Україна, яка протистоїть російській агресії та сучасний світ, обтяжений війною, пережовують інформаційні приводи, не відстежуючи їхніх наслідків. Гучні затримання, несподівані або довгоочікувані арешти корупціонерів здіймають інформаційну хвилю, але в соціальних мережах живуть три дні… і про них забувають. Але ми вважаємо, що необхідно тримати руку на пульсі знакових справ, якими займаються антикорупційні органи. То що там у нас із Кауфманом і Грановським? Із людьми, які з ноги відчиняли двері до будь-яких кабінетів, включно з Банковою, тримали в кулаці весь бізнес і бюджет мільйонної Одеси, отримували колосальні гроші та мали бізнес таких розмірів, що на нього зазіхав сам Коломойський?
За них шалені застави, але на бізнес-партнерів таки надягли “браслети”. Аби зрозуміти, що нині відбувається з розслідуванням, ми поговорили з джерелами, обізнаними зі справою, вивчили офіційні заяви Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП)і поставили запитання адвокатам обвинувачених.
Нова історія на старі дріжджі
Наполегливим і працьовитим людям кажуть: “Коли зачиняються одні двері — обов’язково стукайте в інші”. Та якщо ви живете в Одесі, всі двері поруч забиті і є лише “одне вікно”, яке приймає та видає дозволи. Треба побудувати об’єкт — будь ласка, але за частку в проєкті. Погодити ремонт дороги для підрядника за відкат — вам сюди. І все це на шкоду місцевому бюджету та за участі співробітників мерії. Принаймні про це в підозрах одеським бізнесменам Борису Кауфману та Олександру Грановському (який змінив прізвище та ім’я і тепер зветься Алекс Борухович), а також іще трьом заступникам мера Одеси Геннадія Труханова — Михайлу Кучуку, Олегу Бриндаку та Світлані Бедрезі — говорить слідство.
Однак перш ніж пірнути в каламутні води одеської корупції, уточнимо, що є дві справи, які зруйнували звичний уклад комерційного життя в Одесі. Перша — справа Галантерника, друга — Кауфмана/Грановського. Насправді в Одесі десятки років був свій тіньовий господар, який ставив мерів, призначав силовиків і знав, як вирішити будь-яке питання з владою. Це — бізнесмен, кримінальний авторитет Олександр Ангерт. До руйнування трибу одеського життя детективами НАБУ в Ангерта було все гаразд. Два його крила — одне розумне (Володимир Галантерник, який відповідав за схеми), а друге — силове (Геннадій Труханов, який контролював “биків”, а потім був підвищений до мера) керували Одесою від його імені. І вони працювали дуже ефективно й медоносно, доки втручання НАБУ і неможливість поділити віджате в міста не призвели до конфлікту. Бджоли просто посварилися між собою через мед. І крила обвисли.
Геннадій Труханов
Слово і діло
Тоді, два роки тому, НАБУ та САП заявили, що викрили в Одесі злочинне угруповання. До його складу увійшли 16 осіб, яким вручили підозри, серед них — і мер міста Геннадій Труханов, і його давній друг та бізнес-партнер Володимир Галантерник. Суть справи, кажуть антикорупційні органи, полягала в тому, що учасники угруповання створили схему, завдяки якій нібито могли заволодіти коштами бюджету Одеси та земельними ділянками під забудову. Загалом експертиза, яку проводило слідство, виявила збитки в розмірі 689 млн грн.
Схема була активною впродовж 2016—2019 років. Залучали до неї як чиновників Одеської міської ради, так і місцевих правоохоронців. Експрокурору Одеської області Олегу Жученку також вручили підозру в зловживанні службовим становищем при виділенні землі для прокуратури за двома адресами в місті. Вироку в цій справі ще немає, її розглядають у Вищому антикорупційному суді (ВАКС). Деякі підозрювані, як-от Володимир Галантерник, виїхали з країни й переховуються в Лондоні.
В державі змінилися президент, парламент, два уряди, відбулися місцеві вибори, Росія розв’язала повномасштабну війну проти України, а в Одесі нічого не змінювалося — НАБУ та САП викрили там нову злочинну організацію. І як стверджують обізнані зі справою Кауфмана та Грановського джерела ZN.UA, саме тоді, коли Галантерник виїхав із України, в гру вступили бізнес-партнери Кауфман і Грановський. Але вже за власними правилами.
