Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Польщею шириться гра в комуністичний шопінг

[11:13 09 февраля 2011 года ] [ Українська служба Бі-Бі-Сі, 8 лютого 2011 ]

Поляки шикуються в черги за новою грою. Гра так і називається — “Kolejka” (Черга); вона побудована на реаліях того, як купувалися товари в комуністичній Польщі.

Біля Інституту Національної Пам'яті зібралися натовпи людей — і ті, хто пам'ятає, як у чергах стояли цілими днями, і підлітки, які в 80-х роках іще навіть не народилися.

“Я занадто молода і цього не пригадую, але хочу знайти спосіб, як дізнатися більше про той період. Мене цікавить історія країни та моїх батьків”, — каже Анна Морончик, яка стояла в черзі по настільну гру зі своїм 17-місячним сином.

Інститут Національної Пам'яті містить архіви Польщі з комуністичних часів і досліджує злочини того періоду. Він також поширює інформацію про ті часи. Цю гру там розробили як спосіб розповісти молодим полякам про історію їхньої країни в цікавий, захопливий спосіб. Половину першого випуску гри зарезервовано для шкіл.

“Ми сподіваємося, гра покаже молодим полякам, як важко було купувати товари щоденного вжитку, такі як цукор, хліб чи меблі”, — каже Кароль Мадай, розробник гри. Йому було всього 9 років у 1989-му, коли комуністичний режим упав у Польщі, тому йому довелося розпитувати свого старшого начальника про ті дні.

“Деякі юні поляки не вірять, що в ті дні були черги. Це можна прочитати на Інтернет-форумах. Вони думають, черги починалися тільки тоді, коли універмаги починали розпродажі”, — додає він.

Щоб довести, що черги існували, Кароль показує чорно-білі документальні зйомки того, як люди вишикувалися в чергу перед магазином м'яса в сподіванні, що їм дістанеться шматок.

Речник польського міністерства освіти Ґжеґож Зуравскі визнає, що на сьогодні в школах надто мало вивчають новітню історію. Їй присвячено тільки кілька тижнів останнього року школи.

“Ми зараз змінюємо те, як викладається сучасна історія, бо ми тепер знаємо, що багато юних поляків нічого не знають про той період”, — каже він. Міністерство планує запровадити нову програму навчання в 2012 році, яка робитиме більший акцент на історії ХХ століття.

Гра продається в коробці, яка нагадує звичайний пакунок із брунатного паперу, перев'язаний мотузкою. Нагорі — купон на особливі товари, такі як м'ясо.

Від двох до 5 гравців змагаються за те, хто купить всі 10 товарів зі списку. Гравці посилають членів родини, роль яких виконують розфарбовані дерев'яні фігурки, стояти в черзі біля різних магазинів по автентичні товари 80-х років, такі як бобінний магнітофон, тушонка чи чай “Популярна”, який обіцяв “рай у роті”.

Хитрість полягає в тому, що полиці магазинів порожні, і гравці мусять стояти в черзі, не знаючи, в який магазин коли що завезуть. Коли товар завозять, його достатньо тільки для тих, хто стоїть у голові черги. Є й спеціальні карти, які дозволяють скупитися поза чергою: на одній намальована мати з немовлям, а інша дає право на секретну інформацію про завезення товару від приятеля в місцевому парткомі.

Є також чорний ринок, де все продається вдвічі дорожче.

Дехто з тих, хто купив гру, від нетерплячки почали грати в неї просто в приміщенні Інституту Національної Пам'яті.

“Точно так усе й було, — каже 44-річний Пьотр Зоховські, який грав у гру з дружиною й трьома дітьми. — Раз я купив черевики на купони. Були тільки черевики на піврозміра менші — але інших не було, і довелося купити ті”.

Адам ІСТОН

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.