У містах Подільськ та Електросталь, розташованих неподалік від російської столиці, з початку опалювального сезону спостерігалися постійні перебої з теплопостачанням, але з початком зими ситуація помітно погіршилася. Аварія в Подільську сталася ще 4 січня, залишивши без опалення 176 багатоквартирних будинків, у яких мешкає понад 20 тисяч осіб. У місті було запроваджено режим надзвичайної ситуації локального масштабу. Станом на ранок 10 січня опалення все ще не було у 37 будинках.
Влада Підмосков'я поклала відповідальність за те, що сталося на керівництво котельні, яка входить до структури Климівського патронного заводу. Російський диктатор Володимир Путін розпорядився про націоналізувати завод, але особливо на ситуацію це не вплинуло, оскільки на ремонт та відновлення потрібні гроші та час.
У керівництві Підмосков'я наголосили, що для нормалізації ситуації з теплопостачанням у Подільську будуть потрібні мільярдні інвестиції у житлово-комунальне господарство міста. Іронія ситуації в тому, що за два тижні до аварії Подольськ був нагороджений премією “Прорив року” нібито за “ефективне управління ресурсами” та “фінансову стійкість”, що тепер викликає великі питання щодо адекватності нагороди на тлі того, що сталося.
Ситуація з опаленням залишається напруженою не тільки в Електросталі та Подільську, а й в інших населених пунктах Підмосков'я, включаючи Воскресенськ, Сонячногірськ та багато селищ на околицях столиці. Наприклад, у Корольові через поломку котельні понад 100 житлових будинків залишилися без опалення. Незважаючи на приїзд місцевих депутатів та тимчасовий ремонт котельні, мешканці продовжують жити у невизначеності.
У Лобні Московської області за кілька днів після Нового року стався прорив труби, що призвело до затоплення підвалу будинку окропом. Аналогічна історія сталася і в Хімках, де через прорив труб у квартирах утворилися справжні водоспади. Хоча комунальні служби інформували про швидке вирішення проблем, невдоволення серед мешканців продовжують зростати, оскільки люди розуміють, що через люті морози, що обрушилися на Москву та її околиці, чергові аварії — це лише питання часу.
“Росія занурюється в класичний техногенний колапс. У росіян через війну, перерозподіл коштів на агресію проти України та санкцій немає можливості навіть проводити регламентні та ремонтні роботи на власних газотранспортних мережах, які ніби приносять їм гроші. Про бюджетну сферу і особливо ЖКГ говорити не доводиться. Те, що роками стагнувало, не ремонтувалося і розкрадалося, мало рвонути гнійним наривом, і те, що зараз відбувається в Підмосков'ї та інших регіонах РФ — це тільки перші етапи техногенної катастрофи. Справитися з нею російські чиновники не здатні через відсутність грошей та адекватного управління цією сферою”, — каже “Апострофу” військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
Війна “з'їла” ЖКГ
У російських регіонах також спостерігається вибухове загострення комунальних проблем. На другий тиждень січня частина Омська зіткнулася з відключенням електроенергії, хоча місто не зазнавало бомбардувань.
У Москві через аварію на трубопроводі сталося пошкодження доріг, а в Новосибірську через прорив труби було затоплено вулиці. У Ленінському районі Новосибірська понад 237 будинків залишилися без гарячої води та опалення, закриті торгові центри та школи, вулиці затоплені. Внаслідок цих інцидентів виникли серйозні проблеми з транспортом, включаючи припинення роботи трамваїв, а також тимчасове призупинення планової госпіталізації та хірургічної допомоги у лікарнях.
В останні вихідні стало відомо про серйозну комунальну кризу в Новомосковську — одному з найбільших міст Тульської області, де через аварію на місцевій ГРЕС місто повністю залишилося без опалення. За даними адміністрації міста, причиною аварії стала поломка вимикача трансформатора.
Внаслідок аварії без опалення опинилися 372 багатоквартирні будинки, а також десять шкіл, 16 дитячих садків та одна лікарня. І все це у місті, де температура вже опустилася до -14 градусів та очікується подальше зниження до -27 градусів уночі.
Інциденти у Подільську, Електросталі, Новомосковську та інших містах РФ підкреслюють загальну проблему в системі опалення в Росії. Основними причинами цієї кризи є старіння та знос комунальних мереж, багато з яких були побудовані ще за СРСР і потребують капітального ремонту, брак фінансування для підтримки систем опалення в робочому стані, а також наслідки санкцій, пов'язаних з агресією Кремля проти України, що призвели до дефіциту необхідних для ремонту та модернізації матеріалів та обладнання.
