“Я меру Львова Андрiю Садовому та його партiї “Самопомiч” симпатизував, доки не з'явилася Вiкторiя Войцiцька”, — безапеляцiйно заявив мiльярдер.
А хто ж така ця панi Войцiцька, що розлютила самого Iгоря Коломойського?
40 рокiв, захiдна освiта в мiжнародних фiнансах завдяки виграному гранту уряду США, з юних лiт — робота в мiжнародних аудиторських та iнвестицiйних компанiях. А останнiми роками — фiнансовий директор у низцi українських компанiй, що працюють у паливно-енергетичнiй сферi. Племiнниця вiдомого економiста Олександра Пасхавера. У парламентi стала секретарем комiтету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної полiтики та ядерної безпеки.
- То коли i чому ви перейшли дорогу олiгарху Iгорю Коломойському? — прямо запитала Вiкторiю Войцiцьку газета “Експрес”.
— Особисто до Коломойського в мене немає жодних претензiй. Але я виступаю за те, щоб держава вiдновила контроль над суперприбутковим пiдприємством, яке сьогоднi насправдi перебуває пiд контролем Коломойського. Це пiдприємство, Укрнафта, може безболiсно сплачувати в державний бюджет України тiльки дивiдендiв близько 2 мiльярдiв гривень щороку. А нинi до заборгованостi з виплати дивiдендiв додалася заборгованiсть зi сплати податкiв, а це вже сума, яка наближається до 10 мiльярдiв гривень!
Для розумiння: 17 липня Верховна Рада, обрiзавши iншi вкрай потрiбнi витрати, ледь нашкребла додатково 5,3 мiльярда на потреби Мiноборони.
Тому своє завдання я вбачаю в тому, щоб таке стратегiчне пiдприємство працювало в рамках закону, щоб воно забезпечувало надходження у державний бюджет за рахунок дивiдендiв i податкiв, щоби працювало прозоро.
Отже, це питання зовсiм не персональної “любовi” чи “нелюбовi” до конкретного олiгарха. Це питання бiльш важливе: чи здатна держава контролювати пiдприємства, де має понад 51% вiдсоток акцiй.
- Ну, мабуть, цього хоче багато хто з депутатiв, але чомусь саме ви стали об'єктом жорсткої критики мiльярдера? Чому?
— Перше й основне — я доклала чималих зусиль, щоб ухвалити змiни до Закону “Про акцiонернi товариства”, якi нарештi дозволяють провести збори акцiонерiв Укрнафти i, згiдно з їхнiми рiшеннями, призначити новий менеджмент компанiї.
Кiлька слiв пояснення для тих, хто не знає деталей. Досi закон мiстив дивовижну корупцiйну норму про те, що збори чиннi, якщо на них присутнi представники — власники пакета 60% плюс одна акцiя. В Укрнафтi держава має 50% плюс одна акцiя, а пан Коломойський — понад 40%. Однак, попри те держава є мажоритарним акцiонером (володiє бiльшiстю акцiй), а вiн — мiноритарним, саме менеджмент власника меншостi акцiй багато рокiв керує цiєї компанiєю. Свого часу вiн знайшов спосiб домовитися з одним iз колишнiх урядiв про призначення свого менеджменту в компанiю, а вiдтодi мiг просто iгнорувати збори акцiонерiв i таким чином зривати кворум на засiданнях.
Як наслiдок, мiноритарний акцiонер та поставлений ним менеджмент блокували ухвалення рiшень iз виплати належних державi дивiдендiв, запровадження аудиту за мiжнародними стандартами, розкриття iнформацiї про результати дiяльностi компанiї.
Тепер закон i здоровий глузд знайшли один одного, кворум для проведення зборiв акцiонерiв зменшено до 50% плюс одна акцiя, i держава вже встигла провести конкурс на замiщення посади керiвника Укрнафти.