Їхнє угруповання, як зазначає слідство, сформувало схему для незаконної забудови міста. Нова історія зі старою схемою, а головне — з деякими старими обличчями, частина з яких є заступниками мера Геннадія Труханова. Сам Труханов наразі не фігурує в цій справі. Проте чи можливо, щоб мер Одеси не знав про викриту детективами та прокуратурою схему, що обплутала всю Одесу? Та відповідь на це питання пошукаємо трохи згодом.
Хто такі Кауфман і Грановський
Борис Кауфман — одеський бізнесмен, мультимільйонер, власник тютюнової кампанії ТОВ “Тедіс Україна”. Компанія Кауфмана має давню історію з Антимонопольним комітетом України (АМКУ). 2016 року АМКУ оштрафував “Тедіс” на 431 млн грн за зловживання монопольним становищем на ринку сигарет. “Тедіс” сплатила штраф, але, як зазначає АМКУ, не в повному обсязі, й отримала новий — у 274 млн грн.
Проте була у відносинах “Тедіс Україна” й АМКУ історія на мільярд, точніше, на 3,4 млрд грн, на які Антимонопольний комітет оштрафував тютюнову компанію восени 2019 року. Рішення скасував Верховний суд. Та затіяло цей процес оточення олігарха Ігоря Коломойського, яке хотіло увійти на привабливий тютюновий ринок. Борису Кауфману тоді допоміг президент Володимир Зеленський через колишнього голову Служби безпеки України Івана Баканова, якому доручив вирішити питання. На яких умовах? Тут нагадаємо тільки, що “Тедіс” мав 90% роздробу, море кешу, який міг дуже знадобитися в парламентській програмі “підтримки” депутатів 20—30—50. Чи став він у пригоді? Питання до слідства.
Бізнес-партнер Кауфмана та співфігурант справи, яку розслідує НАБУ, в Одесі — Олександр Грановський. Але не той, який вирішував для Банкової Петра Порошенка питання в судах. У того, до речі, — апеляція у ВАКС стосовно схеми з мінеральними добривами на Одеському припортовому заводі. Він зараз чи то на Кіпрі, як кажуть його адвокати, чи у Відні, де обідає разом із колишнім головою Нацбанку Кирилом Шевченком (якого теж підозрюють у корупції). Наш Олександр Грановський, він же нині Алекс Борухович, — співзасновник алкогольного бізнесу в Одесі, а також мав частку в компанії Vertex Hotel Group.
“Після перейняття ролі “смотрящих” у Кауфмана та Грановського постали питання щодо забезпечення бізнесу в Одесі тих гарантій, які надавав Галантерник у ролі “смотрящого”, але яких не збирались дотримуватися Кауфман і Грановський. Кожне таке питання ці особи вирішували окремо й індивідуально. Вони фактично взяли на себе функції утримувачів політичного життя в Одесі, бо Галантерник “в екзилі” втрачав вплив. Кауфман і Грановський почали керувати містом і частиною чиновників у міській раді”, — розповідає джерело.
Нові бенефіціари міськради
НАБУ каже, що Борис Кауфман і Олександр Грановський створили в Одесі злочинну організацію, щоб контролювати Одеську міську раду та брати в місцевих забудовників гроші, якщо їм потрібно буде вирішити питання щодо зведення нових об’єктів у місті. Бізнес-партнери нібито створили власний таємний офіс на проспекті Шевченка в Одесі, куди, за даними слідства, запрошували дуже різних людей. Зокрема й заступників мера Одеси Геннадія Труханова.
Один із них — Михайло Кучук. Багаторічна сфера його впливу в міськраді — департамент міського будування та архітектури, а також департамент земельних ресурсів. Слідство каже, що він контролював діяльність підпорядкованих управлінь головних розпорядників коштів і надавав їхнім керівникам вказівки про призупинення розрахунку за ремонт доріг у місті. З матеріалів слідства видно, що в березні 2022 року Кауфман із Грановським домовилися щомісяця платити Кучуку 300 тис. грн. І вже під час засідання в суді САП заявила, що перший заступник отримав 900 тис. грн від бізнесменів.
