Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Міттал відкупився від Коломойського

[14:47 18 января 2010 года ] [ Економічна правда, 18 січня 2010 ]

Іноземні феросплави бувають і дешевшими, ніж “приватівські”, але вітчизняні виробники зазвичай не ризикують використовувати велике транспортне плече та здійснювати передоплату за кордон. “Приват” тримає такі ціни, що різниця між ними і імпортом не покриває можливі ризики.

ривалий конфлікт між комбінатом “Arcelor Mittal Кривий Ріг” та Запорізьким феросплавним заводом, супроводжуваний судовими баталіями і пострілами в топ-менеджерів, нарешті закінчився.

Як стало відомо “Економічній правді”, у кінці 2009 року сторони уклали мирову угоду, у якій комбінат Лакшмі Міттала фактично відкупився кількома мільйонами чи навіть десятками мільйонів доларів від групи “Приват”, яка є монополістом з виробництва феросплавів в Україні і контролює ЗФЗ.

“Ми погодилися протягом чотирьох місяців купувати у них феросплави за ціною, дещо вищою за ринкову. Натомість вони визнають контракт виконаним, і всі питання за ним — закритими”, — розповіло “Економічній правді” джерело, знайоме з ходом переговорів.

Нагадаємо, що контракти, підписані заводами, передбачали принцип “бери або плати” — аналогічний до того, який застосовує “Газпром” при постачанні палива.

Штрафи за недобір феросплавів у четвертому кварталі 2008 року, згідно з позицією ЗЗФ, мали вважатися авансом за постачання сировини у майбутньому. Тоді як уже більше року Міттал завозив феросплави із своїх європейських заводів, вважаючи цінову політику “Привату” невигідною.

Саме це і дало підстави групі розпочати війну проти комбінату. У судах вона вимагала заплатити 205,6 мільйона гривень за непоставлений феросилікомарганець. Крім того, було ще кілька позовів щодо поставок інших видів сировини на загальну суму близько 180 мільйонів гривень.

“До кризи такі контракти були нам вигідні. На той час вони давали можливість купувати сировину навіть дешевше, ніж на ринку”, — пояснило джерело “Економічної правди” на комбінаті.

Саме цінова політика “Привату” стала підставою для юридичного невизнання принципу “бери або плати” у випадку цього конфлікту. У листопаді Господарський суд Запорізької області прийняв рішення на користь “Криворіжсталі”, яке було протилежним до рішення з цього ж питання дніпропетровського суду.

Водночас, Коломойський не дуже задоволений умовами мирової угоди, підписаної від його імені заступником голови правління “Приватбанку” Тимуром Новиковим.

“Якщо так можна висловитися, то “по понятіям” правда на нашій стороні, але юридично їхня позиція виявилася сильнішою”, — сказав у коментарі “Економічній правді” бізнесмен, близький до групи.

Згідно з оцінками аналітика інвесткомпанії Phoenix Capital Олександра Макарова, “Приват” досі не зміг і найближчим часом не зможе переорієнтувати частину продукції, що раніше призначалася криворізькому комбінатові, на закордонні ринки.

А отже, Запорізький феросплавний комбінат втратить приблизно 10% свого ринку збуту і зменшить завантаження виробничих потужностей.

Тобто, припинення співпраці двох українських підприємств після чотирьох місяців закупівлі сировини за завищеними цінами погіршить зовнішньоторговельне сальдо. Однак сторони не бачать іншого варіанту вирішення конфлікту.

За даними Макарова, 2009 року “Arcelor Mittal Кривий Ріг” закупив 56 тонн феросплавів на 80 мільйонів доларів. Отже, ринкова вартість поставленого за чотири місяці товару складає близько 25 мільйонів, а “надбавка” може сягати десяти мільйонів доларів.

Частково від феросплавів “Привату” відмовляються й інші фінансово-промислові групи, наприклад, “Євраз”, яка нещодавно теж опинилася у стані війни з Коломойським.

Окрім того, за прогнозами експертів, після продажу контрольного пакета корпорації “Індустріальний союз Донбасу” групі російських інвесторів, вони зможуть забезпечити поставки сировини російського походження на комбінати групи.

Однак без таких зв'язків у Росії чи Європі українські підприємства можуть розраховувати лише на китайські феросплави, але їх імпорт не завжди виправданий.

“Іноземні феросплави бувають і дешевшими, ніж “приватівські”, але вітчизняні виробники зазвичай не ризикують використовувати велике транспортне плече та здійснювати передоплату за кордон. “Приват” тримає такі ціни, що різниця між ними і імпортом не покриває можливі ризики”, — зазначив аналітик.

Отже, сильного просідання ринку феросплавів очікувати не доводиться.

Артем ЗАХАРЧЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.