Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Енергетичні вампіри

[14:32 17 января 2013 года ] [ Голос України, 17 січня 2013 ]

Вони вважають, що за допомогою двох мідних дротиків можна безкарно вкрасти мільйон.

Співробітники управління СБУ в Луганській області спільно з дирекцією захисту активів “Луганського енергетичного об’єднання” викрили групу осіб, які надавали промисловим підприємствам незаконні послуги: за допомогою спеціальних засобів зловмисники штучно занижували показники обсягів спожитої електроенергії. Енергопостачальники зазнали значних збитків, які завдано їм у результаті такої діяльності.

Інноваційна крадіжка

У народі цей вид незаконної діяльності добре відомий і називається просто: крадіжка. Але те, що на рівні побуту окремих несвідомих громадян зводиться до банального перемотування лічильника, це кримінальне угрупування поставило на якісно новий інноваційний рівень. Група підшуковувала підприємства, які споживають велику кількість електроенергії. Великі споживачі цікавили зловмисників з точки зору власних потенційних доходів. Вони працювали на умовах одержання половини суми, зекономленої клієнтом за місяць, отже, самі були зацікавлені в тому, щоб несумлінний споживач якомога більше недоплатив енергетикам. Одне з підприємств, яке згодилося мати справу з правопорушниками, за місяць “з’їдало” близько 250 тис. кВт/год. Автори оборудки запропонували посадовим особам знизити нараховані показники удвічі. Неважко порахувати, скільки вони самі збиралися у підсумку покласти до кишені. З одного суб’єкта господарювання кримінальна група планувала одержувати щомісяця від 25 до 125 тис. гривень.
До речі, з технічної точки зору сам проект був надзвичайно простим. На великих підприємствах для обліку кількості спожитої електроенергії використовують спеціальну автоматизовану систему. Простіше кажучи, вона сама рахує, скільки електрики спожито, і передає дані через канали GSM на сервер “Луганського енергетичного об’єднання”.

Донедавна вважалося, що закордонне устаткування на сто відсотків захищене від несанкціонованого втручання й різних перемотувань. Якби ж то. Двоє луганчан вигадали, як обдурити європейську техніку.

Декілька мідних дротиків у потрібному місці — й автоматизована система починає реєструвати помилкову інформацію. Рахувати вона продовжує, але рахує неправильно і передає енергетикам дані, які на 30—50 відсотків менші за справжні. Крім того, луганська інновація давала змогу навіть регулювати бажаний обсяг викривлення показників. Встановлення одного кустарного пристрою під ключ коштувало від 6 до 10 тисяч гривень. Сюди ж входив інструктаж персоналу з його використання і миттєвого демонтажу в разі раптової перевірки з боку контролюючих або правоохоронних інстанцій.

Генератори перешкод та ідей

Проте працівники “Луганського енергетичного об’єднання” звернули увагу на деякі розбіжності, що свідчили про масштабні маніпуляції з даними про спожиту електроенергію на деяких енергоємних об’єктах Луганської області. Керівництво об’єднання звернулося до управління СБУ в Луганській області, і незабаром спільні заходи дали результати. Оперативники вийшли на групу правопорушників. Виявилося, що це молоді особи (найстаршому 29 років), які були працівниками “Луганського енергетичного об’єднання”, причому один з них цю роботу втратив не з власної волі. Технік був причетним до перемотування лічильників в індивідуальних абонентів, і його звільнили з підприємства. Деякий час енергетики-невдахи продовжували заробляти тим само перемотуванням та іншими серйознішими способами розкрадання електрики, у тому числі, з використанням високочастотних генераторів перешкод — пристроїв, здатних блокувати роботу електронних лічильників. Але від ідеї з генераторами незабаром довелося відмовитися.