Ознайомлене з матеріалами слідства джерело ZN.UA каже, що Михайло Кучук був тією людиною, яка пов’язувала Кауфмана та Грановського із забудовниками. Схема виглядала нібито так: той, хто хотів розпочати будівництво в Одесі, розумів, що чесно отримати землю в місті не можна й потрібно домовлятися. Тому підприємці приходили в офіс до Кауфмана та Грановського з технічними документами на об’єкт, ті самостійно переглядали плани будівництва, вираховували для себе 10% і давали дозвіл. На одній із таких зустрічей нібито й був Кучук задля тиску, щоб, уособлюючи місцеву владу, тим самим продемонструвати вплив Кауфмана—Грановського.
Ігор Фомін, адвокат підозрюваного у справі Бориса Кауфмана стверджує, що повідомлення про підозру його підзахисного неконкретне й необґрунтоване, побудоване на припущеннях детективів, що є неприпустимим з погляду кримінального процесу. Він каже, що версія про таємний офіс і 10% від забудовників, які згадує слідство, не відповідає дійсності. “Нехай представники обвинувачення назвуть вам бодай одного такого забудовника. Навіть теоретично під час війни це нонсенс. Ринок будівництва і нерухомого майна взагалі стоїть”, — додає адвокат.
Ми почули адвоката, проте, за даними “Дзеркала тижня”, з кожним забудовником, який активно працював в Одесі до війни, Кауфман і Грановський після вивчення проєкту підписували “меморандум”, який передбачав входження потрібної компанії в проєкт і фіксував ці самі 10%. Ба більше, примірник кожного з “меморандумів” був як у Грановського, так і в забудовників. І коли відбулися обшуки, про які — рідкісний випадок! — ніхто не попередив, вони були настільки ефективними, що окрім тонн паперів, документів і грошей, включно із заначками в гаражах, було вивезено й екземпляри підписаних “меморандумів”. Тому вийти на забудовників, яким, як каже слідство, заламували руки господарі Одеси, виявилося дуже просто. А забудовники ж не ідіоти, вони розуміють: якщо під час обшуків було вилучено екземпляри меморандумів, то заперечувати це просто безглуздо. І люди підтверджували вимагання. Тож адвокат не зовсім правий, що в цьому аспекті справи в слідства нічого немає.
Інший заступник Труханова, який фігурує у справі, — Олег Бриндак. На відміну від Кучука, після оголошення йому підозри не звільнився й надалі працює в міській раді Одеси. За матеріалами слідства, з листопада 2021 до серпня 2022 року Бриндак отримав від Кауфмана та Грановського 2 473 884 грн. Ці гроші бізнесмени нібито заплатили йому, аби він сприяв тому, щоб рішення виконавчого комітету міськради ухвалювали на їхню користь.
Заступник міського голови Олег Бриндак
Юристка та заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції (ЦПК) Олена Щербан вважає Бриндака одним із головних допоміжних фігурантів у справі: “Він точно був людиною, яка руками забезпечувала цю історію, а тому може багато кого злити й багато чого розказати. Але в таких справах завжди відбуваються торги”. По суті, як стверджує слідство, Олег Бриндак отримував щомісяця від 15 тис. дол. за послуги.
Проте захист підозрюваного Кауфмана спростовує цю версію слідства: “Це обвинувачення є безпідставним і не відповідає дійсності”. Також адвокат Ігор Фомін заперечує версію НАБУ про третю заступницю Труханова Світлану Бедрегу, прізвище якої постало поряд із впливовими одеськими бізнесменами.
Вона за сумісництвом є директоркою департаменту фінансів Одеської міської ради і, згідно з матеріалами справи, нібито отримала від Кауфмана та Грановського 300 тис. грн. Обізнані з матеріалами слідства джерела кажуть, що Світлана Бедрега нібито інформувала бізнесменів на проспекті Шевченка про бюджет міста, який ішов на капітальні видатки, пов’язані з ремонтом різних об’єктів соціальної інфраструктури або з роботами у сфері ЖКГ. Тобто Кауфман та Грановський знали про підрядників, які планували виконувати роботи в Одесі та з якими міськрада укладала договори, й брали свою “частку щастя” від цих договорів. Інакше фінансування робіт не починалося.
