За цей час українці встигнуть не лише відсвяткувати Великдень, а й проголосувати за президента. Чи не час вже починати знижувати ставку після свят?
Встановлюючи облікову ставку, НБУ намагається регулювати рівень ставок за гривневими інструментами — від облігацій внутрішньої державної позики України (ОВДП) до депозитів. Це робиться з метою зниження інфляції до рівня 5±1%.
Така тактика безумовно приносить свої плоди — інфляція знизилася нижче 9% і за прогнозами самого Нацбанку, повинна бути 6,3% на кінець цього року, досягнувши бажаного діапазону вже в наступному.
Однак це не означає, що ставка залишатиметься на поточному рівні ще рік. Чим далі знижується інфляція, тім вищою стає реальна ставка — різниця між обліковою ставкою та розміром інфляції.
Як наслідок, вартість кредитів для компаній є високою, що суттєво скорочує попит на них. Безумовно, дорогі гроші — це не єдина, однак важлива причина того, що кредитні портфелі банків зростають темпами куди нижчими, ніж того б хотілося.
А без кредитування складно говорити про впевнений ріст економіки.
Тому все більше голосів звучить за початок циклу зниження облікової ставки. Питання — як довго триватиме цикл поточний? Відповідь — як мінімум до 25 квітня, коли відбудеться наступне засідання НБУ з перегляду ставки.
Логіка підказує, що пора вже ставку знижувати, оскільки реальна ставка стає щораз вищою. Поточний цикл підвищення триватиме не менше 546 днів — із вересня 2017 року, коли зростання ставки почалось з позначки 13,5%.
Приблизно півтора роки тривали й два попередні цикли підвищення ставок.
Що відрізняє поточний цикл — це значно вищий рівень ставок. Під час попереднього періоду підвищення ставок протягом вкрай важких для економіки країни 2014-2015 років, облікова ставка досягала в певний момент 30%, однак за короткий період почалося досить стрімке її зниження. Можливо, занадто стрімке.
Схоже, цього разу в Нацбанку дуже обережно підходять до зниження облікової ставки, намагаючись не дати інфляції знову повернутися до двозначних цифр. А ризики для макроекономічної ситуації залишаються.
В першу чергу, це визначеність з результатами виборів, продовженням співробітництва МВФ та з внутрішніми кредиторами.
2019 — непростий рік для уряду, адже треба повертати значні обсяги боргів, зокрема, у валюті. Крім того, на інфляцію тиснутимуть й додаткові виплати в березні та квітні.
Вважаю, що за відсутності форс мажорів, НБУ таки знизить ставку. Цікаво, коли це станеться — на засіданні 25 квітня, одразу після виборів, чи вже 6 червня? Гадаю, що таки після свят.
Михаил ДЕМКИВ, финансовый аналитик группы ICU
![]() ![]() ![]() ![]() |
Что скажете, Аноним?
[18:51 06 февраля]
[13:46 06 февраля]
[10:40 06 февраля]
18:50 06 февраля
18:40 06 февраля
17:30 06 февраля
17:20 06 февраля
17:10 06 февраля
16:20 06 февраля
16:10 06 февраля
16:00 06 февраля
[09:15 01 февраля]
[16:30 28 января]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.