Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Допоможи собі сам. Або як бізнесу пережити новий локдаун

[15:08 06 сентября 2021 года ] [ Бизнес Цензор, 2 сентября 2021 ]

Його ще ніхто не бачив, а про нього вже всі говорять. Як тільки в Києві та Львові зафіксували перші випадки інфікування новим небезпечним штамом коронавірусу “Дельта”, в медіа знову заговорили про карантин.

Локдауни вже стали звичними для бізнесу як маски в супермаркетах чи дезінфектори в кав’ярнях. Ресторани та інші заклади, специфіка яких зводиться до офлайну, закладають у свої бюджети двох або тримісячний простій. Уряди по всьому світу — розмір соцдопомоги.

А громадяни продумують варіанти транспортування й логістики в умови відсутності громадських перевезень. Як підготуватися до нових форс-мажорів, які процеси оптимізувати та чого ми можемо повчитися на досвіді інших країн — далі в матеріалі.

Карантинні сценарії для України

Під час минулих локдаунів сфера послуг зазнала рекордного падіння прибутків — до 90%. Карантинні обмеження далися взнаки у торгівлі, розвагах, туризмі. Однак ті, хто вміли адаптуватися, змогли втриматися на плаву.

Бо, з іншого боку, карантинні обмеження сприяли розвитку онлайн-сервісів у різних галузях: від геймдеву до служб доставки та освітніх послуг.

Тож осінній локдаун 2021-го вдарить не по окремих секторах економіки, а окремих підприємствах, що не змогли пристосуватися до нових умов.

За попередніми оцінками нашого уряду, навіть за умов відсутності нових карантинів та обмежень, Україні потрібно 2 роки, щоб відновити економіку до рівня 2019 року.

Та якщо наступний локдаун все-таки станеться, його вплив на економіку залежатиме від тривалості та формату обмежень.

Зокрема, якщо введуть повний локдаун, то процес відновлення розтягнеться до двох з половиною років. За часткових обмежень це відбудеться на кілька місяців швидше.

Дефіцит бюджету становитиме близько 240 млрд грн (236 і 242 млрд відповідно), безробіття зросте від 9,25 до 9,4%, а ВВП знизиться на 6,5% за часткових обмежень і -6,7% за повного локдауну.

Що може зробити уряд?

Раніше український уряд вже робив спроби врегулювати вплив пандемії на економіку, зокрема, змінюючи жорсткість карантинних обмежень, надаючи одноразову матеріальну допомогу працівникам та ФОПам, вводячи кредитні канікули, податкові преференції та програми доступного кредитування.

Щоправда, останні, хоч і стали поширеною світовою реакцією на пандемію, все ж не були достатньо ефективними в Україні.

Вимоги, що їх держава висувала до отримувачів кредитів, були занадто жорсткими, тому багато підприємців, хоч і потребували кредитів, не змогли на них претендувати.

Паперова робота vs цифровізація

Безпаперовість у держпослугах є запорукою стійкості — економіка Польщі під час коронавірусної кризи змогла розвиватись зокрема і завдяки повністю цифровим державним послугам.

Серед проблем, які обтяжували раніше і заважатимуть українським підприємцям під час нового карантину, залишається збільшений термін опрацювання документів.

Цей час (а точніше його втрата) варто закладати у свою роботу та бути готовим до відтермінування тих чи інших процесів.

Ефективним розв'язанням цієї проблеми могло б стати прийняття законів про цифровізацію і впровадження нових інструментів для цифрової співпраці.

У цій галузі вже зроблено багато роботи, як-от низка прийнятих законів та застосунків, але до повної цифровізації Україні далеко.

Підтримка бізнесу

Ще одним ефективним кроком було би надання фінансової допомоги певним категоріям бізнесу через прямі виплати, реалізація більш зручних для підприємців кредитних програм.

