Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Рада розблокується, щоб заблокуватись

[11:38 20 февраля 2013 года ] [ Тиждень, 19 лютого 2013 ]

У середу, 20 лютого, Верховна Рада може відновити роботу. Але повноцінно перемогою це не зможуть назвати ані влада, ані опозиція — адже перша все-таки пішла на поступки другій (що за останні три роки ледь не прецедент), натомість регіонали залишили за собою широку шпарину для кнопкодавства.

 “Крига скресла”, — так відповів сьогодні лідер “Свободи” Олег Тягнибок на питання про успіхи чергового раунду консультацій в кабінеті у спікера. Поштовхом до цього стало показове тестування системи “Рада-3” із увімкненою сенсорною кнопкою минулої п’ятниці.

Тоді лідер фракції ПР Олександр Єфремов у присутності журналістів показав, як можна надурити “сенсор”, замінивши палець мобільним телефоном. Хоча такий прийом дозволяє одному нардепу проголосувати лише за двох, а не за вісьмох, як без “кнопки”, опозиціонерам довелося визнати, що система все-таки недосконала.

Вперте небажання синьо-білих погоджуватися на “сенсор”, в неофіційних розмовах з Тиждень.ua вони пояснювали суб’єктивними причинами — впровадження “кнопки” для них було б рівноцінним капітуляції (чого за президентства Януковича не траплялося ні разу), сюди ж додавалась особиста неприязнь Олександра Єфремова до Арсенія Яценюка, який намагався впровадити “кнопку” ще за часів свого спікерства. Втім, є й об’єктивні причини — відсутність “сенсору” залишає регіоналам непогану можливість і надалі займатися кнопкодавством .

Епопея з персональним голосуванням змусила регіоналів переглянути механізм роботи власної фракції — неабияка частина її членів навряд чи гадала, що після виборів доведеться сидіти не у своєму окрузі чи вирішувати особисті питання, а сумлінно приходити в будівлю на Грушевського.

Бажання верхівки регіоналів оперативно зібрати в парламенті усі наявні “багнети”, спочатку для силового розблокування трибуни, а потім — як козир в торгах з опозицією, наштовхнулося на нерозуміння та подекуди відверте ігнорування з боку синьо-білої “піхоти”.

Проблеми ПР можуть бути пов’язані з тим, що від переговорів з нардепами майже самоусунувся Секретар РНБО Андрій Клюєв, віддавши головну роль першому віце-прем’єру Сергію Арбузову, котрого більшість рядових регіоналів категорично не сприймають як “свого”. Власне, Арбузов вже одного разу довів неспроможність мобілізувати депутатський корпус, коли не зміг з першого разу навіть організувати власне, чисто формальне, звільнення з посади голови НБУ.

Для вирішення проблеми регіонали почали практикувати зустрічі своїх нардепів з керівництвом партії та членами Кабміну. Перша з них відбувалася приблизно два тижні тому, друга — вчора. Намагаючись здобути лояльність народних обранців, топ-регіонали, за інформацією Тиждень.ua, пообіцяли прислуховуватись до їхніх прохань і звернень, які мають збирати керівники неформальних груп в самій фракції, числом сім — і передавати “нагору”.

Але зміцнювати дисципліну в своїх регіонали вирішили не лише пряником, а й батогом. Так, цілком серйозно обговорюється сценарій позбавлення злісних прогульників депутатських мандатів (перший крок на шляху до цього — вигнання з фракції ПР). Якщо раніше ця ініціатива виходила знизу, від рядових нардепів, “ми ходимо в Раду, а чого вони не ходять?” — питались вони, то зараз питання вийшло на найвищий рівень. Називають навіть першого кандидата “на виліт” — перебіжчика з БЮТ Андрія Веревського. В таку логіку ідеально лягає і нещодавнє позбавлення Вищим адмінсудом депутатських мандатів Павла Балоги та Олександра Домбровського. “Вийшло два на два — ми своєю травлею Табалових зупинили інших потенційних тушок, а вони Балогою і Домбровським налякали своїх, щоб не сіпались дуже”, — сказав Тиждень.ua один з опозиціонерів.

Таким чином, станом на вечір вівторка ПР змогла назбирати трохи більше двох сотень депутатів (при загальній чисельності фракції у 208 осіб), що це гарантує їм, разом з лояльними позафракційними та комуністами необхідну більшість навіть при персональному голосуванні. Шлях до розблокування роботи парламенту відкрито.

