Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Населення кличуть на фондовий ринок

[15:30 17 апреля 2009 года ] [ Економічна правда, 17 квітня 200 ]

Вже сьогодні можна чітко говорити про те, що населення почало вкладати гроші у цінні папери.

На фоні відсутності нерезидентів, навіть ці невеликі обсяги можуть забезпечити зростання вартості акцій.

Ще на початку березня індекс ПФТС, який відображує сукупну ціну найкращих українських акцій, знаходився на позначці 205 пунктів.

Аналітики різних компаній один поперед одного розповідали, що можливе навіть його падіння до рівня 100, хоча це і безглуздо, і дивно.

Аж потім з'явилися перші угоди на великі суми. Ніби наздоганяючи світові індекси, українські акції почали дорожчати. Всі дивувалися, і підозрювали чиюсь гру. Мовляв, хтось хоче підняти ціну, щоб “злити” свої активи за більш високими цінами.

Брокери не бачили, чиї гроші могли б реально штовхати ринок вгору. Нерезиденти, які давали найбільші оберти в усі попередні роки, надовго залишили Україну.

Але поступово почалася зміна поглядів. Зокрема, торгівці цінними паперами розповідали про компанію “АРТА Інвестиційні партнери”. Вона ніби-то одна з перших купила великий пакет акцій.

Оскільки компанія відома тим, що має багато контактів серед нерезидентів, ринком пішли чутки про повернення в Україну іноземців.

Проте співзасновник компанії Тимур Хромаєв здивувався запитанню щодо великих операцій на ринку цінних паперів. “Якщо ми щось і купували, то трохи і для себе”, — відповів він.

Втім, з початку квітня зростання стало зовсім швидким. 31 березня індекс ПФТС знаходився на позначці 227,34 пункту. А вже в четвер він досяг 332,8. Обсяги торгівлі теж зростали — це свідчило про більш-менш реальну торгівлю, а не “дуті” показники.

За словами оглядача FundMarket Олексія Ковальова, ще минулого тижня ринок акцій зростав майже винятково завдяки двом відомим брокерським компаніям.

Одна з них — відома фірма російського походження, інша — дуже велика українська. Аналітики підтверджують, що вони почали “ганяти” акції між собою, і цим підштовхнули ціни вгору. Звісно, факт змови ніхто з них не визнає, але цього від них ніхто і не вимагає.

Згодом інші торгівці зрозуміли, що це шанс. “Зараз до цього процесу вже залучилися усі — навіть ті, хто не вірив, що це серйозно”, — підкреслив експерт.

З одного боку, торгівці все ще попереджають про можливий “відкат” індексу ПФТС з сьогоднішніх 332,8 до 200 пунктів. На думку Ковальова, зростання на 70% за два тижні ніяк не може залишитися без корекції, і не на декілька відсотків. З іншого боку, ринок все ще штовхають вгору.

Разом з тим, точиться все більше розмов про прихід на ринок акцій фізичних осіб. Брокери класифікують їх наступним чином.

Перша група — інвестори, які встигли забрати гроші з інвестиційних фондів та акцій ще на початку кризи. Весь цей час гроші лежали у них вдома або у банку на депозиті чи у схованці.

Друга група — пересічні громадяни, які забрали свої гроші з банків. Цих коштів дуже і дуже багато. За словами голови правління АКБ “Форум” Ярослава Колесника, відтік коштів з банківської системи України з жовтня 2008 року склав 90 мільярдів гривень. “Темпи відтоку коштів збільшуються. Якщо в січні цього року вони склали 4,56%, то в лютому — 5,63%”, — зазначив банкір.

В обох випадках, більша частина коштів, звичайно, переконвертована у валюту. Зокрема, саме тому люди стали купувати трохи менше доларів. Зараз населення чекає, аж доки курс гривні стабілізується, і це буде для них сигналом того, що можна кошти інвестувати.

Ще не можна сказати, що такий момент настав. Зовнішнє торговельне сальдо є від'ємним, за боргами теж треба повертати мільярди доларів. В таких умовах казати про зміцнення гривні дуже дивно. Тому головна частина інвесторів все ще чекає, а Нацбанк вигадує, як змусити банки продавати мільярди доларів, яки вони зібрали ще восени минулого року.

Крім того, все ще є підозра, що зараз відбувається те, що фінансовим сленгом звучить як sucker rally. Так називають ситуацію, коли своїми діями брокери “розганяють” котування акцій, приводять на ринок масових інвесторів, а потім вчасно продають папери зі своїх портфелів. Тому, не зважаючи на стрімке зростання ринку, багато хто чекає: чим воно скінчиться.

Проте, зрозумілим є інше — зворотного падіння на усі 70% вже навряд чи буде. Більшість опитаних експертів сходяться на думці — справжнє відновлення ринку акцій почнеться лише у кінці року. Цьому є, зокрема, одно дуже важливе пояснення — на 25 жовтня призначений перший тур виборів президента. Аж доки не стане зрозумілим, хто замінить Віктора Ющенка, важко розраховувати на довіру до українських фінансових ринків.

Але, все ж таки, чутки про повернення інвесторів на ринок акцій не є суцільною вигадкою. Ще в січні ринком пішли перші чутки, що існує ціла купа людей, які потроху скупають невеликі пакети акцій “хороших” компаній. Обвалення котувань на ці папери вже відбулося, і вони стали привабливими.

Мабуть, це не масове, але вже зростаюче явище. “Зверніть увагу на нову тенденцію. Нерезидентів немає, і ще довго не буде. Але почали потроху інвестувати українські “фізики”, — розповів “Економічній приавді” президент інвестиційних фондів КУА “Амадеус” Михайло Ройко.

Він вважає, що так звані “блакитні фішки” — найкращі акції на ринку — можуть дати непоганий прибуток у короткий час. На ринку корпоративних облігацій суцільні дефолти, проте акції впали глибше за всіх. “Папери першого ешелону мають шанси дуже добре підрости, хоча на акції другого і третього ешелонів це не поширюється”, — підкреслив Ройко.

І якщо про приток грошей на ринок акцій можна казати лише умовно, то статистика інвестиційних фондів чітко демонструє — люди почали повертатися до ПІФів та КІФів. За даними Української асоціації інвестиційного бізнесу, за тиждень з 9 по 15 квітня зросли активи 21 відкритого фонду з 28-ми. А з середини березня по середину квітня вони навіть дали доход 4,11%, а з початку року — +0,56%. “Плюсу” у цьому сегменті вже не було давно.

“Наш бізнес вже починає пожвавлюється новим потенціалом, тому що відбувся істотний відтік коштів населення з банків. Гроші “жгут руки” сотням тисяч людей. Люди, які живуть не одним днем, отримують шанс відіграти свої втрати від кризи шляхом інвестування у фондовий ринок”, — розповів президент КУА “КІНТО” Сергій Оксаніч. Зокрема, його компанія розраховує залучити інвесторів саме на ринок “блакитних фішок”, тому вже в травні запускає новий відкритий фонд акцій.

Отже, вже сьогодні можна чітко казати про те, що потроху населення почало вкладати гроші у цінні папери. На фоні відсутності нерезидентів, навіть ці невеликі обсяги можуть забезпечити помірне зростання цін. Отже, головне на сьогодні питання — чи зможе збільшення котувань бути достатньо довгим, щоб в акції почала вкладати найбільша частина інвесторів, які все ще тримають гроші в валюті?

Сергій ЛЯМЕЦЬ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.