Наприклад, під час жорсткого карантину з квітня по червень 2021 турецький уряд схвалив та впровадив закон про заборону звільнення та систему короткострокових надбавок за роботу у секторах, що постраждали від COVID-19 найбільше.

Крім того, до липня діяла відстрочка позик для фермерів і пакет грантів для малого бізнесу й сфери торгівлі.

У Польщі також ініціювали вигідні умови на кредитування малого бізнесу, субсидували робочі місця та підвищили гарантії від Національного банку розвитку (БГК) для підприємств.

Якщо український уряд розробить зручні та доступні кредитні програми, підприємцям буде легше пережити кризу.

Допомога безробітним

У сфері допомоги тимчасово безробітним також є кілька дієвих практик. Крім прямих виплат, варто створювати та популяризувати короткотермінові робочі місця.

Наприклад, німецький уряд під час карантину впровадив розширений доступ до короткострокової роботи та збільшив максимальну тривалість короткострокових трудових виплат з 12 до 24 місяців.

У Польщі на проблему відповіли аналогічними заходами, а також збільшенням виплат по безробіттю у перші 3 місяці на 39%.

У Німеччині також ввели субсидії для збереження робочих місць і доходів працівників, розширили допомоги по догляду за дітьми для батьків з низьким доходом, полегшили доступ до підтримки базового доходу для самозайнятих та збільшили термін страхування від безробіття і допомоги по догляду за дитиною.

Що може зробити сам бізнес?

Попри загрозу нового карантину, згідно з опитуванням компанії 4Service, 55% українських бізнесменів мають оптимістичне бачення майбутнього і вірять в збільшення доходів 2021 року.

Аби потрапити в число оптимістів, підприємцям слід продумати наперед усі можливості віддаленої роботи чи варіанти безпечних перевезень працівників до місця роботи.

Адже досі незрозуміло, в який спосіб закриватимуть транспорт, чи матимуть змогу їздити в ньому вже вакциновані, якими будуть тарифи в таксі і т.д.

Тому за потреби можна вже обдумати, як вирішити це завдання. Це може бути кооперація із закладами-”сусідами”, можливо, погодинна оренда мікроавтобусу. У будь-якому випадку: наявність плану та кількох варіантів не завадить.

Якщо бізнес пов’язаний з відрядженнями та постійними переїздами (особливо за кордоном), варто теж мати на увазі шляхи розв’язання форс-мажорних проблем.

Локдаун також не застане зненацька тих, хто переведе події, обслуговування, операційну діяльність в онлайн ще на етапі, коли немає обмежень.

Замість паперових документів і частих пересилань примірників договорів чи рахунків можна перейти на один із сервісів електронного документообігу.

Сьогодні доступні на ринку “Paperless”, “Document.Online”, “Вчасно”, “MeDoc”, “Дія”. Двома з них ми користуємося в нашій юридичній роботі. По-перше, це економить час. По-друге, суттєво спрощує логістику.

Що ще можна перевести в онлайн? Співпрацю з колегами (CRM-системи, трекери часу, відстежування робочих процедур тощо), всі робочі файли та документи перемістити в хмару з сервера, у магазинах та закладах харчування — створити найелементарніші форми чи сайти для онлайн-замовлень.

Онлайн-бізнесу, як от маркет-плейсам та ІТ-компаніям, які працюють з іноземними клієнтами, логічним розв’язанням карантинних проблем узагалі може стати реєстрація бізнесу в інших юрисдикціях. У такий спосіб вони диверсифікують ризики, нарощуючи при цьому присутність на зовнішніх ринках.

За умови злагодженої співпраці між бізнесом та державою новий локдаун не стане катастрофою.

Ретельна підготовка до карантину та використання досвіду, набутого під час попередніх локдаунів та світових рішень, що показали свою ефективність, здатні стати рятівним кругом для економіки.

Нові виклики — це ще й нові можливості. Головне до них бути готовим.

Наталія ГАЙКАЛОВА, засновниця та СЕО фінансово-правової компанії Finevolution

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.