Але адвокат Ігор Фомін відкидає такі припущення: “Маю впевненість, що детективи НАБУ та прокурори САП обʼєктивно оцінять зібрані докази, самі дійдуть висновку, що Борис Кауфман не винен, і закриють кримінальне провадження”.
Проте в НАБУ є записи прослуховування. За іронією долі, як стверджують джерела, прослуховувальні пристрої в офісі-бункері на проспекті Шевченка в Одесі встановили окремі співробітники приватної охоронної фірми “Зевс”, співзасновником якої є брат Бориса Кауфмана. Сім місяців записували все, що обговорювалося в офісі, де господарі й відвідувачі почувалися абсолютно відкрито й захищено в плані інформації, хоча це було не так. Гроші під час обшуків, як ми вже сказали, вилучали навіть із гаражів, — бізнесмени були, м’яко кажучи, шоковані. За інформацією наших джерел, внаслідок обшуків було вилучено близько 400 тис. дол. готівки. Сама охоронна фірма, яка була не в курсі дій своїх окремих співробітників, лише після затримання Кауфмана та Грановського дистанціювалася від усієї цієї історії. Але справу було зроблено.
Чи повідомлять про підозру Труханову?
Спеціалізована антикорупційна прокуратура відмовляється коментувати будь-які питання стосовно того, чи буде пред’явлена міському голові Одеси нова підозра в зв’язку з новоствореною “злочинною організацією” Кауфмана—Грановського. Джерела ZN.UA пояснюють це тим, що слідство має достатньо записів розмов у таємному офісі Бориса Кауфмана та Олександра Грановського, але всі ці записи мають бути підтверджені документами та іншими фактами.
“Під час прослуховування НАБУ (відкрито) не збирає доказів і не робить запитів, бо так вони б самі себе видали. У справі Кауфмана—Грановського повідомили про підозри за кількома епізодами, але тепер потрібно дозбирати всі документи й доповнити підозри. Треба працювати далі. А строки спливають. Аби цей кейс був добре підтверджений у суді, його потрібно ще додокументувати. А тут саме включаються інші чинники. Підозрювані — впливові люди”, — уточнює джерело.
Юристка Олена Щербан із ЦПК вважає, що Геннадій Труханов точно знав і розумів, що відбувається в нього під носом і до якого офісу на проспекті Шевченка в Одесі ходять його заступники. Вона вважає, що мер став обережнішим у таких справах і не вступав у прямі контакти й комунікацію з фігурантами, але точно “був в темі й у долі”. “Це ні в кого не викликає сумнівів. Слідство просто не може про це сказати. Не виключено, що якщо слідство працюватиме далі, хтось Труханова може здати”, — каже Щербан.
За нашою інформацією, “обережність” Труханова сягає корінням іще в часи Ангерта. У Труханова завжди були власні завдання, включно з розставлянням людей Ангерта й Галантерника на потрібні посади. Плюс силовики. Ні Ангерт із Галантерником свого часу, ні Кауфман із Грановським активно не спілкувалися з Трухановим. Мер, відігравши роль весільного генерала, розставивши потрібних людей, ішов займатися мерськими справами. І так було зручно не лише в політичному плані (Труханов мав переобиратися й гарантувати продовження проєктів), а й в економічному (розставлені на потрібні місця пішаки завжди дешевше продаються).
Перспективи справи й деякі висновки
Одеса нині нічия. Її не контролюють ні старі, ні нові. Мер Труханов, відіграючи роль патріота, чекає на підозру. Кауфмана та Грановського помножено на нуль. Джерела в НАБУ впевнено кажуть, що обидва надовго сядуть. В Одесі, як і раніше, немає прокурора. А київський експрокурор — нині начальник Одеської обласної ВА Олег Кіпер, — не відпускаючи одну руку від самого Києва, другою намагається допомогти кураторам із ОПУ закріпитися на родючій одеській землі. Як звільнити це місто від податей усіляких рівнів влади, — питання.