За інформацією Тиждень.ua, ближчий пленарний день має проходити за наступним сценарієм: урочисте відкриття сесії — голосування про внесення “розблокувального законопроекту” до порядку денного шляхом підняття рук (цей етап можна пропустити) — перерва для розгляду його в комітеті (що може зайняти не більше кільканадцяти хвилин) — голосування законопроекту в першому читанні та в цілому, теж підняттям рук. В цей же день законопроект підписується спікером Володимиром Рибаком і президентом Віктором Януковичем, в четвер друкується в “Голосі України” та набуває чинності — і парламент починає нормальну роботу.

Суть “розблокувального законопроекту”, зводиться до внесення наступних змін до Регламенту: картки депутатів, які не зареєструвалися перед початком засідання, блокуються, і вони відстороняються від роботи на кілька засідань, те саме стосується і нардепів, які голосують за відсутніх колег.

Перші збої у вищеописаному сценарії можуть трапитись вже на стадії розгляду законопроекту парламентським комітетом. За тим же Регламентом ВР, жоден законопроект не можна ухвалювати в першому читанні і в цілому, якщо хоча б один нардеп заявить про бажання внести туди відповідні поправки — йому будуть зобов’язані надати для цього два тижні. “Якщо якийсь позафракційний скаже, що у нього є поправки, і регіонали дадуть йому час — це означає, що вони нас просто вирішили надурити з цим законопроектом, і все затягнеться надовго”, — розповів Тиждень.ua один з опозиційних лідерів.

Але навіть якщо зміни до Регламенту набудуть чинності вже в четвер, жодної гарантії персонального голосування вони не дадуть. Навіть самі регіонали не приховують, що можуть збирати повний склад своєї фракції у сесійній залі лише у виняткових випадках, далеко не завжди, коли потрібно, а йти на компроміси з опозицією в обмін на її голоси вони будуть ще рідше. А оновлений Регламент обійти буде не надто складно. Для цього досить, щоб депутати фракції на одну хвилину зазирнули до парламенту і поставили свій підпис у відомості — після чого вони поїдуть займатися своїми справами, віддавши депутатські картки колегам, які і будуть за них голосувати.

Як подібні факти фіксуватимуться і, тим більше, каратимуться, незрозуміло. Опозиційні нардепи в розмовах з Тиждень.ua велику роль в цьому процесі віддають журналістам, котрі фіксуватимуть мають фіксувати кнопкодавів на фото- і відеокамери. “Якщо будуть помічені факти кнопкодавство при голосуванні за якийсь закон, його негайно треба буде переголосувати підняттям рук”, — кажуть вони. Така ідея виглядає утопічною: механізм передачі депутатам відзнятих фото- і відеоматеріалів, як і встановлення їхньої автентичності, та ще й за умов “конвеєрного” розгляду законопроектів, створити майже неможливо.

Крім того, в сесійній залі є розміщена прямо під ложею преси чималенька “мертва зона”, в принципі недосяжна для об’єктивів камер і найбільш віддалена від опозиційних секторів. Зрозуміло, що картки де-факто відсутніх нардепів будуть використовуватися саме там. “На вудочках будете спускати камери”, — в розмові з журналістами пожартував один з опозиціонерів. До речі, саме в “мертвій зоні” вже кілька разів за це скликання регіонали й справді активно займалися кнопкодавством, відбиваючи атаки на цей сектор з боку опозиціонерів.

Тепер вже бігати по залу та хапати опонентів за руки опозиція не зможе — в рамках пошуку компромісу по змінам в Регламент вироблено і норму про те, що кожен присутній нардеп має натискати кнопки “За”, “Проти” чи “Утримався”, тож опозиціонери фактично прив’язуються до своїх місць в залі. Фізично перешкоджати кнопкодавами буде нікому.

“Якщо вони знов почнуть голосувати за інших, або щось піде не так, як ми домовились — ми блокуємо одразу, ми їх про це вже попередили”, — заявив Тиждень.ua заступник голови однієї з опозиційних фракцій. Враховуючи усе вищевикладене, “не так” все піде дуже скоро. І відлік тридцяти днів блокування парламенту доведеться починати знову.

 

 

Мілан ЛЄЛІЧ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.