Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Як Україна виконує другий меморандум з МВФ

[15:17 21 сентября 2015 года ] [ Економічна правда, 21 вересня 2015 ]

Майже всі заплановані реформістські заходи були втілені, проте вони є лише необхідним мінімумом.

Хоча внутрішнє прагнення до нової України є сильним, тиск популістських сил та груп інтересів зростає. Більше того, осінні місцеві вибори несуть у собі ризик уповільнення реформ. Отже, владі необхідно працювати над збільшенням підтримки своїх дій” — написано у другому Меморандумі між МВФ та Україною. У липні 2015 року Рада директорів МВФ схвалила другий транш ($1,7 млрд) чинної програми. Таке рішення приймалося на основі оцінки виконання попереднього Меморандуму, здійсненоїі місією МВФ у травні-червні цього року. Перегляд програми запланований на кінець вересня. Майже всі заплановані реформістські заходи були втілені, проте вони є лише необхідним мінімумом. Перед загрозою стрімкого зростання популізму та сильного опору реформам потрібні швидкі та більш ніж революційні зміни. У цій статті ми подаємо аналіз переглянутого Меморандуму з МВФ, щоб зрозуміти, як змінилися завдання українського уряду порівняно із запланованими шість місяців тому, та що було зроблено за останні шість місяців.

Грошово-кредитна політика

Мета реформи — впровадження контролю над інфляцією. Основні досягнення. У липні 2015 року внесено зміни до Закону “Про Національний банк України”, які значно підвищили незалежність Національного банку (НБУ) та вдосконалили процес ухвалення рішень. Виконання закону забезпечить розвиток НБУ як органу, що формулює та втілює монетарну політику.

Рекомендації. Через все ще напружену економічну ситуацію та зовнішню агресію монетарна політика залишається жорсткою. Наприклад, діють обмеження руху капіталу, наслідком чого є порівняно стабільний курс гривні. На жаль, для більшості українців курс гривні до долара є основним індикатором “здоров’я” економіки, що призводить до надмірної реакції на коливання валютного курсу. З метою зміни такого сприйняття валютного курсу НБУ, разом із урядом, міг би проводити заходи з підвищення економічно-фінансової грамотності населення. Вигодами такої кампанії стали б нижча ймовірність панічного відпливу депозитів унаслідок коливань обмінного курсу гривні та загалом більш виважене управління особистими заощадженнями та позиками.

Реформа банківського сектору

Мета реформи — підвищення середньої якості банків та їхньої здатності виконувати основні функції фінансових посередників

Замість висновку. Основними завданнями є “очищення” банківського сектору, підвищення його прозорості, зниження рівня кредитування пов’язаних осіб, збільшення капіталізації банків та покращення захисту кредиторів.

Основні досягнення. У травні 2015 року НБУ впровадив нові, суворіші, вимоги до розкриття банками інформації про власників (та відкрив цю інформацію) і зобов’язав банки подавати щомісячні звіти про кредитування пов’язаних осіб. Нові стрес-тести наразі тривають, так само як і розробка нового законодавства, яке посилить захист кредиторів та збільшить прозорість сектору. Закон, що підвищує відповідальність власників банків, прийнято ще на початку 2015 року, проте прикладів його застосування дотепер ми не спостерігали. Рекомендації з попереднього розділу повністю застосовні й тут.

Також можна підвищити відповідальність як банків, так і осіб, які розміщують у них депозити, шляхом зміни правил страхування вкладів. Фонд гарантування вкладів (ФГВ) зараз повністю виплачує вклади розміром до 200 000 гривень (близько 9000 доларів США) клієнтам неплатоспроможних банків. Знаючи це, деякі люди свідомо відкривають депозити в проблемних банках для того, щоб отримати високі відсотки за своїми заощадженнями. Якщо сума вкладу не перевищує 200 000 гривень, це є високоприбуткова безризикова інвестиція.

Змінити це можна таким чином: або зобов’язати банки, що пропонують значно вищі за ринкові процентні ставки, сплачувати підвищені внески до Фонду гарантування вкладів, або знизити суму гарантованого покриття вкладів для таких банків.