Iнше, що, припускаю, могло не сподобатися пановi Коломойському, — це ухвалення Закону “Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо забезпечення прозоростi у видобувних галузях”. Я є його спiвавтором. Закон зобов'язує користувачiв надр i власникiв спецiальних дозволiв на користування нафтогазоносними надрами надавати й оприлюднювати iнформацiю про загальнодержавнi та мiсцевi податки i збори, iншi платежi, а також про виробничу (господарську) дiяльнiсть, вiдповiдно до порядку, затвердженого Кабiнетом Мiнiстрiв. А уряд натомiсть має публiкувати цю iнформацiю задля широкого доступу експертiв до неї.
Насамперед змiни стосуються видобутку газу (а та ж Укрнафта не тiльки нафту, як випливає з назви, видобуває, а й газ). Газовидобувнi компанiї тепер мають вiдкривати iнформацiю про об'єми видобутого блакитного палива. Скажiмо, я останнi пiвроку намагаюся отримати iнформацiю про об'єми видобутку газу в рамках договорiв Укрнафти про спiльну дiяльнiсть з iншими компанiями. I не можу!
- А в чiм проблема?
— Річ у тому, що, за чинним законодавством, газ, видобутий компаніями з переважно державною часткою власності, має бути витрачений для потреб населення (він дешевший за імпортний). Однак із конфіденційних джерел я дізналася, що з-понад мільярда кубометрів газу, який видобуває Укрнафта, близько 60% оформляють як видобутий за договорами про спільну діяльність з іншими компаніями. І таким способом уже багато років уникають продажу цього дешевого газу НАК “Нафтогаз України” для використання в комунальному секторі. Натомість менеджмент компанії забезпечує заробіток на перепродажу цього газу компаніями олігарха, який тих менеджерів і привів.
Але я ж не хочу вірити чуткам. Не хочу поширювати чутки! Може, це вигадка, наклеп? Тому прошу надати мені документи про обсяги видобутку і саму Укрнафту, і НАК “Нафтогаз України”, і Міністерство палива та енергетики. Але ніде цих документів наразі не вдається домогтися.
- А що ви робили тієї знаменитої ночі в офісі державної компанії “Укртранснафта”, який в центрі Києва заблокували озброєні люди, котрих пов'язують із Коломойським?
— Ігор Валерійович також використовував це підприємство в інтересах свого бізнесу, домовившись колись про призначення його людей керувати компанією. Це була саме та ніч, коли пан Коломойський, близький до нього тодішній керівник Одещини Ігор Палиця, їхній керівник Укртранснафти Олександр Лазорко та багато людей у камуфляжі заблокували доступ до офісу і стали обварювати його залізною кліткою...
Я бачила тоді, як у ці, можливо, останні години перед втратою оперативного контролю над компанією пан Лазорко підписує документи на пролонгацію депозитів Укртранснафти у Приватбанку. А поклала державна компанія на рахунки в цьому приватному банку близько 2 мільярдів гривень, і банк на цьому, зрозуміло, чудово заробляє. Тому наступного дня, коли в нас було засідання Верховної Ради, я публічно звернулася до Кабінету Міністрів із вимогою забезпечити переказ усіх коштів державних компаній із рахунків у приватних банках на рахунки в державних банках — Ощадбанку, Укрексімбанку... Адже стільки банків за останній рік луснуло, і в деяких уже застрягли великі суми коштів держави. Треба убезпечувати державні кошти, зберігаючи їх у державних фінустановах.
- Будете і далі вести війну з мільярдером?
— Я не воюю, лише намагаюсь обстоювати інтерес держави. Можливо, когось дратує поява перешкод для надмірного заробітку за рахунок держави? Але, вибачте, це моя громадянська й депутатська позиція. Так, я вважаю, що прийшов час жити за законом. Треба підтримувати державу, а не намагатися всілякими способами класти у свою кишеню належне державі. І якщо для того, щоб відстояти інтереси держави, треба буде і далі йти на конфлікт із паном Коломойським — я це зроблю без вагання.
Что скажете, Аноним?
[18:18 26 ноября]
[13:40 26 ноября]
[11:40 26 ноября]
19:30 26 ноября
19:15 26 ноября
18:00 26 ноября
17:50 26 ноября
17:40 26 ноября
17:30 26 ноября
17:15 26 ноября
17:00 26 ноября
16:45 26 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.