1. Конфлікт року: Пінчук проти Коломойського та Боголюбова
Зять Леоніда Кучми Віктор Пічнчук у березні подав позов до Лондонського високого суду проти своїх земляків — Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Пінчук вимагав від групи “Приват” передати йому акції Криворізького залізорудного комбінату та компенсувати недоотриману вигоду з 2006 року.
Зять Кучми стверджував, що Коломойський і Боголюбов приватизували 2004 року комбінат у його інтересах. Коломойський, який передав половину комбінату Рінату Ахметову, каже, що юридичних домовленостей не існувало. У відповідь на звинувачення Пінчука Коломойський і Боголюбов розповіли про те, як за сприяння в приватизації частки “Укрнафти” вони сплатили $100 млн на передвиборну кампанію Леоніда Кучми, про переділ підприємств “Укррудпрому” та феросплавних комбінатів.
У перспективі лондонська справа українських олігархів відкриє ще чимало подробиць із розподілу української промисловості між українськими олігархами. Позов Пінчука проти “Привату” порівнюють за резонансом із лондонською справою “Березовського-Абрамовича”.
2. Брати Сєгали в суді Нью-Йорка проти Фірташа
У липні Вадим та Ілля Сєгали подали позов до Окружного суду Нью-Йорка проти Дмитра Фірташа. Колишні бенефіціари банку “Надра” звинуватили українського олігарха в захопленні заводу вартістю $50 млн, який належав компанії “Каховка Пром Агро” Сєгалів.
Для будівництва спірного активу брати 2007 року взяли кредит в банку “Надра”. 2008-го НБУ ввів у “Надра” тимчасову адміністрацію. Згодом Фірташ викупив у держави банк. Сєгали стверджують, що новий власник перешкоджав погашенню боргу “Каховки Пром Агро” і пропонував братам віддати 80% компанії взамін взятого кредиту.
За версією сторони Фірташа, Сєгали не бажали виплачувати борг, тому банк був змушений звернутися в суд. У підсумку “Каховка Пром Агро” та декілька агрогосподарств перейшли до банку “Надра”. Брати акцентують увагу на зв’язках Фірташа з президентом Віктором Януковичем, віце-прем'єром Юрієм Бойком і головою Адміністрації президента Сергієм Льовочкіним.
Сєгали, які емігрували в США, також звинувачують олігарха в тому, що з його подачі Інтерпол включив їх до “червоного списку”.
3. Ярославський-Святаш
У листопаді корпорація АІС “регіонала” Дмитра Святаша звинуватила Олександра Ярославського в рейдерському нападі. DCH Ярославського звинувачення відкинула та заявила про підготовку позову про захист репутації. Ярославський у відповідь заявив, що АІС заборгувала “УкрСиббанку” $100 млн.
Загалом борг Святаша перед банками Ярославський оцінив у $200 млн. Далі було звинувачення власників АІС Василя Полякова та Святаша на адресу Ярославського, який нібито поширює брехню про вихід Поляченка з Партії регіонів через припинення євроінтеграції.
“Організаторами інформаційної кампанії є Олександр Ярославський і група DCH, які намагаються здійснити рейдерське захоплення групи компаній АІС”, — повідомила прес-служба “регіоналів”. Святаш і Поляков пригрозили Ярославському судом.
4. “WebMoney — поза законом”
Платіжна система WebMoney потрапила під удар фіскальних органів. У липні податкова нагрянула в український офіс WebMoney з обшуком: вилучено сервери, нотатники працівників і заблоковано банківські рахунки компанії на 62 млн гривень. Офіційна причина — відсутність дозволу Нацбанку на роботу з електронними грошима.
Прямий конкурент WebMoney — GlobalMoney — зміг отримати ліцензію НБУ. У цієї компанії простежуються зв'язки з представниками президентської “Сім'ї”. Серед інвесторів компанії є менеджери, які раніше працювали в структурах міністра фінансів Юрія Клолобова.
Наразі система WebMoney продовжує функціонувати, оскільки операції проходять через російські сервери. Проблеми залишилися в гаранта системи — “Українського гарантійного агентства”. Його рахунки з грошима користувачів досі арештовано. Півроку триває досудове слідство.
