1 лютого 2023-го — загальнонаціональний день обшуків, підозр і звільнень у найвищих ешелонах влади. Ініціатор — Володимир Зеленський. Чим пояснюється атака на сьогоднішніх і колишніх топпосадовців та як далеко вона зайде?
У першій день лютого у будинки та кабінети майже десятка топчиновників і підприємців із обшуками завітали співробітники СБУ, БЕБ, ДБР і прокуратури. Низка високопосадовців із митниці, Держспоживслужби та Держлісагентства звільненні.
Серед фігурантів кримінальних справ і чиновників, які втратили посади, вистачало гучних прізвищ. Уже зранку мережу облетіли фото обшуку Службою безпеки України (СБУ) та Бюро економічної безпеки (БЕБ) у будинку Ігоря Коломойськогоу мегасправі з привласнення 40 млрд грн коштів напівдержавної компанії “Укрнафта”.
Пізніше стало відомо, що підозри отримували посадовці з Міноборони та податківці, обшуки пройшли у нардепа та забудовника Вадима Столара, а також у ексміністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
І це — лише початок, кажуть співрозмовники Forbes у правоохоронних органах і з оточення президента Володимира Зеленського.
“Начальник (йдеться про Зеленського, — Forbes) дав силовикам команду закрити усі схеми та “теми” в країні, — каже на правах анонімності один із високопосадовців партії “Слуга народу” (СН). — Не знаю наскільки це реально, але принаймні у Києві налаштовані рішуче”.
Антикорупційна кампанія триватиме не один місяць, очікує співрозмовник. Активні “слідчі дії” на кшталт сьогоднішніх продовжуватимуться й в найближчі три дні, зазначає на правах анонімності посадовець у СБУ. “Ми виконуємо завдання, поставлене президентом, — прокоментував синхронні обшуки та підозри голова СБУ Василь Малюк. — Це лише перший етап тієї комплексної й системної роботи”.
Чому силовики почали боротися з, як висловився Малюк, внутрішнім ворогом саме зараз? Та хто може привернути увагу правоохоронців наступним?
Справа Коломойського
“Країна під час війни змінюватиметься. Якщо хтось не готовий до змін, то держава сама прийде та допоможе їм змінитися”, — написав у Telegram очільник фракції СН у Верховній Раді Давід Арахамія вже після того, як стало відомо про більшість вранішніх обшуків і підозр від правоохоронців.
“Антикорупційний день” розпочався з візиту Держбюро розслідувань до в.о. начальниці Податкової служби Києва Оксани Датій. Її підозрюють у махінаціях із відшкодуванням ПДВ підприємствам (Датій мала повноваження блокувати відшкодування).
Паралельно з цим СБУ та БЕБ прийшли до маєтку Ігоря Коломойського. Обшуки стосуються махінаціїй у “Укрнафті”. Це найбільший в Україні видобувач нафти, у її власності також мережа АЗС у понад 500 станцій.
До листопада 2022-го компанією володіли держава (51%) та неформальна бізнес-група “Приват” Коломойського й Геннадія Боголюбова (близько 42%). Наприкінці минулого року уряд примусово перевів частку партнерів у державну власність.
Справа, яку розслідують СБУ та БЕБ, стосується заволодіння 40 млрд грн коштів “Укрнафти”. Йдеться про 10 епізодів масштабного виведення великих партій нафтопродуктів на повʼязані компанії, ухиляння ними від сплати податків тощо, сказано у сьогоднішньому релізі СБУ.
Схожу справу одночасно з цим розслідує Національне антикорупційне бюро, щоправда, зі значно меншою сумою збитків — 13,3 млрд грн (розслідування стосуються лише подій березня-серпня 2015 року). У вересні 2022-го НАБУ та САП оголосили підозри вісьмом колишнім менеджерам “Укрнафти” включно з СЕО. З 2011 року по серпень 2015-го посаду голови правління “Укрнафти” обіймав бельгієць Пітер Ванхеке.
Згідно з матеріалами одного з подібних розслідувань (доступні у реєстрі судових рішень), “Укрнафта” систематично укладала сотні контрактів на поставку нафтопродуктів, однак або зовсім не отримувала за них оплати, або давала контрагентам суттєву відстрочку.
Незважаючи на масштаби справи, СБУ та БЕБ пішли з маєтку Коломойського ні з чим, зазначає на правах анонімності один із юристів, що консультує Офіс президента. Сам Коломойський, принаймні поки що, не є підозрюваним у справі, уточнив Forbes посадовець в одному зі слідчих органів, який попросив не згадувати його імені у цій статті. Втім, слідчі дії незабаром продовжаться, анонсував він.
