Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

МЗС: Малі не надала доказів причетності України до знищення вагнерівців

[08:00 06 августа 2024 года ] [ BBC News Україна, 5 серпня 2024 ]

Міністерство закордонних справ України офіційно відреагувало на повідомлення перехідного уряду Малі про розірвання дипломатичних відносин.

 5 серпня стало відомо, що влада Малі зробила такий крок і обґрунтувала його тим, що спецслужби України нібито були причетні до знищення колони російських бійців-вагнерівців на півночі країни.

На причетність до знищення росіян раніше натякав в ефірі телемарафону представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов.

“Прикро, що перехідний уряд Республіки Малі ухвалив рішення про розрив дипломатичних відносин з Україною, не провівши ретельне вивчення фактів та обставин інциденту на півночі Малі, а також не надавши жодних доказів щодо причетності України до зазначеної події”, — йдеться у заяві МЗС.

“При цьому ігнорується, що підконтрольні Кремлю військові структури, зокрема “Вагнер”, використовують терористичні методи та є безпосередньо причетними до численних воєнних злочинів, вбивств цивільного населення та жорстокого поводження з військовополоненими як в Україні, так і в країнах Африки”.

У МЗС кажуть, що Україна залишає за собою право вжити всіх необхідних заходів політико-дипломатичного реагування у відповідь на недружні дії перехідного уряду Республіки Малі.

Також МЗС назвало рішення перехідного уряду Республіки Малі розірвати дипломатичні відносини з Україною недалекоглядним та поспішним.

Сама Україна як жертва неспровокованої повномасштабної збройної агресії з боку РФ усіляко намагається за підтримки світової спільноти відновити справедливість та повагу до міжнародного права, покликаного захистити усі країни світу, зокрема африканські, від посягань на їхні суверенітет, незалежність та територіальну цілісність.

Кулеба

Автор фото МЗС

Розрив відносин з Малі застав Дмитра Кулебу в Африці. Фото — зустріч з президентом Малаві Лазарусом Чакверою в Лілонгве

Україна твердить, що беззастережно дотримується норм міжнародного права, непорушності суверенітету та територіальної цілісності інших країн та рішуче відкидає звинувачення перехідного уряду Малі у нібито “підтримці Україною міжнародного тероризму”.

Також, кажуть в МЗС, Україна відома в Африці як важливий контрибутор у забезпечення регіональної безпеки.

“Її контингент “блакитних шоломів” зробив значний внесок у реалізацію цілої низки операцій з підтримання миру під егідою ООН, зокрема з 2019 по 2022 роки — у складі Місій ООН у Малі”, — йдеться у заяві.

Що каже влада Малі

Перехідний уряд африканської держави Малі заявив, що вирішив розірвати дипломатичні відносини з Україною. Це відбулось на фоні візиту керівника МЗС Дмитра Кулеби до Африки.

У повідомленні влади йдеться, що це рішення ухвалили після заяви представника Головного управління розвідки України Андрія Юсова, який, як стверджується, визнав роль Києва у підтримці повстанців-туарегів, які наприкінці липня атакували колону урядових військ та колишніх найманців російської ПВК “Вагнер”.

Юсов заявив минулого тижня, що повстанці у Малі отримали “необхідну інформацію” для проведення атак.

“Повстанці отримали необхідну інформацію і не лише інформацію, яка дозволила провести успішну воєнну операцію проти російських воєнних злочинців. Про деталі ми безумовно не будемо наразі говорити, продовження буде”, — сказав Юсов в етері державного телемарафону, пише Суспільне.

Представник ГУР зазначив, що РФ і “вагнерівці” розгорнули активну діяльність на африканському напрямку і не тільки.

“На певному етапі вони розгорнули дуже активну діяльність на африканському напрямку. Не тільки своїми найманцями. Намагалися вирішувати геополітичні, економічні питання, змінювати або підтримувати ті чи інші уряди. І ось сьогодні увесь світ бачить, що це вже не той потенціал, і можливості Росії вже далеко не ті. А це означає, що нових замовлень і розрахунку на них як на інструмент розв'язання проблем, в регіоні буде менше”, — сказав Юсов.

За даними ВВС Україна, ГУР готує окрему заяву щодо дій влади Малі.

Показово, що низка ЗМІ України з посиланням на джерела в ГУР тоді публікували фото повстанців-туарегів з прапором України. Офіційного підтвердження походження прапору не було.

Представник уряду Малі Абдулає Майга вказав, що влада шокована цією заявою, і звинуватив Київ у порушенні суверенітету країни.

Влада Малі “приголомшена” висловлюваннями української розвідки щодо причетності до “боягузливого, віроломного і варварського нападу озброєних терористичних груп, унаслідок якого загинули військовослужбовці Малі”, — написав Майга у соцмережі X.

Крім того, стало відомо, що посла України в Сенегалі Юрія Пивоварова викликали до міністерства закордонних справ через його допис фейсбуку, у якому дипломат нібито виказував підтримку повстанцям-туарегам у Малі, які атакували найманців ПВК “Вагнер”.

Що це за допис, не уточнюється. Схоже, він був видалений з мережі.

У Сенегалі заявили, що Пивоваров “відкрито і недвозначно повідомив про підтримку його країною міжнародного тероризму”, а українська розвідка пообіцяла нові результати.

