Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

США обіцяють не торгувати Україною

[07:08 30 сентября 2009 года ] [ Главред, 29 сентября 2009 ]

Про візит відомого дипломата, а нині заступника міністра оборони США до Києва якось особливо в українських ЗМІ і не повідомляли.

Начебто нічого важливого в його приїзді не було. А це зовсім не відповідає дійсності
“Ми не збираємося будувати відносини з Україною на основі змови з Росією”, — це, напевно, був головний месидж, із яким виступив сьогодні заступник міністра оборони США, колишній американський посол у Росії Олександр Вершбоу. Він прибув до Києва для участі в двосторонніх українсько-американських консультаціях із питань оборони.

Проте представник дипломата не обмежився лише робочими зустрічами зі своїми українськими колегами. Напевно, ключовим пунктом його програми став виступ у Дипломатичній академії.

До американського політика в української аудиторії накопичилося чимало питань. Хоч, можливо, Вершбоу і не очікував, що всі ці запитання виявляться настільки гострими. Як Вашингтон ставиться до скликання міжнародної конференції, на якій би Україні надали більші гарантії безпеки? Чи не зрадить американська адміністрація інші країни, заграючи з російським керівництвом? Яким буде місце України в новій Стратегічній концепції НАТО?

Усі ці запитання були спровоковані як мінімум двома причинами. Перша — агресивна політика Росії щодо України. Москва, мабуть, і справді не виношує жодних воєнних планів, однак докладає чималих зусиль, аби в Києві подумали, що такі наміри існують. Друга причина — відмова адміністрації Барака Обами від встановлення елементів ПРО у Чехії та Польщі. Якщо США відважилися зрадити своїх партнерів по НАТО, то що їм завадить забути у вирішальну мить про Україну?

Вершбоу доводилося як мінімум тричі повторювати одну і ту ж фразу в різних варіаціях: США не зрадять Україну. “Ми підтримуємо територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України. Ми підтримуватимемо Україну в її прагненні до демократії і русі до європейських та євроатлантичних структур”, — наголосив із самого початку Вершбоу.

“Ми розвиватимемо наші відносини з Росією не за рахунок України чи країн інших Східної Європи. Наш принцип — не торгувати інтересами третіх країн”, — вже ніби виправдовуючись, наголошував знову дипломат. Коли одна з журналісток йому прямолінійно заявила, що в Європі розчаровані адміністрацією Обами, який відмовляється підтримувати молоді демократії, то, здавалося, що Вершбоу вже не знайде що сказати.

“Обама чітко висловлювався, що США зацікавлені в зміцненні демократії в Східній Європі. У Києві такі само слова виголошував віце-президент США Джозеф Байден від імені президента Барака Обами”, — парирував американський гість.

У США, напевно, вже звикли, що Україна представлена доволі широким спектром думок, з якими виступають провідні політичні лідери — як опозиційні, так і владні. Одні хочуть до НАТО, інші не хочуть, одні визнають Абхазію і Південну Осетію незалежними державами, інші категорично проти цього, одні обурені діями Росії, інші потакають цим діям… Тому, можливо, Вершбоу сьогодні і не очікував такої одностайності думок під час зустрічі з журналістами, представниками неурядових організації та, власне, студентами Дипломатичної академії. Із більше десятка запитань у жодному не йшлося про те, що Україні не слід вступати до НАТО; усі в один голос говорили про загрози, які йдуть сьогодні з боку Москви; кілька разів у Вершбоу запитали про ефективність Будапештського меморандуму.

Дуже скоро, в грудні цьому документові виповниться рівно 15 років. Нагадаємо, відповідно до меморандуму США, Росія, Британія, Франція та Китай оголосили себе гарантами безпеки України — таким було зобов’язання цих країн у відповідь на згоду Києва відмовитися від третього за потужністю у світі ядерного арсеналу. Через певні причини до одного з гарантів Київ давно втратив довіру. Чи можна, таким чином, Україні покладатися на будапештські обіцянки?

Відповідаючи на запитання, Вершбоу зізнався, що питання ефективності Будапештського меморандуму піднімалося під час його зустрічей із українськими колегами. Це, до речі, теж свідчить про те, що стурбованість дієвістю цього документа поділяє і український уряд (точніше — Міністерство оборони). Проте американський гість зазначив, що питання посилення гарантій безпеки для України на переговорах не піднімалося.