Бюджетно-податкова політика

Мета реформи — оптимізація видатків державного бюджету, тобто зменшення невиправданих витрат та розкрадання коштів.

Найбільшої економії можна досягти у 1) системі пільг та субсидій (надавати їх залежно від матеріального стану, а не за належністю до певної категорії); 2) пенсійній системі (підвищення пенсійного віку та поступове впровадження другого рівня пенсійної системи); 3) державних закупівлях (переведення їх в електронну форму та відкриття інформації).

Іншим напрямом реформ є фіскальна децентралізація — якщо місцева влада буде підзвітною насамперед місцевій громаді, а не центральному уряду, це підвищить її мотивацію витрачати кошти розумно.

Щодо наповнення бюджету, уряд планує спростити податкову систему та зменшити витрати на адміністрування, щоб стимулювати бізнес працювати легально, а отже, збільшити податкову базу та відповідні доходи.

Основні досягнення. Починаючи з 1 липня 2015 року, більшість пільг надаються лише домогосподарствам з низькими доходами, а пільги для деяких категорій взагалі скасовані.

Органи місцевого самоврядування отримали більше свободи в плануванні своїх бюджетів, збиранні доходів та витрачанні коштів (проте дотації з Державного бюджету залишаються істотними).

Пенсійний вік для деяких категорій працівників поступово збільшується, але основна частина пенсійної реформи перебуває в стадії розробки, так само як і нова, радикальна, податкова реформа.

Після довгих перемовин уряд досягнув згоди із зовнішніми кредиторами України щодо реструктуризації державного боргу.

Вони погодилися зменшити розмір боргу на 20% ($3,8 млрд.) та збільшити термін погашення на 4 роки. Однак, процентна ставка була збільшена в середньому на 50 базисних пунктів — до 7,75%. Ще однією умовою є виплата Україною “бонусів”, якщо зростання економіки перевищуватиме 3% на рік (імовірність чого є досить високою). Угода потребує схвалення парламентом.

Рекомендації. Зважаючи на заплановані на кінець жовтня місцеві вибори, дуже важливо роз’яснити людям нові (підвищені) повноваження та відповідальність органів місцевої влади, які вони обиратимуть.

Також, необхідно впровадити інші, окрім виборів, механізми контролю місцевих громад над органами місцевої влади. Одним із таких механізмів є громадські слухання, які вже формально впроваджені — проте мають невеликий реальний вплив.

Щоб зробити голос місцевих громад більш чутним, необхідно зобов’язати органи місцевої влади проводити громадські слухання та брати до уваги ухвалені ними рішення. Іншим можливим механізмом є нещодавно запроваджені електронні петиції.

Державні підприємства

Мета реформи — реструктуризація або приватизація переважної більшості державних підприємств, за винятком стратегічних.

Наразі більшість державних підприємств в Україні або взагалі не працюють, або є збитковими (чистий збиток у 2014 році склав 2.3% ВВП), а отже, позбувшись них, можна заощадити бюджетні кошти в короткостроковій перспективі та, можливо, отримати більше податкових надходжень протягом 3-5 років.

Основні досягнення. Українські держпідприємства були “каламутною водою”, в якій менеджерам було легко “ловити рибку” до власної кишені.

Це відбувалося через те, що інформація про ці підприємства була прихована від громадськості.

Тому реформи в цій області почалися з прозорості — уряд опублікував фінансову звітність 100 найбільших державних компаній та розпочав їх аудит. Наразі уряд працює над визначенням фіскальних ризиків для найбільших 30 підприємств та планами приватизації для п’яти з них.

Рекомендації. Існує легкий спосіб скоротити непотрібні бюджетні витрати без зайвого шуму. Близько трьох тисяч середніх та малих державних підприємств можуть бути продано швидко та безболісно — виручка, швидше за все, не буде вражаючою, але принаймні платники податків не муситимуть покривати збитки цих підприємств. Основною проблемою тут є забезпечення прозорих аукціонів — завдання, яке можна легко віддати на аутсорсинг.

