Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

9 травня у Львові: свято зі сльозогінним газом на очах

[17:35 12 мая 2011 года ] [ Високий Замок, № 81, 12 травня 2011 ]

На День Перемоги у галицькій столиці тисячі правоохоронців “прошляпили” червоний прапор на Пагорбі слави.

Як гадалося, так і сталося — 9 травня у Львові не обійшлося без провокацій, кривавих сутичок і політичних протистоянь. Активісти партії “Русское единство”, незважаючи на заборону суду і тисячні міліцейські кордони, таки розгорнули червоні прапори на Пагорбі слави, у сутичках постраждали двоє журналістів, затримано дев’ятеро людей, одному прострілено коліно з травматичної зброї, постраждали чотирнадцять осіб. Голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк написав заяву про відставку. Політичні сили-опоненти звинувачують одне одного і владу у провокаціях. А директор турнiру Євро-2012 в Українi Маркiян Лубківський вже заявив, що ситуація 9 травня стане предметом обговорення УЄФА...

Топ-подією стала відставка голови Львівської ОДА Михайла Цимбалюка, який написав заяву з самого ранку 10 травня, під тиском депутатів-“свободівців”. Як розповів “ВЗ” Михайло Цимбалюк, зранку після наради до нього в кабінет зайшли близько п’ятдесяти представників ВО “Свобода”. Поводилися по-хамськи, зокрема, почали ритися у книжках, запитуючи: “Що тут Цимбалюк читає?”. “Вони сказали, що не підуть з кабінету, доки я не напишу заяви на звільнення, — сказав “ВЗ” губернатор. — Щоб не загострювати ситуацію, не ганьбити честь цього приміщення, я написав заяву. Доки президент України не підписав указу про моє звільнення, я виконуватиму свої обов’язки”.

Голова фракції “Свобода” у Львівській обласній раді Ірина Сех розповіла кореспонденту “ВЗ”, що ”свободівці” змусили губернатора написати заяву на звільнення, мотивуючи тим, що він перебував у змові з правоохоронцями, які допустили, що на Пагорбі слави “Русское единство” таки розгорнуло червоні прапори. Ірина Сех каже, губернатор пояснював, що провокації трапилися не з його вини, а з вини правоохоронців.

“Розуміємо, що прапори принесли не без участі правоохоронних органів, але винен Цимбалюк, — сказала “Високому замку” Ірина Сех. — Адже він був у змові разом із правоохоронними органами. Цимбалюк зазначив, що не тримається за крісло, не вважає себе винним, однак написав заяву на звільнення. Будемо вимагати, щоб президент підписав цю заяву”.

Події 9 травня Михайло Цимбалюк прокоментував так: “Я мав розмову з міністром внутрішніх справ Анатолієм Могильовим. До Львова скерують фахівців, які дадуть оцінку діям правоохоронних органів 9 травня. Після цього проведемо “круглий стіл” за участі представників усіх політсил. Фахівці оцінять, чи було зроблено все, щоб не допустити значно гіршого сценарію, який, як мені повідомляли, міг бути. Події 9 травня є нашим випробуванням перед Євро-2012”.

“Вовк в овечій шкурі”

На оголошену 10 травня прес-конференцію Михайло Цимбалюк не прийшов. З журналістами спілкувався заступник начальника Головного управління УМВС України у Львівській області Михайло Курочка. Відповідаючи на головне запитання, як вийшло так, що, незважаючи на численні кордони міліції, на Пагорбі слави таки розгорнули червоні прапори, правоохоронець пояснив: “Ветеранська організація на чолі з генералом Грубим подала ще 5 травня заявку і заяву, щоб їх супроводжували до Пагорба слави, щоб вони могли покласти квіти. Ми хотіли це зробити, коли прибула офіційна державна адміністрація і влада покласти квіти, але там виникла така сутичка, що покласти всім квіти було неможливо. Генерал наполягав, щоб ми їх все-таки супроводжували. Ми змушені були… Все ж таки вони — ветерани, він — генерал. Ми забезпечили їх доставку”.

Звідки взялися прапори, Михайло Курочка не знає, мовляв, міліція усіх попереджала про заборону, але обшукувати людей не мала права. Члени ветеранської організації, серед яких, як з’ясувалося, затесалися і члени “Русского единства”, приїхали на Пагорб слави на орендованих приватних маршрутних таксі. “Якби не було провокацій і міліція могла сконцентрувати свою увагу лише на те, щоб не розгорнули прапори, ми б не допустили цього, — сказав Михайло Курочка. — Вважаю, правоохоронні органи у межах своєї компетенції зробили усе, щоб не відбулося масових сутичок”. Як виявляється, легко обдурити нашу доблесну міліцію! Вона “вовка в овечій шкурі” не помітила!