Кауфман — людина, яка може багато цікавого розповісти про співпрацю з офісом президента, з якого він до війни не вибирався. Та чи цікавиться НАБУ тим, які справи в бізнесмена були на Банковій? І чи зможе справа Кауфмана—Грановського, як, утім, і історія Тимошенко/Голика, в якій іще немає підозр, вивести на самий верх? Побачимо, це питання до слідства.
Адже за останні два роки, коли відбулися конкурси нових керівників САП і НАБУ, детективи та прокурори обох антикорупційних органів підтвердили просте правило: якщо їм не заважати, робота просуватиметься (зараз — не про підписання підозр “великим рибам”). Скрупульозна робота детективів у кримінальному процесі закладає фундамент для судового розслідування. І, як бачимо з матеріалів слідства, підозрювані стають винахідливими й обачними, зважають на ймовірне прослуховування та використовують глушники чи спеціальні штори в офісі.
Коли готувався цей матеріал, НАБУ затримало голову Тернопільської обласної ради Михайла Головка та двох заступників Тернопільської обласної державної адміністрації. Слідство каже, що вони нібито вимагали майже 1,8 млн грн у директора підприємства за підписання актів виконаних робіт із будівництва та ремонту інфраструктурних об’єктів комунальним підприємством Тернопільської облради. Швидкість вражає, як і нахабність і цинізм у відкритих САП справах, географію яких не зосереджено в одній області. Області різні, а схеми схожі. Що, власне, раніше підтвердив в інтерв’ю ZN.UA головний детектив НАБУ Андрій Калужинський.
Але інституційної потужності НАБУ та САП на всю країну не вистачить. Сигнали, які подають усім гілкам влади дві тисячі працівників антикорблоку, мають бути підкріплені чіткими діями правоохоронної системи, де працює майже 150 тисяч (!) правоохоронців і понад 20 тисяч (!) прокурорів. Таких дій із їхнього боку майже не відбувається.
І якщо останніми роками увагу громадськості було прикуто до САП і НАБУ, а також до судової реформи, яку боляче штовхнув у спину ексголова ВС Князєв, МВС і прокуратура — поле неоране. За всього внеску правоохоронної системи в протистояння агресору, прямих обов’язків поліціянтів, слідчих і прокурорів у кожному місті країни під час війни ніхто не скасовував. Без зміни якості всієї правоохоронної системи Одеса навряд чи запалить бікфордів шнур очищення від корупції на місцях.
Це, безперечно, чудово розуміє влада, яка геть індиферентно ставиться до того, що відбувається. Тримати повідець нереформованого правоохоронного блоку, натягуючи його лише в разі потреби приструнити незговірливого мера, завжди зручніше, ніж посіяти насіння антикорупції по всій правоохоронній системі.
Але й це ще не все. Що відбувається зі справами, які все ж таки потрапляють до ВАКС? Кримінальні провадження на декілька фігурантів застряють у залі судових засідань. Чи винні в цьому судді? Не завжди, бо Кримінальний кодекс — на боці обвинувачених, а якщо їх у справі більш як десять і в кожного — по два адвокати, які по черзі не з’являються до суду, процес затягнуть на роки.
Банкова знає й про це, однак теж ніяк не реагує. У такий спосіб куратори судового та правоохоронного блоку Смирнов і Татаров нейтралізують на законодавчому рівні вплив антикорупційного блоку на ситуацію в країні. Дискусія щодо внесення змін до законодавства триває на всіх рівнях не перший рік. Усі все знають і все розуміють. Однак законопроєкт №5661 про внесення змін до КПК глави правового комітету нардепа Маслова міцно застряг у його колеги по партії глави правоохоронного комітету Іонушаса. Тому українські корупціонери всіх мастей хоч і під арештом, але віри в силу грошей не втрачають.
Что скажете, Аноним?
[07:24 02 ноября]
[23:37 01 ноября]
[22:16 01 ноября]
13:30 02 ноября
13:00 02 ноября
12:30 02 ноября
12:00 02 ноября
11:30 02 ноября
11:00 02 ноября
10:30 02 ноября
09:30 02 ноября
09:00 02 ноября
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
[09:45 17 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.