Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Співвласник групи компаній NOVA Климов: У розвиток міжнародної мережі ми вкладаємо приблизно EUR1-2 млн на місяць

[16:22 08 августа 2024 года ] [ Интерфакс-Украина, 8 августа 2024 ]

Група компаній Nova на початку липня вийшла на ринок Франції, відкривши перше відділення в Ніцці, що стало сотим відділенням, відкритим за межами України — в Європі.

Завдяки партнерам “Нова пошта” (входить до групи) на початок липня в Європі було понад 35 тис. точок сервісу.

В Україні з початку 2024 року і на кінець липня компанія розширила мережу з 26,6 тис. до 30,1 тис. точок: 12,1 тис. відділень і 18 тис. поштоматів.

Італія, за даними Євростату, є п'ятою європейською країною за кількістю українців зі статусом тимчасового захисту: до кінця травня їх налічувалося 165,13 тис., що на 0,5 тис. більше, ніж у квітні.

Під час урочистого відкриття відділення “Нової пошти” в Римі співвласник групи компаній NOVA Вячеслав Климов розповів агентству “Інтерфакс-Україна” про інвестиції в розвиток міжнародної мережі, плани розвитку і як компанія вирішує кадрові питання під час війни.

- Хочу привітати вас із відкриттям у Римі, це те, чого чекали багато українців. Які плани розвитку “Нової пошти” у Римі, в Італії, Європі?

— Щиро дякую! Сьогодні ми відкрили наше флагманське відділення у Римі. Клієнти можуть як відправляти, так і отримувати тут документи, посилки до 100 кг.

Але в Італії це вже не перше наше відділення. Ще торік, у грудні, ми стартували у Мілані. Очевидно, що це лише початок. І ми точно не плануємо зупинятись, тому наші наступні відкриття відбудуться у Флоренції, Неаполі, Болоньї, Ґенуї та Вероні.

Наразі по Європі ми відкрили 104 відділення у 14-ти країнах. І це все за півтора роки. Якщо говорити про швидкість розвитку, то це швидкість досить вражаюча.

- Ви так активізувалися через війну?

Напередодні війни у нас був тільки один закордонний ринок: Nova Post працювала у Молдові. Також у нас ще є компанія Nova Global, яка забезпечує доставку з будь-якої точки світу, зараз вона доставляє посилки з Китаю, Америки і у зворотному напрямку. Допомагає українським експортерам. Але представлені до війни як локальний оператор ми були тільки в Молдові.

Війна дійсно стала каталізатором і поштовхом для нашого розвитку. Коли багато українців вимушено опинились за кордоном, вони почали задавати питання, чому там немає “Нової пошти”? Ми сприйняли це як виклик для себе, зрозуміли, що треба забезпечувати потреби людей. Тож, вже у жовтні 2022-го року ми відкрили перше відділення Nova Post у Варшаві, у Польщі. І далі почали активну міжнародну експансію.

- Які плани?

— Ми продовжимо збільшувати свою мережу в європейських країнах та запускати власну адресну доставку по Європі.

- Скільки ви інвестуєте в напрямок міжнародного розвитку?

— Відверто кажучи, ми не особливо суворо плануємо інвестиції у міжнародний напрям, бо інколи ми не маємо іншого вибору, окрім як інвестувати. З осені 2022 року ми вже вклали понад EUR10 млн у цей напрям і продовжуємо збільшувати наші інвестиції. Наразі ми вкладаємо приблизно EUR1-2 млн на місяць на розвиток нашої міжнародної мережі.

- Якщо говорити про розвиток “Нової пошти” за кордоном, міжнародний розвиток, то ви у цьому сегменті орієнтуєтесь більше на споживачів-приватних осіб? Чи є плани розвивати бізнес-напрямок?

— В Україні клієнтська стратегія “Нової пошти” спрямована на три основні сегменти.

