Чому в столичному регіоні Росії, де кількість силовиків на душу населення — одна з найвищих у світі, у потрібний момент не було людей зі зброєю, здатних захистити цивільних?

Чому російська влада проігнорувала попередження США про підготовку теракту в Москві?

Чітких відповідей на ці неприємні для російської влади запитання досі немає.

Як мають діяти спецпідрозділи при повідомленні про збройний напад

Дії спецпідрозділів у таких ситуаціях чітко прописані в інструкціях, розповів ВВС на умовах анонімності колишній офіцер спецпідрозділу КДБ-ФСБ, що спеціалізується на захопленні особливо небезпечних злочинців та звільненні заручників.

“Щойно на пульт чергового надходить інформація про стрілянину, заручників, він дає команду, перша бойова група — вона завжди на базі у повній боєготовності — негайно вирушає на місце, інші бойові групи підіймають по тривозі.

Командир першої групи діє за обставинами, за необхідності підтягуються підкріплення, створюється оперативний штаб, він ухвалює подальші рішення.

Завдання першої, чергової групи — прибути якнайшвидше. Гелікоптером, автівкою. Якщо немає іншої можливості, то хоч на ішаку”, — каже колишній спецпризначенець.

Коли до “Крокуса” прибув спецзагін швидкого реагування (СОБР)?

Першим про те, що “собрівці” увійшли до будівлі повідомив о 21:32 телеграм-канал Mash, який часто публікує оперативну інформацію від поліції й спецслужб РФ.

Зрозуміло, що у “Крокус” бійці увійшли не одразу після прибуття, оскільки треба було розібратися в ситуації, зорієнтуватися, обстежити прилеглу місцевість, оточити будівлю, перекрити можливі шляхи відходу.

Кореспондент ТАСС повідомляв з місця подій, що росгвардійці прибули о 21:06. Можливо, це неточна інформація — на деяких відеозаписах перші контури автівок зі спецсигналами з'являються о 20:30. Втім у темряві розібрати приналежність цих машин неможливо.

Зрозуміло одне — бойовиків у будівлі на той момент вже не було, і повідомлення про штурм не відповідали дійсності. Штурмувати вже не було кого, операція “собрівців” була, по суті, рятувальною. За пів години після їхньої появи в будівлі почав обвалюватись дах.

У понеділок голова слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін доповідав Володимиру Путіну про розслідування атаки на “Крокус”. Він заявив, що нападники прибули до будівлі о 19:58, а залишили її о 20:11. ЗМІ підрахували, що бойовики перебували там довше — приблизно 18 хвилин.

База головного управління військ Росгвардії по Москві розташована за три кілометри від “Крокус Сіті Холлу”. Звісно, у п'ятницю ввечері в Москві “корки”. Але подолати відстань у 3 км можна пішки. Бойовий підрозділ може зробити марш-кидок за 15 хвилин.

2002 року, коли чеченські бойовики захопили Театральний центр на Дубровці, працівники ОМОНу й СОБРу прибули на місце приблизно за 55 хвилин.

Але тоді ситуація була іншою, і зволікання з боку спецслужб на початковому етапі не вплинуло на її подальший розвиток. Ті бойовики взяли глядачів й учасників вистави в заручники, висунули політичні вимоги, з ними намагались домовитись.

Цього разу події розвивались за зовсім іншим сценарієм, до якого, ймовірно, силовики виявились не готові.

Не виключено, що бійці СОБРу їхали до “Крокусу” як на звичайний виклик. Лише за минулий тиждень московські росгвардійці виїжджали за сигналом “Тривога” понад 4 тис. разів, йдеться на сайті відомства.

Працівник російського спецпідрозділу біля будівлі “Крокуса”

Автор фото EPA