За словами Михайла Курочки, людина, яка стріляла у “свободівця” Олега Ковпака з травматичного пістолета, має прізвище Сопільник.

Це син полковника міліції Любомира Сопільника, який є радником начальника ГУ МВС України у Львівській області Богдана Щура, а колись працював заступником начальника обласної ДАІ. Правоохоронець розповів подробиці інциденту — троє людей з георгіївськими стрічками, серед яких був і колишній капітан міліції Святослав Сопільник, йшли по вулиці, їх перестріли радикально налаштовані молодики і намагалися зірвати стрічки. Виникла сутичка, Сопільник витягнув пістолет і вистрілив.

За словами Михайла Курочки, у лікарні перебуває одна людина (той самий Сопільник), постраждало чотирнадцятеро, затримано дев’ятьох людей. “На Марсовому полі були дрібні порушення — ветерани йшли покласти квіти на могили, одна з політичних сил брутально здирала з людей георгіївські стрічки, — зауважив правоохоронець. — Є факти дрібного хуліганства. Навіть працівникам міліції в очі бризкали сльозогінним газом, били в обличчя. Окремі політичні сили на рішення суду не зважали, організували дії, які спричинили сутички. Ми фіксували порушення. Матеріали передамо у прокуратуру”.

Міський голова Львова Андрій Садовий також провів учора брифінг. Характеризуючи події 9 травня, він заявив, що у Львові стався злочин, спланована провокація. Мер сказав, що не збирається брати на себе відповідальність за події 9 травня, і подібно Михайлу Цимбалюку писати заяву про відставку. Він впевнений, що відповідальність за ці події мають нести насамперед правоохоронці, які допустили провокаторів із червоними прапорами на Пагорб Слави.

Пагорб ганьби

Ще ввечері напередодні 9 травня усю територію Пагорба слави обгородили турнікетами. А вже зі самого ранку усі підходи до військового меморіалу були оточені кордоном міліції у три ряди. Кількість міліціонерів була безпрецедентною — декілька тисяч. З боків чатували машини “швидкої”, медицини катастроф. З боку вулиці Пасічної кордони міліції підпирала така ж безпрецедентно велика кількість прихильників ВО “Свобода” — з партійною символікою, у вишиванках, із синьо-жовтими і червоно-чорними стрічками на рукавах. Крім державних прапорів, вони тримали синьо-жовті з чорною траурною стрічкою. У натовпі були й депутати-“свободівці”.Натовп скандував: “Слава нації! Смерть ворогам!”, “Бандера, Шухевич — герої України!” та інші.

Правоохоронці врешті-решт перекрили рух автотранспорту по вулиці Пасічній, бо недалеко було до біди. “Свободівці”, кількість яких стрімко збільшувалася, зайняли уже майже всю проїжджу частину. Поодинокі ветерани із букетиками квітів у руках не могли пройти на Пагорб Слави, аби покласти квіти до могил полеглих. Правоохоронці час від часу пропускали їх з лівого боку від входу на меморіал. Основною метою “свободівців” було не допустити на меморіал членів проросійських кримських партій “Русское единство” та “Родина” із червоними прапорами, які заздалегідь заанонсували свій приїзд. У натовпі тільки й було розмов, що ось-ось “червонопрапорні” мають підійти, треба їх пильнувати...

Незабаром вулиця заповнилася сотнями підлітків із закритими масками обличчями, в капюшонах на головах і без жодної партійної символіки. Вони вигукували націоналістичні лозунги, поводилися агресивно. Правоохоронці, перемовляючись по раціях, називали їх “колона людей із закритими обличчями”.

Стражі порядку тільки спостерігали за їхніми діями. Молодики розгулялися не на жарт. Вони металися по вулиці, перестріваючи людей із георгіївськими стрічками на грудях, які з квітами йшли на Пагорб Слави, і зривали з них стрічки. Хоча судом було заборонено розгортати червоні прапори і проводити масові заході, а про георгіївські стрічки у рішенні суду не йшлося. Молодики кидали “димовушки”, причепилися до групки з 4-5 таких же замотаних у капюшони хлопців, які нібито хотіли витягти із наплічників польський (!) прапор, скандували “Смерть московським катам!”, “Комуняку на гілляку!”. Генконсул Російської Федерації у Львові Олег Астахов ніс кошик червоних гвоздик через головний вхід на меморіал — квіти вирвали йому з рук і розтоптали (станом на 10 травня Російська Федерація уже подала з цього приводу ноту протесту). Але це все не хвилювало правоохоронців.