5. Бізнес на держреєстрах
Наприкінці вересня в будівлі держпідприємства “Інформаційний центр” Мін'юсту з'явилися співробітники іншого держпідприємства — ДП “Інформаційні судові системи” — та почали копіювати бази даних реєстрів, які адмініструє “Інформцентр”. Прибульці діяли за розпорядженням новопризначеного міністром юстиції Оленою Лукаш керівника “Інформцентру” Леоніда Богданова.
Богданов — колишній директор ДП “Інформаційні судові системи”. У цей час компанія “Арт-мастер” повинна була продовжити ліцензію на програмне забезпечення для роботи реєстрів, однак не зробила цього, оскільки з початку року фірма не отримувала роялті за своє ПЗ. Роботу реєстрів було тимчасово призупинено.
“Арт-мастер” у системі держорганів лобіювали колишній міністр юстиції Олександр Лавринович, якого на цьому посту змінила Лукаш. За 13 років держава перерахувала цій компанії 213 млн гривень. У нового міністра свої оцінки: “Арт-мастер” отримала $400 млн. Після того, як “Арт-мастер” посунули зі схеми, Мін'юст підписав угоду з “Інформцентром” на обслуговування 21 реєстру за 309,5 млн грн. Наразі ПЗ “Арт-мастера” працює лише на двох реєстрах “Інформаційно-ресурсного центру”.
6. Фрідман зайшов у “мінералку”
На початку року “Альфа-Груп” Михайла Фрідмана закрила угоду з придбання контролю в компанії IDS Borjomi, яка виробляє в Україні мінеральну воду “Моршинська”, “Миргородська” та “Трускавецька”, а також є ексклюзивним імпортером “Боржомі”.
Угода з поглинання IDS Borjomi розпочалася наприкінці 2012 року. IDS Borjomi заснували покійні Борис Березовський і Барді Патаркацишвілі. 2008 року, після смерті останнього, нащадки почали шукати покупців на частку в компанії. Далі було декілька невдалих спроб.
2012 року, після того, як компанію запропонували купити всім охочим, заявки подали п’ять претендентів, у тому числі “Альфа-Груп”. Після цього компанія пережила арешт акцій, кримінальні справи на посадових осіб і зупинку конвеєрів. Події навколо виробника мінеральної води відлякали покупців — залишилися “Альфа Груп” і російська АФК “Система”, яка запропонувала $515 млн.
Проте покупцем стала компанія Фрідмана, запропонувавши, за даними Forbes, меншу ціну на декілька мільйонів. У підсумку “Альфа-Груп” отримала 56,4%, спадкоємці Патаркацишвілі — 37,6% і 6% у міноритаріїв.
7. Атака на “Глобус”
Восени київська прокуратура відкрила кримінальне провадження у зв'язку зі спробою рейдерського захоплення ТЦ “Глобус”. 21-22 вересня невідомі виламали двері та проникли до адміністративного корпусу ТЦ “Глобус”, що розташований на майдані Незалежності, вимагаючи передати їм управління установою, заявили в прокуратурі інвестори ТЦ.
Директор “ЛР “Глобус” Святослав Іллєнко заявив, що невідомих найняла Олена Морріс. Її, за рішенням Солом'янського райсуду Києва від 16 вересня, було поновлено на посаді директора підприємства “ЛР “Глобус”. Однак Морріс ніколи не обіймала зазначеної посади, стверджували юристи власника ТЦ. А 2007 року працювала начальником відділу розвитку компанії “ЛРП Україна Реам” (директором якої також є Ільченко ) і відповідала за взаємодію з орендарями.
Гендиректор группи London & Regional Properties (власник “Глобуса”) Ленард Себастіан припустив, що покровителі Морріс — високопосадовці. У рішенні суду йдеться, що Морріс вважала, буцім працювала директором компанії на тій підставі, що отримала усне повідомлення уповноваженого представника “ЛР “Глобус” Яна Черча. Через деякий час їй відмовили в допуску на робоче місце на підставі виписки з реєстру, в якій було вказано, що на посаду директора призначено іншу людину. Морріс не надала виписки з реєстру, де зазначалося б, що вона була директором ТОВ.
За London & Regional Properties заступилося посольство Великобританії. В жовтні Вища рада юстиції підтримала відставку судді Солом'янського районного суду Києва Тараса Оксюти. Він ухвалив, що директором “Глобуса” є Морріс. Згодом Апеляційний суд Києва скасував рішення Оксюти щодо Морріс і “Глобуса”.
