Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Літр бензину за 55 грн — уже реальність

[09:30 07 мая 2022 года ] [ Forbes-Украина, 6 травня 2022 ]

Держава обмежила ціни на пальне, але 25% заправок проігнорували це. Чому так відбувається

 Незважаючи на дефіцит, купити бензин та дизель в Україні можна, але на третину дорожче встановленої урядом граничної ціни. Чому мережі АЗС саботують рішення уряду

“Бензин за гроші не продаємо, тільки за талонами”, — каже менеджер мережі АЗС NG у Вінниці. Щоб придбати талон, треба оплатити рахунок мінімально на 200 літрів за ціною 55,5 грн за літр, додає він.

На заправці АЗС Oil-x у Житомирі придбати бензин можна без талонів, але саму заправку зачинено. Як так? “Заправляють тільки своїх”, — відповідає співробітник заправки. Щоб стати “своїм”, треба приїхати на цю АЗС і домовитись. “Скільки хочете бензину, стільки дадуть, — каже співробітник. — Ціна — 55 грн за літр, але краще уточнити на місці”.

У Коломиї Івано-Франківської області бензин є на одній з двох АЗС мережі GOG. На цій заправці діють обмеження — 20 літрів на одну машину, ціна — 56,5 грн за літр. Чому так дорого? “За якою ціною привезли, за такою і продаємо”, — відповідає співробітник мережі GOG.

Ці ціни на третину вищі за встановлені урядом. 5 травня Мінекономіки оновило відпускні ціни для АЗС. З урахуванням граничних торгових націнок максимальна ціна на бензин не повинна перевищувати 37,69 грн/л, дизпаливо — не вище за 42,63 грн/л.

Скільки всього АЗС вийшли за рамки держрегулювання? За оцінкою аналітика Upeco Олександра Сіренка, майже 1000 заправок, або 25% усього ринку. Така ситуація в усіх областях країни, додає Сергій Куюн, директор Консалтингової групи “А-95” . 

У керівництва держави є два шляхи, як діяти в цій ситуації, каже Куюн. “Або змінювати держрегулювання, або наводити порядок, — каже він. — Не можуть одні мережі продавати пальне по 42 грн за літр, а інші — по 55 грн. Це руйнує всю ідею держрегулювання”. 

Великі мережі також підвищили ціни, але залишилися в рамках граничних цін, за даними Консалтингової групи “А-95”. Крім мережі Prime, яка збільшила ціну бензину А-95 одразу на 12 грн, до 58 грн за літр. 

Мережі ОККО, WOG, KLO підвищили ціни на 1,6-2 грн, до 37,69 грн за літр бензину А-95; 42,63 грн за літр дизелю. В той же час, наприклад, у додатку мережі WOG літр преміального бензину коштує 48 грн, дизелю — 57 грн. 

 

Літр бензину за 55 грн — уже реальність. Держава обмежила ціни на пальне, але 25% заправок проігнорували це. Чому так відбувається /Фото 1

 

Ціна на пальне в додатку мережі WOG.

Єдине пояснення таким цінам, каже Сіренко, стрімке зростання цін на оптовому ринку, на якому услід за роздрібним ринком також утворився ажіотажний попит. “Ще 4 травня ми зафіксували оптові ціни вище 50 грн за літр бензину”, — каже він. Для прикладу: в середині квітня дизель в опті можна було придбати за 41 грн за літр, бензин — 34—35 грн за літр.

За останні два тижні, за його словами, попит на заправках збільшився в пʼять разів. Багато заправок залишилися без пального, і щоб продовжувати працювати, готові переплачувати на оптовому ринку. “Тому вони плюнули на обмеження і тепер розливають бензин по 55 грн за літр, дизель — по 59 грн за літр”, — каже він. При цьому, за його словами, маржа лишається в оптових постачальників, які імпортують бензин по 38 грн за літр, а продають по 50 грн.

Що далі? Сіренко прогнозує, що ціни як в опті, так і вроздріб знизяться після того, як спаде ажіотаж, а на заправках з’явиться пальне. Це може статися вже з середини травня завдяки налагодженню ритмічних поставок з Європи, прогнозує Андрій Герус, голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. 

За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, в операторів ринку на 4 травня зберігалось 22 500 тонн бензинів та 41 400 тонн дизельного пального. Ще 70 000 тонн бензину й близько 40 000 тонн дизелю, за її словами, буде викинуто на ринок державою, щоб знизити дефіцит. В операторів також законтрактовані певні об’єми в Європі. За оцінкою Куюна, йдеться про 200 000—250 000 тонн пального.  

Причина дефіциту палива

До війни Україна імпортувала 70% нафтопродуктів, що споживаються в країні, — це до 10 млн тонн бензинів, дизеля та автогазу. Постачання йшло переважно з Росії, Білорусі та морем. Зараз ці канали повністю заблоковані. Окрім цього, через військові дії зупинилися Кременчуцький та Шебелинський НПЗ, які забезпечували близько половини споживання бензину в країні.

У 2021 році Україна імпортувала 6,85 млн тонн дизельного пального: 42% було поставлено з Білорусі, 30% — із Росії; імпорт бензинів в Україну становив 1,28 млн тонн: 78% було поставлено з Білорусі; імпортавтогазустановив 1,6 млн тонн: 40% — із Росії, 30% — із Казахстану.

Тепер усе пальне Україна змушена імпортувати через західний кордон бензовозами та залізничними цистернами. Раніше цей канал постачання не мав економічного сенсу через дорожчу логістику. Щоб компенсувати логістичні витрати, Верховна Рада у середині березня скасувала акциз на нафтопродукти та знизила ПДВ для пального з 20% до 7%.

Ігор ОРЕЛ
 

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.