Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Спека у військкоматах: як в Україні перевірятимуть усіх непридатних

[08:20 15 сентября 2023 года ] [ Апостроф, 14 вересня 2023 ]

Військово-лікарські комісії чекають на серйозні потрясіння.

 Президентським указом №576/2023 введено в дію рішення Ради національної безпеки та оборони України від 30 серпня 2023 року “Про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України”. Що тепер чекає на Військово-лікарські комісії (ВЛК), та чоловіків призовного віку, що були виключені з військового обліку або визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я — з'ясовував “Апостроф”.

Квіточки та ягідки

На уряд, Міністерство оборони, Генштаб, Міністерство охорони здоров'я, Міністерство цифрової трансформації, голів обласних та Київської міської державних адміністрацій, Національне агентство з питань запобігання корупції, Державне бюро розслідувань, МВС, СБУ та Офіс генерального прокурора покладено низку завдань щодо наведення порядку у ВЛК. На виконання завдань дано від тижня до трьох місяців — залежно від того, що потрібно зробити.

Незважаючи на осінь, для ВЛК настають досить спекотні дні. Найнеприємніші моменти для Військово-лікарських комісій — такі. По-перше, Національне агентство із запобігання корупції має проаналізувати корупційні ризики у діяльності ВЛК, та у разі потреби внести пропозиції щодо змін до відповідних нормативно-правових актів. Але це все розмите. “У разі потреби”, “пропозиції щодо змін”… Жодної конкретики, суцільні квіточки.

Ягідки ж полягають у тому, що Державному бюро розслідувань, Міністерству внутрішніх справ, Службі безпеки України за участю Офісу Генерального прокурора наказується невідкладно вжити заходів щодо викриття корупційних та кримінальних правопорушень у системі військово-лікарської експертизи. Наголошуємо — невідкладно. Тобто одразу після набрання чинності указом.

“Я не виключаю, що всі територіальні центри комплектування та соціальної підтримки з несподіваними перевірками почнуть відвідувати співробітники вищевказаних структур — перевіряти роботу ВЛК. До речі, я думаю, що відвідувати можуть не лише військкомати, де працюють штатні комісії, а й звичайні заклади охорони здоров'я, де працюють так звані позаштатні ВЛК”, — передбачає в розмові з “Апострофом” військовий юрист Дмитро, що до активної фази війни працював у системі надання безоплатної правової допомоги.

До речі, головам обласних держадміністрацій (та Київській міській) спільно з начальниками ТЦК наказано у тижневий термін вжити всіх вичерпних заходів для організації системи постійного моніторингу навантаження на позаштатні ВЛК. З метою своєчасного збільшення їх кількості у разі потреби.

Читайте: Перевірка рішень ВЛК та МСЕК: чому забули про хворих українців, яких мобілізували

Ініціація перегляду

Порівняно з перевіряючими комісіями зі співробітників ДБР, МВС, СБУ та Офісу генпрокурора, створення робочих груп (вони мають бути створені протягом тижня) щодо перевірки обґрунтованості рішень Медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) щодо встановлення інвалідності та рішень ВЛК щодо визнання непридатності до військової служби — це теж квіточки.

“У робочі групи, як я вважаю, повинні входити військові медики (керівник — не нижче за ранг начмеду) та практикуючі лікарі різних профілів, які мають військовий стаж — їм все-таки доведеться перевіряти роботу своїх колег”, — каже “Апострофу” військовий медик, голова благодійного фонду “Крила перемоги” Вікторія Крамаренко.

Протягом трьох місяців ці робочі групи мають перевірити обґрунтованість рішень МСЕК та ВЛК. А у разі виявлення необґрунтованого ухвалення рішень — ініціювати їх перегляд. І інформувати при цьому відповідні правоохоронні органи.

Як уже писав “Апостроф”, швидше за все перевірятимуться документи, які подавалися на комісію: чи достатньо у справі військовозобов'язаних різних довідок, висновків лікарів, на основі яких приймалося остаточне рішення про придатність чи непридатність до військової служби. І якщо не вистачатиме якихось дуже важливих даних — тоді можуть ухвалити рішення про необхідність повторного огляду. І людину можуть запросити на повторну комісію.

“Але що можна зрозуміти з довідок? Це як ви замовили по інтернету сорочку певного кольору, із певної тканини. А прийшов товар — і колір не той, і тканина не така: все не так, як на рекламному фото. Є жива людина, і рішення не може ухвалюватися без нього. Тим паче, таке серйозне і важливе, як придатність до військової служби”, — каже Вікторія Крамаренко, натякаючи, що повторні комісії можуть бути досить масовими.

Нові особливості

Згідно з указом, протягом тижня мають бути вжиті заходи (безумовно, також вичерпні) щодо вдосконалення системи проходження медичних оглядів у ході роботи військово-лікарських комісій.

Заходи такі:

— встановлення граничних термінів проведення медоглядів;

— забезпечення цифровізації відповідних процесів;

— перегляд специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за пакетом медпослуг “Медичний огляд осіб, що організується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки” (мова, зокрема і про належну оплату праці лікарів-фахівців);

Особовий склад позаштатних ВЛК має бути навчений ефективній роботі з електронною системою охорони здоров'я. Також інформований про особливості військово-лікарської експертизи у Збройних силах України в умовах військового стану.

Це справді резонно. І зрозуміло. Єдине, що нормально прописано у документі. Але деякі його положення викликають питання. Ось, наприклад, у двотижневий термін треба опрацювати питання щодо особливостей перетину державного кордону громадянами України, визнаними непридатними (або обмежено придатними, яким не дозволено виїжджати за кордон) до військової служби.

Постає питання, а які можуть бути особливості? Система працює вже півтора року. Непридатні показують на кордоні відповідні документи. Якщо все нормально — проїжджай, є підозри щодо правдивості документів — будьте ласкаві, пригальмуйте. І викликаються представники відповідних органів. Чого, власне, не вистачає?

“Кабінет міністрів має право внести зміни до нормативних документів. Як і Міноборони може подати відповідні пропозиції до Кабміну. Ми до цього відношення не маємо, і що мається на увазі під особливостями перетину кордону — коментувати, відповідно, не можемо”, — каже “Апострофу” помічник голови Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.

Ще один цікавий момент — Міністерству оборони та Генштабу ЗСУ доручено опрацювати (терміни не вказано) питання утворення у структурі Міноборони окремого підрозділу — з метою підвищення ефективності виконання завдань у сфері охорони здоров'я.

З одного боку — навіщо? Ми маємо командування Медичних сил ЗСУ (раніше, до 2020 року, було головне військово-медичне управління), яке відповідає за надання медичних послуг військовослужбовцям. Постає питання — навіщо ще потрібна якась додаткова структура? Не виключено, що це буде якийсь орган, що “спостерігатиме” — саме щоб забезпечувати ефективність роботи медичних сил. Адже створювати тимчасові комісії зі співробітників СБУ, МВС та ДБР — теж не вихід.

Одним словом, за покращення роботи військкоматів та військово-лікарських комісій влада взялася серйозно. З усіма наслідками для процесу мобілізації.

 

 

Андрій КУЗЬМІН

 

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.