Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Курс гривни искусственно загоняют до 10

[12:42 24 февраля 2009 года ] [ Економічна правда, 24 лютого 2009 ]

Дивні речі почали відбуватися ще минулого четверга.

Раптово, без явного приводу, долар знову почав дорожчати.

Після декількох тижнів фіксації на 8,3 гривні, він у четвер досяг рубежу 8,4. А вже в п'ятницю в обмінниках вивісили ціну 8,9 гривень за долар.

Економічно, пояснити це явище було не можливо. У той же день на міжбанку курс відскочив до рівня 8,4 після того, як один із регіональних банків продав зовсім невеликий обсяг валюти.

“Ринок дуже тонкий, і в будь-який момент ми можемо повернутися нижче 8”, — був упевнений заступник голови одного з банків.

Тим не менш, за вихідні курс в обмінних пунктах продовжував повзти вгору, і, нарешті, подолав відмітку 9 гривень за долар. І вже в понеділок банки сміливо продавали долари по 9,3 гривень.

Слідом за готівковим ринком підтягнувся безготівковий. Торги на міжбанку в понеділок почалися на рівні 8,4 гривні за долар, а закінчилися вище 8,9 гривень. І це незважаючи на те, що Нацбанк “різав” заявки, а гривні у банків катастрофічно не вистачало.

“Готівковий ринок завжди йде з випередженням. Тут котирування швидко не змінити, тому що їх потрібно підписувати”, — пояснив ситуацію казначей одного з великих банків.

Чіткої версії того, що відбувається ні в кого не було і немає. Судячи з висловлювань політиків та аналітиків, навряд чи це трапилося через зрив переговорів з МВФ. Мовляв, якщо б Україні дали чотири мільярди доларів, все відразу б змінилося. Схоже, що навіть ті хто так кажуть не вірять в це.

Ще одна популярна версія — висловлювання політиків, що нервують населення. “Подивіться, що було за суботу-неділю. Петро Порошенко спочатку висловився за курсом, а потім щодо зриву програми з МВФ.

Після цього депутати влаштували шоу на “Інтері” у Савіка Шустера. Всі вони здійснюють виключно психологічний тиск”, — пояснив свою позицію високопоставлений чиновник, який майже все життя пропрацював у Нацбанку.

За його версією, і це, звичайно, відповідає дійсності, населення дійсно не вірить банкам і НБУ. Ще менше воно вірить у гривню, і тому намагається перевести всі заощадження у валюту. До того ж висловлювання політиків спокою не додають.

Однак всі ці фактори другорядні. Представники Нацбанку у всі часи любили пояснювати свої помилки політичною ситуацією або діями уряду. У реальності, досвід попередньої кризи 2004 року показує — можна заспокоїти валютний ринок всього за місяць. Однак для цього потрібні жорсткі рішення НБУ.

Вони необхідні ще з однієї причини. Цілком очевидно, що курс штучно заганяють вгору. В умовах, коли гривні у банків просто немає, обсяги угод можуть бути лише мізерними.

Отже, з минулого четверга хтось спеціально розхитує валютний ринок. Хто саме, повинні знати НБУ.

“Нам відомо, що спеціально замовляють розігрів ринку. Виставляють завищені котирування на малих обсягах. Ми намагаємося домовитися з банками, щоб коливання готівкових курсів не перевищували 2% від офіційного. Глобально, з нами йдуть на контакт. Але все одно знайдуться одна-дві паршиві вівці, які порушать домовленості. І тут же всі думають: “а ми чого?” І одразу підвищують свій курс”, — розповів представник Нацбанку.

Дежа вю. Повторюється історія листопада. Знову якісь невідомі сили штовхають курс вгору, а НБУ розводить руками. Йому не дивно навіть те, що курс 9 всього за два дні сприйняли як належне.

Більш того, прогнозується девальвація до 10-12 гривень за долар. Хоча відповіді на питання “чому” ніхто не дає. Кредит МВФ — це не чинник. А ось бездіяльність Нацбанку — насторожує. У таких умовах навіть 25 гривень за долар не буде чимось дивним.

Сергій ЛЯМЕЦЬ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.