8. Конфлікт навколо “Агрофірми Корнацьких” із присмаком крові
У червні внаслідок нападу невідомих на “Агрофірму Корнацьких” (Миколаївська область) шестеро осіб потрапили до лікарні. Власник агрофірми Аркадій Корнацький був опозиційним кандидатом у депутати.
У липні пшеничні поля агрофірми підпалив невідомий, який зізнався, що до підпалу причетні ті самі особи, що вчинили напад місяць тому. У період виборчої кампанії Корнацький був змушений виїхати за межі України. Під час виборчих перегонів було заарештовано фіндиректора Корнацького Людмилу Нікіткіну, а за його сім'єю було організовано стеження.
Раніше Корнацький звинуватив губернатора Миколаївщини Миколу Круглова (головний претендент по округу Корнацького від влади) і генпрокурора Віктора Пшонку в спробі відібрати в нього бізнес. У Генпрокуратурі спростували інтерес Пшонки до цієї фірми. Вибори Корнацький програв Круглову.
9. TВі, рейдери, Княжицький
У квітні в опозиційного телеканалу TВі неочікувано змінилися власники. Новим інвестором було названо американця Олександра Альтмана. До цього телеканал належав Костянтину Кагаловському.
Зміна власників супроводжувалася гучним скандалом і звільненням 31 журналіста. Канал було засновано Кагаловським і Володимиром Гусинським — російськими бізнесменами. Керував каналом Микола Княжицький, який 2012 року став депутатом від опозиції. Останнього звинуватили в організації зміни власників на телеканалі. “Українська правда” вказує на стосунки Княжицького з Сівковичем.
Перед зміною власників телеканалу ширилися чутки, нібито бізнесмени з оточення президентської “Сім'ї” робили пропозицію придбати TВі.
10. “Православний” проти екс-прокурора Васильєва
Відомий православний меценат і російський мільярдер Віктор Нусенкіс, який тривалий час вів бізнес в Україні та Росії, позбавляється від активів, розміщених у російському Кузбасі. Активи Нусенкіс запропонував “Уралвагонзаводу” через конфлікти з екс-прокурором України Геннадієм Васильєвим. В Україні Нусенкісу належить компанія “Донецьксталь”.
Із Васильєвим Нусенкіс познайомився 1993 року, коли перший став прокурором Донецької області. Новопризначений прокурор запропонував Нусенкісу поділитися бізнесом в обмін на “дах”. Ділитися росіянин відмовився, але через наполегливі переконання прокурора профінансував його депутатську діяльність. За оцінками Нусенкіса, обсяг фінансування становив $199 млн. В обмін Васильєв лобіював бізнес-інтереси Нусенкіса. В середині 2000-х між ними виник конфлікт, і Васильєв, скориставшись тим, що Нусенкіс оформив свій бізнес на підставних осіб, спробував отримати їх у власність.
Нусенкіс заявив, що екс-голова ГПУ і громадянин Попунідіс, на яких було оформлено бізнес росіянина, об'єдналися в боротьбі проти нього. Васильєв вважає, що має право на частку в бізнесі росіянина за надання послуг із лобіювання інтересів останнього.
Далі був багаторічний корпоративний конфлікт. У травні 2011 року за сприяння Васильєва було призупинено торгівлю акціями підконтрольних концерну “Донецьксталь” активів в Україні. 2012-го російські суди наклали арешт на активи шахти “Заречная” Нусенкіса, оскільки тривав суд на Кіпрі — Васильєв проти Нусенкіса.
2013 року Васильєв передав “Альфа-Груп” права на управління МПО “Кузбас”. Це колишня холдингова структура російських активів Нусенкіса (активи з цієї компанії було виведено на “Інтерконсалтингу” Нусенкіса). Васильєв розраховував, що компанія Фрідмана збільшить шанси українського екс-чиновника в боротьбі проти бізнесмена. Нусенкіс запропонував свої російські активи державному російському “Уралвагонзаводу”, щоб захиститися від Васильєва. Очікували, що угоду закриють до кінця року.
Юрій ВІННІЧУК
Что скажете, Аноним?
[07:10 27 ноября]
[18:18 26 ноября]
[13:40 26 ноября]
07:30 27 ноября
19:30 26 ноября
19:15 26 ноября
18:00 26 ноября
17:50 26 ноября
17:40 26 ноября
17:30 26 ноября
17:15 26 ноября
17:00 26 ноября
16:45 26 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.