Під скандування “Ганьба!” пройшла і протокольна частина заходу, коли голова ЛОДА Михайло Цимбалюк та міський голова Львова Андрій Садовий, пройшовши на Пагорб Слави через коридор міліції, покладали там вінки. Коли військовий оркестр заграв “День Победы”, націоналісти відповіли обуреними криками і гаслами. Під ці крики керівництво поїхало, а натовп перед входом до Пагорба Слави продовжував нуртувати. “Бойові дії” перемістилися на Пасічну, а потім і на Личаківську.

На Личаківській спалахнули “бої місцевого значення”. “Люди з закритими обличчями” робили там засідки нагорі, полюючи на тих, хто йшов на Марсове поле з квітами. Сильно побили двох працівників взуттєвої фабрики, одному з них бризнули в очі газом із балончика. Як розповіла “ВЗ” очевидець і постраждала, працівниця взуттєвої фабрики пані Катерина, працівники цього підприємства приїхали на Личаківську автобусом, були вдягнені у вишиванки, на грудях — георгіївські стрічки, несли квіти, хотіли вшанувати пам’ять загиблих у Другій світовій війні. Націоналістично налаштовані “ніндзя” у масках перестріли їх, почали кричати “Ганьба!”, “Чемодан, вокзал, Росія!”, кидали димові шашки, каменюки. Одна шашка потрапила під маршрутку, яка проїжджала повз. Люди зверталися до правоохоронців, які були поруч, із проханням втрутитися у ситуацію, але ті лише знизували плечима...

“Ти, москальська суко, ще смієш про Бандеру говорити?”

Не обійшлося без сутичок і на Марсовому полі. Зі самого ранку туди йшли покласти квіти ветерани війни та представники різних політичних партій. Марсове поле оточили кордони міліціонерів, Внутрішніх військ, які блокували прохід власне до солдатських могил ніби тому, щоб запобігти сутичкам. Тут же стояли кілька десятків активістів партії ВО “Свобода”. Жодних транспарантів не тримали, деякі мали синьо-жовтий стяг, на руках — пов’язки з партійною символікою. Той, хто приходив з квітами, розчаровано відходив або починав словесні перепалки з правоохоронцями. Люди не розуміли, чому їх не пропускають вшанувати пам’ять загиблих. Головний державний виконавець підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Олег Шостак підходив до цих людей і зачитував їм рішення суду про заборону проводити масові заходи у Львові на 9 травня, окрім тих, які організовують Львівська міська рада та Львівська ОДА. Але ж причому тут масові заходи, якщо люди йшли самі по собі? Покласти квіти на Марсове поле прийшли активісти УНСО, УРП, ПСПУ, а також літні ветерани Другої світової. Усі в один голос казали, що рішення суду є абсурдним, бо День Перемоги святкує вся Україна, а у Львові забороняють навіть покласти квіти…

Літня жінка намагалася пройти через кордон охорони до Марсового поля. Вона голосно привіталася з правоохоронцями “Христос воскрес!”, а у відповідь — тиша. Бабуся кричала, щоб пустили помолитися до могил воїнів, покласти квіти, бо це робить щороку: “Не будьте тваринами, будьте людьми! Я прийшла сюди вшанувати пам’ять героїв, які полягли за нашу Батьківщину, а ви мені забороняєте. З вас, нелюди, весь світ буде сміятися за таке. У Львові ніколи не було такого, як цього року”. У сварку втрутилися активісти націоналістичних партій, які намагалися відштовхнути жінку від правоохоронців. Націоналісти казали, що прийшли на Марсове поле перешкодити підняттю червоного прапора, вшанувати ветеранів УПА, які обороняли Україну від загарбників, радянської армії. Бабуся почала з ними сварку, згадавши провідника ОУН Степана Бандеру, а у відповідь почула: “Ти, москальська суко, ще смієш про Бандеру говорити?”…

Тим часом до площі перед Марсовим полем збиралися активісти Партії регіонів на Екуменічний молебень. Власне захід і був організований обласним осередком ПР, але напередодні вони закликали не використовувати партійної символіки, самі прийшли без синьо-білих прапорів, а з червоними гвоздиками, лампадками, георгіївськими стрічками на грудях. Молебень пройшов спокійно, а потім люди пішли покласти квіти до могил полеглих воїнів.

На той час з Пагорба Слави через вулицю Мечникова надійшло кілька сотень активістів ВО “Свобода”, які кричали “Смерть ворогам, слава Україні!”. “Свободівці” оточили людей із георгіївськими стрічками, намагалися зірвати їх, деяким це вдавалося, дехто відбився. За ними бігли “свободівці” і кричали вслід “Запроданці, окупанти, вороги!”. У хід пішли стусани, лайка, хтось вкотре кинув димову шашку…

Юлія ЛІЩЕНКО,  Марія ДОРОТИЧ 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.