“Ці вкрай серйозні заяви, які не були спростовані або засуджені українською владою, свідчать про явну офіційну підтримку українським урядом тероризму в Африці, в Сахелі і, зокрема, в Малі. Дії української влади порушують суверенітет Малі, виходять за рамки іноземного втручання, являють собою відверту агресію проти Малі та підтримку міжнародного тероризму, грубо порушуючи міжнародне право”, — йдеться в заяві.

Нинішня влада в Малі має дуже дружні відносини з Росією. Сенегал у свою чергу теж маж хороші відносини з Москвою та водночас не хоче розпаду Малі через загрозу хвилі біженців.

Показово, що заява Малі щодо розриву відносин відбулась на фоні візиту міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, який розпочався 4 серпня.

Кулеба відвідає Малаві, Замбію та Маврикій — країни в іншій частині континенту.

Розгром “вагнерівців” у Малі

Минулого місяця стало відомо про знищення в Малі великої колони російської приватної військової компанії “Вагнер” повстанцями-туарегами.

Дані про розгром російських сил підтвердили самі туареги. “Наші сили завдали рішучої поразки ворожим колонам”, — цитує AFP представника альянсу сепаратистських угруповань CSP-DPA Мохамеда Ельмаулуда Рамадана. За його словами, вдалося “пошкодили або захопили велику кількість техніки та зброї”, також є полонені.

Армія Малі визнала, що зазнала значних втрат під час багатоденних боїв, що спалахнули 25 липня.

Ні малійські військові, ні представники ПВК “Вагнер” не назвали точних цифр; повідомлялося, що кількість загиблих серед найманців — від 20 до 80 осіб.

Серед загиблих — адміністратор телеграм-каналу Grey Zone Микита Федянін, відомий під позивним “Білий”; про його смерть повідомило джерело агентства “ТАСС”. За життя Євгена Пригожина це був один із найвідоміших телеграм-каналів, які писали про ПВК “Вагнер”, що мав понад 500 тисяч підписників.

Видання Kyiv Post опублікувало фото, де повстанці-туареги позують з українським прапором.

Туареги з прапором Україні після розгрому колони “вагнерівців” у Малі

Автор фото Kyiv Post

Туареги з прапором Україні після розгрому колони “вагнерівців” у Малі

За інформацією французького видання Le Monde, українські спецслужби співпрацюють з туарегами у Малі, зокрема навчають їх керувати дронами.

Дальній фронт

Найманці ПВК “Вагнер” з'явилися в Малі в 2021 році, за декілька місяців до повномасштабного російського вторгнення в Україну.

У 2022 році в Малі проходили акції на підтримку ПВК “Вагнер”

Автор фото AFP via Getty Images

У 2022 році в Малі проходили акції на підтримку ПВК “Вагнер”

До того моменту за їхніми плечима був досвід роботи в Судані, Лівії та Мозамбіку, який складно назвати вдалим, а також Центральноафриканській республіці, де вони допомогли президенту Фостену-Арканжу Туадері побороти повстанський опір і переобратися на другий президентський термін.

У травні 2021 року в Малі стався державний переворот, в результаті якого до влади прийшов полковник Ассімі Гоїта. Він досі перебуває в статусі тимчасового президента, оскільки виборів у країні так і не було.

Незабаром після приходу Гоїти до влади президент Франції Емманюель Макрон заявив про завершення операції “Бархан”. В її рамках у країні перебував французький миротворчий контингент, за допомогою якого попередній президент Ібрагім Кейта боровся з туарезькими сепаратистами.

Загалом Малі залишили понад п'ять тисяч французьких військовослужбовців, на заміну яких полковник Гоїта і запросив найманців “Вагнера”.

І хоча після лютого 2022 року Москві, очевидно, було не до африканських фронтів, найманці компанії Євгена Пригожина зберігали свою присутність у країнах регіону.

Після червневого заколоту Пригожина та його загибелі в серпні 2023 року по країнах, де були російські найманці, здійснив турне заступник міністра оборони РФ Юнус-Бек Євкуров.

За підсумками цих поїздок російське міністерство оборони сформувало свій “Африканський корпус”, з яким і перепідписали контракти колишні пригожинські найманці, які на той момент перебували в Сирії, Лівії, Малі та Буркіна-Фасо.

У вересні 2023 року за участю Євкурова створили міждержавний військовий альянс Сахеля, до якого увійшли Буркіна-Фасо, Малі та Нігер. А в листопаді 2023 року російська влада офіційно вітала своїх колег з Малі з поверненням під їхній контроль міста Кідаль на півночі країни. Операцію провели за участі та під контролем російських військових фахівців.

Аналізуючи успішну атаку туарезьких сепаратистів на російську військову колону, американський дослідник діяльності ПВК “Вагнер” в Африці Джон Лечнер зазначає: “ми не бачили переходу від структур Пригожина до офіційних структур “Африканського корпусу”.

На його думку, російське військове командування розуміє, з якими труднощами воно може зіткнутися на незнайомій для себе території. І в разі такого провалу це буде провалом вже ПВК “Вагнер”, якого де-факто не існує, а не провалом міністерства оборони Росії.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.