Очевидно, українські переговірники вирішили не торкатися цього питання, оскільки Вершбоу і так досить чітко заявив про свою позицію — американську адміністрацію цілком влаштовує меморандум у нинішньому стані. “Меморандум досі зберігає силу”, — наголосив він. Він нагадав про те, що підписанти цього документа гарантувати Україні територіальну цілісність, непорушність суверенітету. “Тому навряд чи потрібно переглядати меморандум. Його ідеї також прописані в Гельсінському акті, в установчих документах СНД”, — зазначив представник Пентагону. Утім, посилатися сьогодні на Гельсінський акт, який декларує непорушність кордонів у поствоєнній Європі, після відомої ситуації з Косово, Абхазією та Південною Осетією як мінімум не зовсім коректно. Згадка про установчі документи СНД взагалі лунає як знущання. По-перше, Україна фактично є асоційованим членом цієї організації, оскільки досі не ратифікувала статуту Співдружності. А по-друге, саме в СНД першу скрипку завжди грала Росія. Яким чином ця організація може допомогти Москві поводитися зі своїми сусідами з більшою повагою?

Усі слова Вершбоу зводилися до того, що США готові підтримати Україну, однак, передовсім, Київ має покладатися на свої сили. Мовляв, усе, що сьогодні може пообіцяти Вашингтон, — не вести за спиною Україні переговори з Росією, які б пішли на шкоду нашій державі. Американець двічі повторив свої сподівання щодо Росії і Будапештського меморандуму: “Ми самі стоятиме за дотримання положень меморандуму. Сподіваємося, що так чинитиме і Росія”, — підкреслив Вершбоу у відповідь на одне з таких запитань. Відповідаючи на інше запитання, він ще раз повторив: “Ми сподіваємося, що і Росія так само буде дотримуватися гарантій”.

Не забули українські учасники зустрічі з американцем запитати і про відсутність посла США у Києві. Адже зі сторони може здатися, що у Вашингтоні вже давно не звертають уваги на Україну як на серйозного партнера, якщо дозволяють собі кілька місяців не відправляти свого посла до Києва. Зі сторони може виглядати так, ніби США ставляться з такою ж зневагою до України, як і Росія, яка демонстративно відмовилася направити керівника свого дипломатичного представництва до нашої держави. Вершбоу пообіцяв, що посол приїде до Києва “за кілька тижнів”. “Гадаю, американський сенат, розуміючи важливість стратегічних відносин із Україною, не баритиметься”, — зазначив він. Хоча барився насправді президент Барак Обама. Попри те, що ім’я майбутнього посла було відомо вже в липні, США дуже довго не направляли до Україну запиту на агреман. Відповідно кандидатура Джона Тефта (а він і має стати послом) не могла пройти всі необхідні процедури задля схвалення в США — зокрема, голосування сенатському комітеті з міжнародних справ.

Мессиджі Вершбоу були більш ніж показовим. Україні не слід розраховувати на будь-чию підтримку ззовні. Особливо в питаннях безпеки. І особливо на тлі політичного хаосу і нестабільності в державі. США, ослаблені кризою, будуть зосереджувати увагу передовсім на внутрішніх проблемах або ж на питаннях, які становлять для них найбільшу вагу. Ядерне роззброєння з Росією і протистояння ядерній програмі Ірану — топ-теми зовнішньої політики США на сьогодні. Максимум, що може пообіцяти Вашингтон Києву (та і не тільки Вашингтон) — дати українцям можливість самим розібратися, чого вони насправді хочуть.

Найпромовистішою, напевно, була остання відповідь пана Вершбоу, в якій він ще раз наголосив — США не зрадять Україну, принаймні, у своїх переговорах із Росією: “Ми не торгуємося з Росією. Не йдеться про якусь комерційну угоду. Ми ніколи не віддамо на відкуп інтереси третіх сторін. Зрештою ми матимемо в такому разі протилежні результати. Адже це може дати неправильні сигнали Росії. Якщо ми й поступимося, то лише своїми інтересами”.

Якби Вершбоу не був дипломатом із 30-річним стажем, то він, мабуть, продовжив би цю обіцянку словами: усе інше залежить від самої України.

Сергій СОЛОДКИЙ
 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.