Енергетичний сектор

Реформи в енергетичному секторі є одним із найбільших викликів для України. Як для країни імпортера енергоносіїв, наша енергоефективність є вражаюче низькою. По-перше, зношена інфраструктура призводить до величезних втрат ресурсів на шляху до споживача.

По-друге, застарілі технології виробництва та старий житловий фонд спричиняють великі перевитрати енергії в промисловості та домогосподарствах. Через дуже низькі “політичні” комунальні тарифи (найнижчі в регіоні до квітня 2015 року) у людей не було стимулів утеплювати свої оселі або встановлювати лічильники газу чи тепла (навесні 2015 року лічильники тепла мали лише 36% домогосподарств, а лічильники газу — 70%).

По-третє, дворазова різниця в тарифах між промисловими й комунальними споживачами (домогосподарствами) створювала широкі можливості для арбітражу. Тому, щоб підвищити енергоефективність країни, необхідно деполітизувати енергетичний сектор та зробити його більш ринковим.

Основні досягнення. Першим кроком стала розробка та початок виконання плану підвищення енерготарифів для населення до ринкового рівня до квітня 2017. Крім того, було прийнято Закон “Про ринок природного газу”, який набирає чинності з жовтня 2015 року.

Було зроблено деякі кроки у бік підвищення прозорості діяльності “Нафтогазу” та покращення збору платежів.

Наступним логічним кроком є поділ “Нафтогазу” на компанії з видобування та транспортування ресурсів.

У квітні 2015 було прийнято законодавчі зміни, що уможливлюють діяльність енергозберігаючих компаній, але подальші заходи щодо підвищення ефективності сектора потребуватимуть набагато більше часу та коштів.

Рекомендації. Для захисту бідних домогосподарств від тягаря зростаючих комунальних тарифів уряд запровадив субсидії. Вони залежать від рівня доходів, також значно спрощена процедура їх отримання.

Проте субсидії виплачуються не безпосередньо користувачам (які могли би використати ці кошти на, скажімо, встановлення лічильників чи утеплення осель), а теплопостачальним та іншим комунальним компаніям.

Більше того, щоб зменшити витрати держави на субсидії, було знижено нормативи споживання ресурсів, які входять до формули розрахунку субсидій.

Це зменшило стимули до встановлення лічильників та економії для користувачів, які не отримують субсидій (якщо норматив є вищим за моє фактичне споживання, мені буде вигідно встановити лічильники та заощаджувати ресурси. Але якщо норматив нижчий за моє фактичне споживання, я не буду цього робити). З цього випливає, що норматив споживання варто підвищити, тоді як субсидії повинні надходити на рахунки людей, а не енергетичних компаній, і можуть бути частково витрачені на встановлення лічильників у бідних домогосподарствах.

Підприємницький клімат та боротьба з корупцією

Мета реформи — перетворити системну корупцію на епізодичну.

Це непросте завдання — як витягти себе з болота за чуба — оскільки міліція, прокуратура та судова система є, мабуть, найбільш корумпованими частинами держави.

На жаль, посадовці найвищого рівня не є винятком. Отже, “грузинського дива” в Україні годі очікувати. Українське громадянське суспільство є дуже активним у викритті випадків корупції. Проте, оскільки воно не має механізмів притягнення посадовців до відповідальності, воно потребує значної міжнародної підтримки. Припинення операцій із сумнівними активами українського походження було б дуже доречним. Окрім переслідування корумпованих чиновників, дерегуляція та загальне зменшення втручання держави в економіку є надзвичайно важливою частиною антикорупційної політики.

Основні досягнення. Протягом цього року були створені Національне антикорупційне бюро та Національна агенція з питань запобігання корупції (які ще не працюють).

У липні було внесено зміни до законодавства про прокуратуру, що дозволяють “влити свіжу кров” у систему та призначити “антикорупційного” прокурора. Втім, проекти Законів “Про державну службу”, який дозволить провести широку адміністративну реформу та “Про Державне бюро розслідувань”, що закладе підвалини для боротьби з корупцією на найвищому рівні, все ще очікують на схвалення парламентом.

