“Чи можуть справжні економічні реформи бути втлені в життя?” — таку тему Economist Group запропонувала для обговорення в рамках організованого нею бізнес форуму “Український саміт”. Та бізнесмени, що взяли участь у заході, відповіді на це питання від представників влади, які погодились поспілкуватися з ними, так і не почули. Справжнього обговорення політичного курсу влади не вийшло. Представники владної команди, які з’явилися на форумі, прийшли похизуватися власними досягненнями в економічній сфері та публічно похвалити себе коханих. І після виголошення своїх промов швидко роз’їхались у власних справах. Як оцінюють їхню роботу бізнесмени та опозиція, вони вирішили не цікавитись.
Першою слово взяла заступник глави адміністрації президента Ірина Акімова, яка вирішила ознайомити бізнесменів із планом реформ на 2011 рік. Як повідомила Акімова, найближчим часом приймуть закон про державний борг та Митний кодекс, займуться реструктуризацією НАК “Нафтогаз України”, проведуть приватизацію близько 700 підприємств, проведуть пенсійну та земельну реформи.
“З 1 січня 2012 року ринок сільськогосподарських земель має бути відкритий. Він має бути відкритий не лише для громадян України, а й для іноземних громадян, які захочуть працювати в цій важливій сфері”, — пообіцяла Акімова.
Також до кінця 2011 року, за словами заступника голови адміністрації президента, будуть підписані угоди про зону вільної торгівлі.
Розповідь про плани та досягнення влади продовжив віце-прем’єр міністр Сергій Тігіпко. Він повідомив, що уряду вдалося скоротити дефіцит бюджету та відновити довіру до банківської системи (зокрема повернути обсяг депозитів на докризовий рівень), скоротити дефіцит Пенсійного фонду.
Тігіпко спробував виправдати і підвищення комунальних тарифів.
“Те, що ми підняли тарифи, — важке рішення, але без цього ми не обійдемося, і я думаю, що ми повинні виходити надалі на абсолютно реальні економічно обґрунтовані тарифи, незважаючи на те, популярні це рішення чи непопулярні.
Ми знайшли гарний вихід — політику надання субсидій. Для бідних верств населення ми ввели певну норму, коли працююча родина не повинна витрачати на комунальні послуги більше 15 %, а родина пенсіонерів — більше 10%. Ми спростили процес отримання субсидій”, — зазначив віце-прем’єр-міністр.
Тігіпко наголосив, що основними завданнями уряду будуть: по-перше, у 2011 році зменшення дефіциту “Нафтогазу” до 8,5 млрд.гривень, а в 2012—му зведення його до нуля; по-друге — прийняття закону про державні закупівлі, який має зробити їх більш прозорими.Також політик пообіцяв прийняти закон щодо легалізації заробітної плати та робочих місць, який мав би вирішити проблему так званих зарплат у конверті, та схвалити зміни до трудового законодавства.
Вихвалявся Тігіпко і реформами, проведеними у сфері оподаткування: “Ми зменшили кількість видів податків з 43 до 22, податок на прибуток тепер не 25%, а 23%. У 2014 році ПДВ зменшиться до 16%”.
Але більшості присутніх на заході бізнесменів, як і запрошеній до участі в дискусії екс-прем’єр-міністру Юлії Тимошенко слова представників владної команди здалися непереконливими.
У країні не завершено роботу над вдосконаленням демократичних інституцій, а за таких умов економічні реформи не можуть бути успішними, — озвучила Тимошенко одну з проблем, що найбільше сьогодні хвилює іноземних інвесторів. І поки влада не почне працювати над реалізацією демократичних принципів, ні на укладання угоди про асоціацію з Європейським союзом, ні на притік прямих іноземних інвестицій в Україну очікувати не варто.
“За рік, що минув, влада провела дві реформи. Перша — конституційна реформа, друга — реформа системи судочинства. Ці реформи були непогано розрекламовані. Але як вони проведені, якщо в нас після проведення судової реформи більше 30 зауважень від Венеціанської комісії, де кожне зауваження говорить про те, що реформа, що була проведена, остаточно перекреслила правосуддя.
Якщо є потреба залучити інвесторів, потрібно починати не з бізнес-проектів, а з визначення того, чи можуть інвестори працювати там, де судова система під знаком питання, як вони в таких умовах можуть захистити свою власність і те, що пов’язано з їхнім бізнесом”, — наголосила Тимошенко.
На необхідності перегляду судової реформи, яку проводить влада, наголошували і представники бізнесу та експерти. А крім проблем, про які говорила Тимошенко, вони звернули увагу ще й на інші.
“Це слабка інформаційна політика і слабка взаємодія уряду із суспільством та з бізнесом. Їхні (влади — ред.) підходи до реформ нагадують боротьбу, а не співпрацю. Наприклад, той же Податковий кодекс пройшов у парламенті без обговорення”, — зазначив старший радник “Альфа-Банку” Роман Шпек.
“Деякі реформи складні і з подвійним дном. Не варто розраховувати, що все це можна зробити за допомогою одного розчерку пера. Реформи треба готувати довго, поспіх не дозволить отримати хороші результати”, — наголосив Мартін Рейзер, директор представництва Світового банку в Україні, Молдові та Білорусі.
Більшість учасників бізнес-форуму наголошувала, що якщо влада зацікавлена в притоку прямих іноземних інвестицій, вона має сконцентрувати всі свої зусилля на необхідності боротьби з корупцією.
Але в те, що влада дійсно зможе вирішити проблеми, які турбують інвесторів, бізнесмени мало вірять. “Шкода, що представники влади не залишились на обговорення. Знову ми самі обговорюємо питання, які нас хвилюють. Залишається лише сподіватися, що представники уряду зрозуміють наші потреби”, — констатували учасники заходу.
Аліна ПАСТУХОВА
Что скажете, Аноним?
[16:52 23 ноября]
[14:19 23 ноября]
[07:00 23 ноября]
13:00 23 ноября
12:30 23 ноября
11:00 23 ноября
10:30 23 ноября
10:00 23 ноября
09:00 23 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.