Перший сегмент — C2C (клієнт до клієнта), який обслуговує звичайних українців, що спілкуються через “Нову пошту” зі своїми родинами та друзями. Другий сегмент — B2C (бізнес до клієнта), що передбачає доставку товарів із інтернет-магазинів до кінцевого споживача. Третій сегмент — B2B (бізнес до бізнесу), який охоплює відправлення між бізнесами, наприклад, для забезпечення власних торговельних мереж.

Цю стратегію ми застосовуємо і в Європі. Почали з обслуговування українців як фізичних осіб, що надсилають посилки своїм рідним і близьким в Україну, отримують з України, а також здійснюють відправлення по Європі.

Одночасно ми почали імпортувати до наших європейських відділень значні обсяги посилок із великих світових інтернет-магазинів, наприклад, з Китаю. Важливу частку складає український бізнес, що експортує товари до інших бізнесів. Місцевий бізнес, наприклад, в Італії також починає відправляти вантажі до України.

Таким чином, в Європі, зокрема, і в Італії, ми працюємо з тими ж трьома сегментами: фізичні особи, інтернет-магазини та B2B.

- Яку частку займе сегмент B2B на міжнародному ринку?

— Зазвичай в Україні ці три сегменти збалансовують один одного. Основним сегментом для нас є електронна комерція, тобто B2C. Водночас, сегменти B2B та C2C також дуже потужні та важливі для нашого бізнесу.

Ми плануємо дотримуватись такої ж структури і в Європі. На початковому етапі пріоритетом буде відправлення посилок фізичними особами до України та з України. Проте, повторюся, це лише початок.

- Які потоки зараз більші — з України в Європу чи з Європи в Україну?

— Зараз дещо більший обсяг відправлень генерується з України. Однак, існує певна сезонність. У серпні, наприклад, обсяги відправлень з Європи трохи зменшуються, оскільки це традиційно пора відпусток. Після цього зазвичай починається період підготовки до навчального року, коли споживання зростає. Потім настає високий сезон для будь-якої компанії з доставки, який триває до Різдва.

- За кордоном у вас є свій автопарк, свої склади, чи ви залучаєте партнерські потужності?

— Так, загалом це модель, схожа на українську, з автопарком і сортувальними потужностями. Звичайно, зараз вони не можуть зрівнятися за масштабами з українськими, але ми плануємо їх активно розвивати.

- Якщо говорити про Італію, то тут є чіткі, налагоджені канали поставок і доставок через автобусних перевізників (”бусики”), як привозять та відправляють посилки. Наприклад, через перевізника відправляють з Рима, скажімо, на Чернівці, а там по Україні через “Нову пошту”. Перевізники на бусиках для Nova Post це партнери чи конкуренти? Як перевізники поставилися до вашої появи?

— Ми не відчували і не відчуваємо жодного супротиву, і сподіваємося, що так буде і надалі. Власне, за досвідом Польщі та Чехії, куди ми прийшли раніше, ніж в Італію, ніякого супротиву не було. Чи є хвилювання? Можливо, так. Завжди потужний гравець, такий як “Нова пошта”, може викликати тривогу у операторів ринку. Але для нас ці перевізники є клієнтами і партнерами, насамперед. Практично всі вантажі, які вони перевозять, так чи інакше потрапляють у мережу “Нової пошти” в Україні. Тому для мене це клієнти. Ми ретельно передаємо нашим співробітникам, що не повинно бути конкурентного ставлення: це наші клієнти і партнери.

- Чому в Італії перший був Мілан, а не Рим?

— У нас є технологічні інструменти, які показують розташування клієнтів навіть за кордоном. Згідно з розрахунками, проведеними за допомогою цих інструментів, більшість українців перебуває в Мілані, тому ми вирішили відкрити перше відділення саме там. Так само, як перше відділення у Франції ми відкрили у Ніцці, а не у Парижі. Для “Нової пошти” традиційно важливо йти туди, де є українці та наші клієнти.