Дерегуляція впроваджується швидше, ніж переслідування корупції.

Перший закон у царині дерегуляції було прийнято вже навесні 2014 року, а у 2015 році було прийнято закон про спрощення ліцензування та декілька постанов уряду щодо дерегуляції.

Рекомендації. Урядові стратегії боротьби проти корупції та впровадження децентралізації є досить якісними. Проте їх виконання є нелегким через опір чи саботаж змін з боку як олігархів, так і глибоко вкоріненої бюрократії.

VoxUkraine пропонував ряд способів активізувати реформи: 1) зосередитись на стимулах; 2)поступове виключення корумпованих ланок із процесу прийняття рішень через підхід “dual-track”; 3) максимальне розкриття інформації, доступної державі; 4) закони “qui-tam” (механізм приватного звинувачення); 5) передача на аутсорсинг деяких державних функцій та залучення професіоналів іззовні.

Проте нашою основною рекомендацією є нульова толерантність до корупції на ділі, а не на словах.

Судова система

Мета реформи — забезпечити верховенство закону в усіх випадках. Як зазначено вище, це непросте завдання, яке ускладнюється необхідністю знайти рівновагу між незалежністю судової системи та підзвітністю суддів.

Основні досягнення. Закон “Про відновлення довіри до судової влади”, прийнятий у березні 2014 року, передбачав перевибори суддів всіх судів першої інстанції. Проте насправді було замінено лише 20% суддів.

Цей самий закон припинив повноваження сімнадцяти з двадцяти членів Вищої ради юстиції, яка відіграє важливу роль у призначенні та звільненні суддів. Оскільки нові члени Ради від парламенту досі не призначені, Рада не діє з березня 2014 року.

Одним із головних досягнень у правовій сфері цього року є новий закон про судову систему, схвалений Венеціанською комісією, а також впровадження інституту бізнес-омбудсмена, який вже виконує свої функції досить ефективно, незважаючи на те, що закон щодо його повноважень ще не прийнятий.

Рекомендації. Стратегія судової реформи на 2015-2020 роки визначає основні напрями покращення судової системи (краща професійна підготовка та відбір суддів, ширше застосування суду присяжних тощо), але не містить конкретних заходів та термінів їх виконання. У деяких країнах задля більшої відповідальності судді нижчих інстанцій обираються місцевими громадами. Така система має свої переваги та вади, проте ми вважаємо, що в Україні необхідно принаймні розпочати відповідну дискусію.

Замість висновку

Здається, що на сьогодні уряд уже зробив найлегші кроки у здійсненні реформ. Подальші реформи неминуче зачіпатимуть чиїсь інтереси. Тому уряду необхідно заручитись підтримкою суспільства через проведення популярних (але не популістських) змін. Найбільш очевидним кроком здається боротьба з корупцією — або через широко висвітлені процеси проти “крупної риби”, або через усунення дрібної корупції в наданні адміністративних послуг. Наступні два місяці — це найкращий час для того, щоб покласти більше відповідальності на виборців. Отже потрібно широко висвітлювати та роз’яснюватиення суть фіскальної децентралізації та можливостей, які вона створює. Оскільки результати місцевих виборів значною мірою визначатимуть розвиток країни в найближчі роки, дуже важливо переконати людей обирати розумом. Водночас, поширення методів із недавніх виборів у Чернігові на решту країни означатиме, що головні політичні гравці в Україні мають на меті лише імітацію реформ та перерозподіл ресурсів, а не справжні реформи, які би обмежили їхню частку, але збільшили б розмір “пирога”.

Підготовлено Редакційною колегією VoxUkraine



 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2015-09-21 19:04:11] [ Аноним с адреса 77.52.153.* ]

Все это теория, которая очень скоро может перестать иметь отношение к практике - в случае дефолта зимой, который прочат давно, но угроза которого реально обрисовалась только сейчас, после прогнозированного Арбузовым отказа кредиторов от реструктуризации 3 млрд долларов по российской части долга, сотрудничество с МВФ и прочими кредиторами и инвесторами закончится на очень и очень длительный период.

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.