Річ у тім, що 2011 року в Луганську співробітники СБУ й “Луганського енергетичного об’єднання” викрили одного правопорушника, який збував комерційним структурам подібні генератори перешкод. Прилади давали змогу зменшувати плату за енергію. Але мали істотний недолік: крім електролічильників вони блокували роботу радіопередавальних і приймальних пристроїв державних органів й екстрених служб — міліції, МНС, швидкої допомоги, залізниці тощо. Для постачальника такого устаткування бізнес закінчився лавою підсудних. Імовірно, такий сумний фінал підштовхнув наших героїв на пошук якісно нового технічного рішення. Вони зрозуміли, що несанкціоноване втручання в роботу електронної системи має бути непомітним. І знайшли таке рішення. Нова модель давала змогу красти багато, а виявити її, здавалося, було неможливо. Утім, лише здавалося.

Новий акцент — інформаційна безпека

Членів групи затримали під час одержання оплати від чергових клієнтів. Робота співробітників СБУ з документування їхньої діяльності показала, що для втручання в обробку інформації про спожиті енергоносії вони використовували різні способи й технічні засоби. Працювали також з промисловими газовими лічильниками.

— Кримінальне угрупування здійснювало незаконне втручання в роботу автоматизованих систем великих споживачів електроенергії й газу, зокрема підприємств так званої критичної інфраструктури, — розповідає начальник Головного відділу управління СБУ в Луганській області Олександр Туршуков. — Ідеться про об’єкти, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави. Тому на діяльність групи ми й звернули увагу. Стосовно зловмисників порушено кримінальну справу за фактом несанкціонованого втручання в автоматизовану систему комерційного обліку електроенергії, що призвело до підробки інформації, вчинене за попередньою змовою групою осіб, тобто за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 361 Кримінального процесуального кодексу України. Слідство в справі триває. Вивчаються деталі злочинної діяльності, встановлюється коло причетних до неї осіб.

За цей злочин передбачено покарання у вигляді ув’язнення на строк від 3 до 6 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років і з конфіскацією програмних і технічних засобів, за допомогою яких було здійснено несанкціоноване втручання і які є власністю винної особи. Але яке б рішення щодо членів групи не ухвалив суд, ця ситуація не зводиться до проблеми розшуку і покарання винних. Адже, як не дивно, правопорушення скоєно тому, що на нього є попит серед неплатників.

У новій редакції Стратегії національної безпеки України, прийнятої в червні 2012 року, серед ключових завдань політики національної безпеки у внутрішній сфері особливо акцентовано на необхідності дієвого захисту об’єктів критичної інфраструктури. Тема не нова, але осмислена по-новому. Якщо раніше забезпечення безпеки у цій сфері означало фізичний захист інженерних мереж, систем транспорту й електропостачання, того, без чого країна не може господарювати, то сьогодні йдеться про захист інформаційних систем управління об’єктами критичної інфраструктури. Що ж, нині — цифрова епоха: до серйозної (і абсолютно реальної!) катастрофи може призвести простий збій у кіберсистемі, навіть спровокований скромним громадянином із двома мідними дротиками і вірою в можливість безкарно вкрасти мільйон.

Юлія ЄРЕМЕНКО, керівник прес-служби управління СБУ в Луганській області.

Коментар

Юрій Ружа, директор з захисту активів ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання”:

— Показник розрахунків за надану електроенергію — це непроста для нас проблема. — 2012 року Луганщина навіть увійшла до п’ятірки областей — лідерів з неплатежів великих споживачів. Через заборгованість споживачів ми не можемо вчасно розраховуватися з держпідприємством “Енергоринок”. Неплатежі затримують реконструкцію й заміну зношеного устаткування, відновлення ресурсу роботи підстанцій, ліній електропередач тощо. Тож не варто дивуватися, що у квартирах періодично вимикається світло й у розетках не 220 вольт, а менше. Значний збиток завдають і горе-ділки, для яких великі неплатники — золоте дно. Уже відомо, що завдяки їм одне підприємство за місяць недоплачувало за електрику близько 125 тис. гривень. А скільки було таких підприємств? Нині за фактом розкрадання електроенергії перевіряють майже 30 об’єктів області. За підсумками перевірок можна буде сказати про справжні масштаби діяльності правопорушників. Від імені всього нашого підприємства хочу подякувати управлінню СБУ в Луганській області за допомогу у виявленні кримінального угрупування.
 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.