Справа Столара та Міноборони
Інша складна справа — легалізація коштів в інтересах колишніх нардепів Віктора Медведчуката Тараса Козака структурами депутата й забудовника Вадима Столара. До війни усі троє були колегами по парламентській фракції ОПЗЖ. Після призупинення діяльності цієї політсили у травні 2022-го Столар увійшов до нової депутатської групи “Відновлення України”. Медведчук і Козак наразі, ймовірно, перебувають у Росії.
Про оголошення підозри поки не повідомлялось. У якій саме справі може фігурувати Столар? Йдеться про викуп корпоративних прав українських забудовників офшорами та російськими банками, а також спрямування коштів від продажу нерухомості на “фінансування дій, що завдають шкоди державній безпеці”, стверджує слідство.
Підозри отримали й донедавна топпосадовці Міноборони, повідомив Генпрокурор Андрій Костін, не розкриваючи, втім, імен. За інформацією видань УП та “Бабель”, йдеться про Богдана Хмельницького, Вячеслава Шаповалова (ексначальник директора департаменту держзакупівель та ексзаступник міністра відповідно) та колишнього директора держпідприємства “Промоборонекспорт” Володимира Терещенка.
Саме Шаповалов відповідав у МО за тилове забезпечення. Наприкінці січня він добровільно подав у відставку після скандалу з закупівлями їжі для ЗСУ.
Чому Зеленський зайнявся корупцією зараз
Одночасно з активністю слідчих органів (обшуки також були в ексголови МВС Арсена Авакова, а підозри отримали колишній міністр енергетики Ігор Насалик і донедавна власник “Мотор січі” Вячеслав Богуслаєв) ряд держструктур втратила керівників.
Зокрема, у відставку пішов в.о. голови Митної служби Вʼячеслав Демченко та кілька його підлеглих. Звільнення відбулися також на топпозиціях у Держспоживслужбі та Держлісагентстві.
Наприкінці січня протягом двох днів крісла втратили понад десять високопосадовців у різних державних структурах. Найбільш резонансні відставки — звільнення заступника керівника Офісу президента Кирила Тимошенка, низки голів ОДА, топкерівників міністерств і заступника Генпрокурора.
Зеленський давно планував розпочати боротьбу з корупцією, однак чекав поки на посаді освоїться новий керівник СБУ Василь Малюк, розповідає співрозмовник із керівництва СН. На його думку, це потрібно для здорової конкуренції НАБУ та СБУ. Попередній очільник служби Іван Баканов звільнений у липні 2022-го разом із генпрокуроркою Іриною Венедиктовою.
“Напередодні [активізації силовиків і серії відставок] президент провів кілька зустрічей з загальним меседжем: “змінюйте ситуацію або йдіть (нецензурна лексика)”, — розповідає на правах анонімності близький до президента високопосадовець.
Володимир Зеленський під час візиту у США Фото Getty Images
Попередній хвилі відставок передували неприємні для ОП скандали з закупівлями Міноборони та хабарем посадовця з Мінінфраструктури при закупівлі генераторів. “Це викликало обурення в суспільстві та значно зменшило довіру до влади”, — вважає член антикорупційного комітету Ради Ярослав Юрчишин (фракція “Голос”).
Останні антикорупційні дії ОП, силового блоку та уряду збігаються у часі з посиленою увагою до України міжнародних партнерів, звертає увагу Юрчишин. “Перше — це вплив візиту представників США, які відповідають за контроль допомоги Україні, — пояснює він. — Друге — це посил європейським партнерам напередодні саміту Україна—ЄС”. Співрозмовник із оточення Зеленського це заперечує, мовляв, такі операції не готуються за тиждень і це збіг.
Хто наступним може втратити посаду чи привернути увагу правоохоронців?
Прізвище, які два співрозмовники Forbes в ОП та одному з правоохоронних органів називають у контексті можливих розслідувань, — Кирило Тимошенко. У Офісі він займався, зокрема, проєктом “Велике будівництво”.
Після підозри у масштабній корупції для топпосадовиці Податкової служби піти може і в.о. голови Податкової Тетяна Кірієнко. На порядку денному й можливий “трансфер” міністра оборони Олексія Резнікова до Мінюсту, каже на правах анонімності співрозмовник, близький до ОП. Він не уточнив, хто може очолити МО натомість.
Сергій ШЕВЧУК, Іра КРИЦЬКА, Борис ДАВИДЕНКО
Є чутки що це все задля того, щоб завадити НАБУ взяти їх...
Что скажете, Аноним?
[20:38 06 октября]
[18:35 06 октября]
[16:19 05 октября]
14:00 07 октября
13:30 07 октября
13:00 07 октября
12:30 07 октября
12:00 07 октября
11:30 07 октября
11:00 07 октября
10:30 07 октября
10:20 07 октября
10:10 07 октября
[18:45 27 сентября]
[09:45 17 сентября]
[14:35 10 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.