Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Нова ідеологія для політичних цілей

[08:24 22 декабря 2012 года ] [ Тиждень, 21 грудня 2012 ]

Для людини, відомої своїм прагматизмом (ба навіть цинізмом), президент Владімір Путін щедро приправив своє щорічне звернення до нації від 12 грудня словами на кшталт “цінності”, “ідеологія” та “характер”.

Він говорив про “національну і духовну ідентичність” та російські традиції, які передаються з покоління в покоління. Після кількамісячного періоду нечастої появи пана Путіна на публіці це звернення стало спробою розвіяти політичну непевність та окреслити його плани щодо своєї влади (крім просто не випускати її з рук).

Кожне президентство Путіна має свій лейтмотив, вважає Ніколай Злобін з Інституту світової безпеки у Вашингтоні. Перший термін був політичним і мав на меті відновлення мінімального рівня порядку та функціональності в державі. Другий — економічний — був присвячений розбудові держа­в­­но-капіталістичного ладу й закачуванню нафто- і газодоларів в інші галузі економіки через такі гіганти, як “Роснефть” і “Газпром”. Відповідно третій, який Злобін називає “Путін 3.0”, стосуватиметься ідеології. На думку фахівця, для зміцнення своєї влади сьогодні й забезпечення власної спадщини в майбутньому Путін увійшов в етап, який намагатиметься зобразити як “морально-історичний”.

Через рік після появи масштабної опозиції її вимоги Путіна так і не похитнули. Російський президент не виявляє жодних намірів узяти участь у діалозі. З погляду Путіна, він забезпечив безпрецедентний рівень матеріального добробуту: з 1999 по 2012 рік середній розмір погодинної оплати праці зріс більше ніж у 12 разів — із 50 центів до понад $5, але його зусилля не цінують, особливо міські професіонали-інтелектуали з числа протестувальників. За словами одного добре поінформованого російського олігарха, ВВП вважає цей брак вдячності “примхою” і “несправедливістю”.

Водночас Путін втрачає терпець у взаєминах із власною елітою. 12 років його влади для російської керівної касти стали періодом зосередження в її руках надзвичайної сили, а нерідко й особистого багатства. Зараз ВВП, схоже, вважає російських чиновників неприємними і недисциплінованими: їх більше непокоїть власне збагачення, ніж робота на користь держави.

У своїй промові він ще раз повторив заклик до високопосадовців повернути свої капітали назад до Росії, використавши при цьому цікавий неологізм “деофшоризація”, і пообіцяв “жорстку і рішучу” чистку серед найвищих ешелонів влади. Антикорупційна кампанія, яка розпочалася в листопаді зі звільнення міністра оборони Анатолія Сєрдюкова, триватиме. Мотивація — радше сподобатися народу і залякати чиновництво, ніж справжні міркування морального чи юридичного характеру.

Менше ясності залишилося в питанні, як саме Путін збирається створювати нову ідеологію. Він казав щось туманне про “внутрішню силу”, яку можна знайти в багатовіковій російській історії, і скаржився на “прикрий брак ду­ховних зв’язків”. Але це філософське завдання не з легких. Путін і його команда радників хотіли б просувати ідею, що Росія — це не Захід із його конкретними (і чужими російській ментальності) поняттями виборчої демократії та прав людини. Політично-соціальна криза Європи лише підсилює скептицизм щодо європейських норм, модний нині в стінах Кремля.

Проте що ж конкретно робить Росію унікальною? В епоху комунізму визначення було достатньо зрозумілим: Захід буржуазний, капіталістичний і демократичний, а Радянський Союз навпаки. Тепер Путіну треба вивернутися й знайти визначення російськості, яке підійшло б під його політичні потреби. Зважаючи на його промови, це може бути вінегрет із патріотизму, культу матері, спорту, церкви і відродження “провінційної інтелігенції”. Такі експерименти з ідеологією підходять під визначення Путіна як “агентуриста”, вважає Кліффорд Ґадді з аналітичного центру Інститут Брукінґса: він “виявляє, чого хочуть люди”, і “вміло намагається ними маніпулювати”.

Найбільша проблема Путіна в його спробах сформувати новий національний консенсус — величезний брак довіри між народом і державою. Наприклад, саме це гальмує внутрішні інвестиції і пояснює відплив капіталу з Росії (який нинішнього року оцінюється в $75 млрд). Цифри говорять самі за себе: проведене Левада-Центром опитування свідчить, що кількість громадян, які довіряють президентові, лише з березня по листопад зменшилася з 44% до 34%.

Встановлення істини може виявитися навіть важчим за формулювання нової національної ідеї. В останні роки, за словами Боріса Макарєнко з Центру політичних технологій, значна кількість росіян усвідомили себе саме громадянами, а не просто підданими. Згадана частина суспільства “хоче долучатися до прийняття рішень”. Довіра до влади, каже Макарєнко, з’явиться лише тоді, коли тим людям дадуть безперешкодну можливість робити це, почавши з прозорих і законних виборів. Чи підійде це під формат нової ідеології Путіна?

The Economist, 2012

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.