кожного водоканалу окремо, кілька разів збиралася їх підвищити. Але втрутився уряд, внаслідок чого тарифи залишилися на колишньому рівні. Більше того, як раніше писав “Апостроф”, станом на сьогодні планів щодо підвищення цін на холодну воду у влади немає.

Також важливо розуміти, що водоканали, як і інші юридичні особи, вже давно оплачують електроенергію за ринковими тарифами, а тому підвищення цін на світло для населення для них нічого не змінить.

Однак подорожчання електроенергії має призвести до зростання тарифів на обслуговування багатоквартирних будинків, оскільки в них закладено вартість електроенергії для побутових споживачів. За словами голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, йдеться, зокрема, про освітлення місць загального користування та роботу ліфтів.

Збільшення тарифу обслуговування багатоквартирних будинків може становити понад 10%. Тобто якщо у травні домогосподарство платило за цю послугу, наприклад, близько 300 гривень, то з червня (або, можливо, трохи пізніше) це вже будуть 330-350 гривень. Якщо вартість обслуговування будинку становила близько 500 гривень, то після підвищення тарифу на електрику вона зросте до 600 гривень.

Перевезення стануть дорожчими

Непрямий вплив підвищення тарифів на електроенергію може зазнати сфера транспортних перевезень.

За словами Максима Орищака, наприклад, вантажні залізничні перевезення при зростанні цін на електроенергію на 1% можуть подорожчати на 0,1-0,15%, для автомобільного транспорту зростання буде ще більшим.

“Транспортування в ціні будь-якого товару може займати до 20%. Отже, не рахуючи зростання інших витрат, тільки цей аспект може дати підвищення ціни на 5% і більше, — каже Орищак. - Якщо брати решту статей формування собівартості товарів і послуг, то анонсоване зростання цін на електроенергію може розігнати річну інфляцію в Україні з поточних 3,2% до 10-12% до кінця 2024 року”.

Віктор АВДЄЄНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2024-06-03 15:29:49] [ Аноним с адреса 146.59.83.* ]

Фсьо ясно, на фоне неплатежей и повальной несознательности должников, те кто раньше платил будут платить и дальше, но теперь заплатять и за них

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.