Нещодавно Україна підписала угоду між компаніями Shell і “Надра Юзівська” про розподіл продукції від можливого видобутку сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях. Прогнозні ресурси родовища оцінюються в 2—4 трлн куб. м газу. Проте до видобутку ще не приступали, а вже виникло багато питань як політичного, так і екологічного характеру. Розібратися, де золота середина, під час засідання “круглого столу” намагалися експерти енергетичного ринку.
Покажіть угоду
“Час дискусій про те, чи видобувати Україні сланцевий газ, минув, і тепер потрібно зосередити увагу на тому, щоб цей видобуток здійснювався із дотриманням усіх необхідних стандартів”, — таку думку висловив керівник програм Аналітичного центру “Діксі груп” Роман Ніцович.
За словами Ніцовича, нині суспільство повинно вимагати від сторін оприлюднення угоди , принаймні ключових її параметрів. “Це — частка розподілу продукції, зобов’язання, які інвестор бере на себе у частині місцевого розвитку, захисту довкілля, використання українських товарів і послуг і так далі”, — пояснив він.
Важливо на місцевому рівні створити контролюючі органи, які домагатимуться виконання всіх зобов’язань і дотримання стандартів як міжнародних, котрі конкретний інвестор застосовує в усіх країнах своєї присутності, так і власне українських, зауважив Роман Ніцович.
Існує багато побоювань, наприклад, щодо можливого впливу на якість води, ризик спричинення сейсмічних наслідків тощо. Скажімо так, практика в країнах, де вже відбуваються розвідка і видобуток, свідчить, що це питання більш технічного характеру, дотримання стандартів належного облаштування свердловин і їхньої експлуатації, аніж самої технології гідравлічного розриву пласту. Якщо власне весь процес від початку до кінця триває правильно, то ризики завдати шкоди довкіллю мінімізуються.
У свою чергу президент міжнародної громадської організації “Київський міжнародний енергетичний клуб”(Q — Club) Олександр Тодійчук сказав, що вірогідні загрози для екології України внаслідок видобутку сланцевого газу можна буде оцінити лише після того, як будуть пробурені перші свердловини і вивчена їхня дія на прилеглі території. “До того, як будуть зроблені свердловини і буде це усе ретельно вивчено, в тому числі проведені й аерокосмічні дослідження щодо існуючих природних розломів у цих пластах, ми не можемо ні про що говорити, тому що це будуть загальні розмови”, — зазначив він.
Додавши, що світовий досвід видобутку сланцевого газу загалом позитивний, а ціла низка країн, які свого часу відмовилися від технології його видобутку, зокрема Болгарія, Чехія, Польща, Франція, знову повертаються до цього питання.
“Я скажу більше: зверніть увагу на інформацію з Росії: президент і прем’єр РФ дали завдання досконально вивчити питання видобутку такого газу на території Росії”, — поінформував фахівець.
А чи є газ?
Цікаву думку висловив експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук. За його словами, на сьогодні не доведено, що в Україні є сланцевий газ, тому англо-голландський нафтогазовий концерн Royal Dutch Shell і американська Chevron можуть незабаром покинути Україну. “Хто вам сказав, що “Шелл” і “Шеврон” залишаться в Україні? Можливо, через 2—3 роки вони пробурять розвідувальні свердловини і покинуть Україну. Тому що просто не буде доведено, що є значні запаси. У них просто пропаде інтерес до роботи. Дуже показовий приклад Польщі, також невідомо, як закінчиться діяльність Chevron у Болгарії і Румунії”, — зазначив експерт.
Прем’єр-міністр України Микола Азаров в соціальній мережі Facebook так прокоментував ситуацію: “Якщо відповідні компанії змогли досягти цього в США і Канаді, то й у нас жодних сумнівів немає, що і ми зможемо забезпечити такий же рівень екологічного захисту, як і в цих країнах. До речі, положення про це є важливою складовою в договорі про розподіл продукції”, — написав він.
На думку Прем’єра, екологічний ризик є у будь-якому виробництві. “Але завдання технологів, промисловців зробити так, щоб ці ризики були мінімальними”, — підкреслив глава уряду, додавши, що українські експерти вивчили досвід США і Канади в цій сфері.
Останнім часом у країні виникає дуже багато спекуляцій з приводу видобутку сланцевого газу, і пов’язані вони здебільшого з політикою. “Дивно, що опозиційні партії і комуністи підхопили ці спекуляції, а можливо, і самі причетні до їх поширення. Керуються простим принципом: “Чим гірше — тим краще”. Вони мали б згадати, кому Україна зобов’язана такими захмарними цінами на газ, а зараз і виставленому багатомільярдному рахунку”, — нагадав Прем’єр-міністр. І продовжив: “Завдяки видобутку сланцевого газу США змогли минулого року відмовитися від імпорту катарського зрідженого газу і повністю забезпечити себе газом, то чим Україна гірша?”
Офіційно
В Україні не може виникнути проблем з екологією у зв’язку з початком видобутку сланцевого газу в Юзівському басейні. Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький у коментарях для ЗМІ: “Я хочу акцентувати на тому, що жодних екологічних проблем з питанням видобутку сланцевого газу або газу за сучасними технологіями (в Україні) не існує”, — проінформував Ставицький. Міністр зазначив, що у світі існує більш ніж один мільйон сучасних свердловин з видобутку сланцевого газу, ще на жодній не було зафіксовано будь-якої екологічної небезпеки.
Что скажете, Аноним?
[12:44 21 ноября]
[10:14 21 ноября]
[19:40 20 ноября]
19:00 21 ноября
18:45 21 ноября
18:35 21 ноября
18:25 21 ноября
18:00 21 ноября
17:20 21 ноября
16:50 21 ноября
16:20 21 ноября
15:30 21 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.