- Що буде далі, які наступні міста в планах?

— Ми продовжимо відкриття відділень в Італії, в самих найближчих планах — Неаполь та Верона. І хоча приміщення ми ще не підшукали, але ці міста обов'язково з'являться в нашій мережі.

Водночас ми будемо нарощуватимемо обсяги адресної доставки по всій Італії. Для цього не обов'язково мати відділення в кожному місті, оскільки “Нова пошта” вже зараз може здійснювати доставку в будь-яку точку Італії. Паралельно будемо налагоджувати контакти з локальними лідерами ринку, щоб отримати доступ до їхніх мереж поштоматів та точок видачі.

- Йдеться про PostaItalia?

— Ми відкриті до співпраці з усіма, проте наші інтереси зосереджені переважно на приватних компаніях, таких як BRT та GLS. Ми зацікавлені у підключенні до їхніх мереж і відділень. GLS вже є нашим партнером у Німеччині та Чехії, тож ми впевнені, що наша взаємовигідна співпраця продовжиться і в Італії.

- Наскільки це здорожчує доставку?

— Це не вплине на вартість доставки для клієнта. Це стандартна практика: якщо ви не можете самостійно дістатися до певного місця, ви знаходите партнера для допомоги.

- Коли запрацює внутрішня доставка по Італії?

— У нас уже працює доставка між італійськими відділеннями Nova Post. Завдяки співпраці з місцевими логістичними компаніями ми доставляємо посилки у будь-який куточок країни. Водночас у Мілані та передмісті в нас є власна кур'єрська доставка, яка згодом працюватиме і у Римі. Один із ключових стратегічних принципів компанії — це швидкість. Ми орієнтуємося на швидку доставку, тому обов'язково пропонуватимемо доставку на наступний день.

- Як ви формуєте політику ціноутворення для розвитку за кордоном?

— Головний принцип нашої цінової політики полягає в тому, щоб забезпечити економічну вигоду для наших споживачів і дотримуватися здорового глузду. Ми ніколи не були і не будемо найдорожчими на ринку. Наші ціни завжди будуть доступними і адекватними. Однак ми намагаємося уникати частих змін у ціновій політиці.

- Ви розраховуєте на окупність інвестиції ваших міжнародних відділень чи це для вас більше соціальна відповідальність?

— Ми ніколи не реалізуємо жодних активностей без чітких бізнес-цілей. Справді, будь-який бізнес починає займатися соціально важливими ініціативами лише після того, як встановить стабільну бізнес-модель. Таким чином, міжнародний напрямок для нас є бізнес-проєктом. Наразі ми рухаємося в межах запланованих цілей. Зазвичай ми закладаємо мінімум один рік для того, щоб відділення вийшло на беззбитковість.

- Очевидно, що після початку великої війни та масової міграції українців за кордон дуже відчутно збільшилося навантаження на ваші відділення на Західній Україні, зокрема в Чернівцях та у Львові. Чи є якісь плани посилювати ці хаби?

— Розвиток “Нової пошти” в Україні триває навіть під час війни. Звісно, мережа в прифронтових містах, таких як Харків, це відбувається не так швидко, як у західних регіонах. Проте ми не припиняємо інвестувати у розширення мережі: будуємо укриття для клієнтів і працівників, відновлюємо зруйновані чи пошкоджені відділення та сортувальні хаби.

В західних регіонах України ми спостерігаємо зростання обсягів і відповідно реагуємо на це, поновлюючи можливості наших сортувальних центрів: постійно розширюємо Львівський хаб, збільшуємо кількість терміналів, швидко розвиваємо мережу відділень і поштоматів у містах на заході країни.

- Ви закриваєте відділення на сході?

— Лише в разі безпосередньої загрози для працівників та клієнтів або заборони на роботу від військової адміністрації. Наприклад, так сталося в Покровську та Лимані. Це стосується не тільки східних регіонів, а й будь-яких прикордонних населених пунктів. Якщо прямої загрози немає, ми або продовжуємо працювати, або ж змінюємо локацію чи використовуємо мобільні відділення. За ці роки війни мережа “Нової пошти” в Україні зросла приблизно на 30%.