При цьому російська держава суттєво підвищує витрати на утримання армії. У поточному році на оборонний бюджет РФ буде виділено 6% ВВП — тобто близько 11 трильйонів рублів, що вдвічі більше, ніж 2023 року. Для росіян ситуацію також погіршує загальне зниження доходів бюджету, основними причинами чого є низькі ціни на нафту та втрата європейського газового ринку. В результаті кошти на інфраструктурні проекти та заплановані ремонти були перерозподілені на користь військових витрат та утримання репресивного апарату.
Також у якості причини слід назвати патологічну недбалість муніципалітетів та керівників комунальних підприємств, корупцію та неефективне витрачання навіть тих грошей та ресурсів, які дивом не розікрали. Причому сама проблема має кумулятивний ефект і без мільярдних вкладень (знову-таки, якщо гроші не розкрадуть) не може бути вирішена в принципі. Ще до кінця цієї зими вся Росія може покритися “подольськими”, що створює суттєві ризики для Кремля та особисто для Володимира Путіна, який на весну призначив собі “президентські вибори”.
“Техногенні аварії синхронізуються загальним невдоволенням, дискомфортом і накопиченою внутрішньою агресією росіян, явно незадоволених перебігом війни. І це створює для Кремля певне “вузьке місце“, коли створюються обставини для окремих груп впливу, які можуть піти на ризиковану гру, але не стільки проти кремлівського ватажка, скільки проти своїх конкурентів в оточенні самого Путіна. Мета — вплив і ресурси за рахунок демонстрації власної “потрібності” диктатору. І цей момент, коли здається, що Москва стабілізувала ситуацію, може бути моментом виходу з-під контролю. Тому в Кремлі розглядають такі ситуації як у Подільську або як “диверсію”, або як прояв внутрішньої фрони”, — зазначив у коментарі “Апострофу” голова Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Крайніх вже призначили
З іншого боку, у Кремлі зараз можуть не особливо турбуватися щодо загрози внутрішньої стабільності, тому що всі ці техногенні аварії, як мінімум на словах, можна оголосити “локальними”, враховуючи, що Росія — все ж таки велика країна.
“Кремль, як і раніше, робить ставку на те, що суспільство в цілому продовжує вірити в “хорошого царя” та “поганих бояр”, тому зараз масово відкриваються кримінальні справи проти місцевих чиновників, інженерів комунальних підприємств. Причому гребують навіть тих, хто відмовлявся підписувати акти, посилаючись на те, що котельні не готові до опалювального сезону. Тобто формально, на них немає відповідальності, але Кремлю важливо показати, що “цар” втрутився і вирішує проблему. Хоча в найбільш постраждалих містах зараз ставлення до “царя” буде вже гіршим”, — каже “Апострофу” голова Центру сприяння реформам Георгій Чижов.
У Москві Басманний районний суд виніс ухвалу про арешт Романа Рязанцева, заступника голови адміністрації Подольська, у зв'язку з аварією в котельні, внаслідок якої тисячі мешканців міста залишилися без опалення під час сильних морозів.
Рязанцев звинувачується у перевищенні посадових повноважень, що призвело до серйозних наслідків. Слідство стверджує, що, знаючи про дефекти обладнання, він підписав акт про готовність обладнання до опалювального сезону, що спричинило аварію на теплотрасі.
Крім того, суд заарештував Олександра Чікова, начальника котельні Климівського спеціалізованого патронного заводу, місця аварії. Його звинувачують у наданні послуг, які не відповідають вимогам безпеки. Чиков не визнає своєї провини.
У рамках справи також фігурує гендиректор патронного заводу Ігор Кушніков, який раніше звинувачувався у керівництві Гольянівської ОЗУ у 1990-х роках. При цьому керівництво ОЗУ, на рахунку якої понад 40 вбивств, поєднувалося з роботою у ФСБ. У російських спецслужбах Кушников доріс до звання полковника.
“Російська влада, як завжди, пішла шляхом найменшого спротиву, включивши репресивний механізм. Кримінальні справи та арешти проти муніципальних функціонерів цілком укладаються в тоталітарну логіку пошуку “внутрішніх ворогів” або “шкідників”, щоб перевести всі стрілки на них, хоча російське населення давно привчили до того, що все вирішує Кремль або навіть особисто Путін. На цьому будувався весь громадянський договір у РФ: за всіх думає Кремль, а завдання росіян — не лізти в політику. Припустимо, шкідників посадять, але такий масований техногенний колапс вестиме до поступової десакралізації путінської влади. Не кажучи вже про те, що репресії не усувають технічні причини самих аварій — зношеність мереж, непрофесіоналізм та корупцію”, — резюмував у коментарі “Апострофу” політичний аналітик Петро Олещук.
Володимир ШЕВЧУК