Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Гривня була підсилена щирим золотом

[11:39 29 декабря 2012 года ] [ Голос України, 29 грудня 2012 ]

Єдиний експонат представляє гроші Організації українських націоналістів (ОУН). Це купюра в один шилінг.

У Музеї грошей, створеному у Вінницькому торговельно-економічному інституті, найдавнішою грошовою одиницею є мідні монети часів Пантікапея. Художні полотна нагадує дизайн окремих купюр, представлених серед грошових знаків багатьох країн світу різних історичних періодів.

Найменш досліджені купюри часів ОУН

Чотири монети, як невеликі ґудзики, привертають увагу на самому початку експозиції. Вони настільки затерті, що не можна розгледіти жодного напису. “Це і є наші найдавніші експонати — гроші часів Пантікапея, — каже завідувач музею викладач кафедри фінансів Олена Бохенко. — Їх передали нам із обласного Краєзнавчого музею. Знайдено монети під час розкопок археологами на півдні країни. Вони ж установили час їх карбування. Відомо, що в Боспорському царстві карбували золоті, срібні й мідні монети. У нас зберігаються мідні”.

Єдиний експонат представляє гроші Організації українських націоналістів (ОУН). “Це купюра в один шилінг, — каже пані Олена. — Гроші часів ОУН найменше досліджені. Подарував нам їх Лесь Танюк. Зауважив, що таких нам ніхто не зможе дати, бо їх дуже мало збереглося”. Значно більше казначейських білетів Української Народної Республіки. Всі вони датовані 1918 роком. З-поміж них найбільша купюра вартістю дві тисячі гривень.

— Зверніть увагу на напис на гривнях тих років, — каже пані Олена. — Одна гривня містить 8,712 частки щирого золота. Такі гроші мають справжню вартість. Чому нині не роблять таких позначок, не важко здогадатися.

У музеї можна побачити гроші країн Сходу і Заходу, Америки. Зокрема, представлено грошові знаки багатьох країн Європи, Ізраїлю, Об’єднаних Арабських Еміратів, Афганістану, Лівії, Єгипту. Під час нашого спілкування студентка-п’ятикурсниця Вікторія Таран подарувала музею два грошові знаки: п’ять турецьких лір і такого ж номіналу грузинський ларі. Завідувачка записала прізвище студентки в книгу, де зазначила її подарунок.

— Саме так створювався музей, з ініціативи студентів, — каже Олена Бохенко. — Вони ж принесли перші експонати. Переважно завдяки їм дотепер поповнюється експозиція. Не залишаються осторонь і викладачі. Роблять подарунки поважні гості. Так, 70 експонатів із власної колекції передала кандидат історичних наук Елла Слободянюк. Зараз чекаємо на обіцяний подарунок Віталія Кличка.

Улюблена колекція Віталія Кличка

— Експозиція нашого музею сподобалася Віталію Кличку, — каже Олена Бохенко. — Він детально цікавився окремими експонатами. На прощання зізнався, що теж колекціонує гроші різних країн. До того ж робить це давно. Пообіцяв подарувати частину колекції нашому музею. Має зробити це під час наступного приїзду до Вінниці.

На відкритті музею — 13 грудня 2001 року — серед почесних гостей був Віктор Ющенко, який подарував одну гривню з написом. У багатьох відвідувачів такий подарунок викликає одне й те саме питання: “Чому тільки одну гривню?” Завідувач музею на це відповідає так: “Для нас більше значення має не вартість купюри, а залишений на ній автограф”. Віктор Андрійович написав одне слово: “Щиро”. Поруч залишив свій оригінальний підпис. Також у музеї зберігається його книга, написана у співавторстві з Віктором Лисицьким “Гроші: розвиток, попит та пропозиції”.

— Грошей у нашому музеї багато і різних, але все одно нема таких, за які можна купити час, — каже один із студентів. — Тому ставитися до них треба по-філософськи. Якщо, наприклад, у мене виникає дилема, куди піти насамперед — підзаробити грошенят чи на зустріч із друзями — обираю останнє. Час, який витрачаєш на заробітки, можна використати з більшою користю: скажімо, зробити наукове відкриття світового значення або просто піти на побачення з дівчиною, яка тобі подобається.

Як поводитися із грішми

Поради від завідувача Музею грошей фінансиста Олени Бохенко:

— Носіть у своєму гаманці однодоларову купюру, на ній є багато символічних знаків, які притягують до себе гроші.

— Не вірте в забобони, що не можна підбирати загублені гроші. Навпаки. Гроші не люблять лежати під ногами. На знак подяки вони “примагнітять” у ваш гаманець додаткові кошти. На собі перевірила. Знаходила купюри сто, п’ятдесят, десять гривень.

— Не залишайте гаманець порожнім. Акуратно поводьтеся із грошовими знаками. Тримайте їх в одному й тому ж місці, не згинаючи і тим більше не складаючи в декілька разів.

— Бійтеся одного — стати рабом грошей.

Віктор СКРИПНИК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.