- Наразі багато українських компаній стикнулося із кадровою проблемою. Для логістів, зокрема, це заборона на виїзд чоловіків за кордон. Як це стосується вашої компанії і як ви це вирішуєте?

— Будь-який бізнес на 98% складається з вирішення проблем. Але кадрові питання — це лише один із викликів. “Нова пошта” в Україні стикається з набагато більшими ризиками, пов'язаними, зокрема, з безпекою, аніж із бізнес-ризиками, пов'язаним з персоналом.

Проте наші споживачі не повинні перейматися тим, як “Нова пошта” вирішує свої внутрішні проблеми. Вони очікують якісного сервісу, і ми його забезпечуємо. Кадрові питання, звісно, існують, але це бізнес-виклик, який можна вирішити, наприклад, через автоматизацію. Зокрема ми активно розвиваємо мережу поштоматів.

- Але ж посилки не доставляються автоматично — потрібна людина, яка “фізично” привезе. Де знайти водіїв, які перетинають кордон?

— Ми активно залучаємо жінок, зокрема до роботи водіями. Не лише забезпечуємо їм гарні умови праці, а й навчаємо, надаємо можливості для розвитку.

- Скільки жінок працює у вас водіями?

— Зараз не можу точно сказати. Але жінок ми залучаємо до різних професій, адже автоматизація та механізація на наших терміналах не вимагають фізичної сили.

Але я хотів би зазначити інші цифри. Сьогодні 3318 новопоштовців боронять Україну на фронті. Здебільшого це хлопці, які могли б працювати у відділеннях, на терміналах або керувати вантажівками. На жаль, 134 наших співробітників загинули на фронті, а також 18 цивільних осіб.

- Ви допомагаєте родинам загиблих?

— Обов'язково. Компанія надає родинам загиблих матеріальну допомогу у розмірі 60 тис. грн. Їхні діти отримують по 10 тис. грн щомісяця до досягнення повноліття. Крім того, “Нова пошта” надає грант на навчання у розмірі $12,5 тис. кожній дітині наших загиблих працівників. Компанія також покриває всі витрати на організацію поховання. Звісно, ми також надаємо психологічну та медичну допомогу.

- Як ви виживаєте в умовах відключення світла?

— Відключення електроенергії, як і кадрову кризу, ми сприймаємо як бізнес-виклик. Наша мета — зробити все, щоб наші споживачі не відчували впливу відсутності електрики на роботу “Нової пошти”. Тому майже всі наші відділення обладнані генераторами та інтернет-модулями Starlink, що дозволяє їм тривалий час працювати в умах відключення світла. Тому навіть за його відсутності наші відділення продовжують надавати всі послуги та виконують функцію пунктів незламності.

Наша мережа поштоматів теж працює автономно і не потребує постійної електроенергії. Поштомати в будинках живляться від спеціальних батарей, а вуличні можуть працювати як від акумуляторів, так і від електромережі.

Кур'єрська доставка здійснюється у звичному режимі: кур'єри доставляють посилки, оформлюють відправлення через мобільний застосунок і приймають оплату. Додатково ми забезпечили їх підсилювачами мобільного зв'язку, щоб підтримувати стабільний зв'язок, необхідний для більшості операцій.

Усі 134 сортувальних термінали “Нової пошти” оснащені генераторами і можуть працювати без електрики 24/7.

- На скільки на сьогоднішній день порівняно з довоєнними часами здорожчала логістика як бізнес-процес, як послуга?

— Звичайно, оснащення терміналів або відділень генераторами, які працюють на дизельному паливі, збільшує витрати, але ми намагаємося якнайдовше не перекладати їх на наших споживачів.

Анна ЛЕВЧЕНКО

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.