Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Що означають перекази заробітчан для України

[09:59 15 февраля 2019 года ] [ Бизнес Цензор, 14 февраля 2019 ]

Робоча сила з України стала однією з головних статей експорту, розділивши ТОП з металом, зерном та олією.

Минулого року трудові мігранти перевели в Україну $11,6 млрд. Національний банку України сподівається, що в цьому році приватні грошові перекази виростуть до $12,2 млрд. 

Війна та надання Україні безвізового режиму з ЄС стимулювали масову трудову міграцію з України.

Наразі, за оцінками Міжнародного валютного фонду, в інших країнах знаходиться три мільйони трудових мігрантів з України.

Приватні грошові перекази, які надходять в Україну, за п'ять останніх років стали важливим фактором макроекономічної стабільності. Як відзначають у Світовому банку, перекази від трудових мігрантів позитивно вливають на стабільність курсу гривні.

БізнесЦензор проаналізував обсяги грошових переказів 2013-2018 роках.

На графіку видно, як зміна влади, окупація Криму та війна, яку Росія розв'язала на Донбасі, спричинили в 2014 році різке зменшення (на $2 млрд) грошових надходжень від українських заробітчан. До 2014 року основна маса трудових мігрантів з України працювала в РФ і військовий конфлікт розвернув цей тренд.

Вже в 2015 році ріст переказів від заробітчан, які переорієнтувалися на Європу, відновився і становив $7 млрд. В 2017 році Україна отримала безвізовий режим з Європейський союзом і це спровокувало масову трудову міграцію.

На користь цієї гіпотези говорить обсяг надходжень від трудових мігрантів, який в 2017 році зріс до $9,3 млрд, а в 2018 році — до $11,6 млрд.

Що означають перекази заробітчан для України 02

Обсяг переказів від трудових мігрантів в 2015-2017 роках був на рівні 8% номінального річного ВВП України і за результатами 2018 року має всі шанси сягнути 10%.

Що означають перекази заробітчан для України 03

Ми також порівняли динаміку переказів від трудових мігрантів з динамікою надходження іноземних інвестицій. Результати невтішні — з 2014 року заробітчани кожного року інвестують в економіку України в декілька разів більше, ніж іноземні інвестори.

Чому так? Перші так і не повірили діючій владі України і не поспішають відкривати тут свої виробництва. Як результат працівники з України змушені їхати на виробництва Східної Європи, які часто є конкурентами наших підприємств на зовнішніх ринках.

Що означають перекази заробітчан для України 04

А ще ми порівняли надходження трудових мігрантів з обсягами валютної виручки від експорту гірничо-металургійного комплексу, агропромислового сектору (включаючи експорт продуктів харчування) та ІТ.

За 11 місяців 2018 року (даних за рік ще не має) підприємства України продали на експорт зерна, продуктів його переробки, рослинної олії, напівфабрикатів та готових харчів на $16,8 млрд.

Експорт залізної руди та чорних металів, в тому числі напівфабрикатів, прокату та труб, становив $13,5 млрд.

Даних про обсяг валютної виручки від IT-послуг з України ще немає, але в 2017 році IT індустрія принесла Україні $3,6 млрд.При цьому щорічно галузь IT в Україні зростає на 30%. Тому можна допустити, що обсяг валютної виручки від експорт IT-послуг в 2018 році становитиме не менше $4 млрд.

Таким чином в рейтингу валютних донорів заробітчани посіли третє місце, а перекази від них впритул наблизились до обсягів валютної виручки від експорту залізної руди та металу.

Що означають перекази заробітчан для України 05

Масова міграція українських працівників в інші країни стала важливим елементом економічної стабільності, а грошові надходження від них уже здатні впливати на курс гривні.

Такий ефект навряд можна вважати позитивом для економіки в довгостроковій перспективі. Дефіцит кваліфікованих кадрів в Україні, пов'язаний з масовим виїздом працівників в інші країни, буде стримувати прихід іноземних інвестицій.

Окрім того, він зробить нашу продукцію менш конкурентоздатною на зовнішніх ринках, адже місцеві виробники, конкуруючи за кадри, закладатимуть ріст зарплат в ціну продукції, а це в свою чергу призведе до зменшення валютних надходжень, які важливі для стабільності курсу гривні.

Уже сьогодні український бізнес стикається з проблемами при пошуку працівників.

Юрій ВІННІЧУК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.