Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Шлях до Умєрова

[08:00 01 сентября 2023 года ] [ Forbes-Украина, 31 августа 2023 ]

Офіс президента майже знайшов заміну Резнікову у кріслі міністра оборони. Чому Зеленський зупинився саме на очільнику Фонду держмайна

 В Офісі президента (ОП) понад три місяці шукали нового очільника Міноборони та майже знайшли кандидата який влаштовує владу, міжнародних партнерів та громадськість. Вже наступного тижня Верховна Рада (ВР) може призначити новим очільником МО нинішнього голову ФДМУ Рустема Умєрова. Чому саме його?

Володимир Зеленський та Офіс президента (ОП) ще з початку червня почали шукати нового очільника Міністерства оборони (МО), який мав би змінити Олексія Резнікова, що був міністром з листопада 2021-го. Кандидата знайшли в особі нинішнього керівника Фонду державного майна (ФДМУ) Рустема Умєрова: він може очолити Міноборони вже наступного тижня, кажуть одразу девʼять співрозмовників Forbes у ВР та ОП.  На думку більшості співрозмовників причина, через яку Зеленський змінює Резнікова — періодичні публічні скандали навколо Міноборони.

У Фонді державного майна (ФДМУ) інформацію про нове призначення Умєрова не коментують, зазначаючи що установа працює у звичному режимі. “Такі рішення ухвалює президент”, — коротко відповідають у пресслужбі фонду. Сам Умєров не відповів на прохання Forbes підтвердити можливий перехід до Міноборони.

Наразі план ОП — вже четвертого вересня представити кандидатуру Умєрова на засіданні фракції “Слуга Народу”, голосування у парламенті може пройти пʼятого або шостого вересня, кажуть два нардепи з президентської політсили на правах анонімності (вони не уповноважені коментувати кадрові призначення).

Як ОП обирав наступного керівника Міноборони та чому вибір зупинився саме на Умєрові? 

Шлях Умєрова з ФДМУ до Міноборони

В ОП шукали людину з незіпсованою репутацією, міжнародними звʼязками та добрими менеджерськими якостями, кажуть два нардепи з економічного та антикорупційного комітетів ВР, які спілкувалися на умовах анонімності. “Рустем за цими показниками підходить”, — каже один з них. 

Саме менеджерські якості стали головною перевагою Умєрова, кажуть два співрозмовники в ОП та бюджетному комітеті ВР. “Він ефективний менеджер та готовий брати на себе відповідальність”, — зазначає один зі співрозмовників.

У ФДМУ Умєров потрапив у вересні 2022-го з парламенту, де він був депутатом фракції “Голос”. “Пропозиція [очолити ФДМУ ] надійшла від президента під час одного зі звітів щодо військовополонених та озброєння”, — розповідав Умєров в інтервʼю Forbes у жовтні 2022. Про відсутність корупційних скандалів зазначив у Telegram і заступник голови фінансового комітету Ярослав Железняк. “У нього був рік на посаді. Рік без жодного скандалу і з рекордним результатом ФДМУ”, — написав нардеп. 

Умєров був залучений до важливих для держави процесах від роботи над початком зернового коридору до обміну полонених. “В організації обмінів полоненими його роль була одна з ключових, в тому числі мова йде й про повернення азовців та залучення до цього процесу президента Туреччини Реджепа Ердогана”, — каже співрозмовник в оборонному комітеті.  

Про теплі стосунки Умєрова з очільниками країни арабського світу, розповідав Forbes нардеп з керівництва СН у вересні 2022. “Його поважають у арабських країнах він може легко домовитися про зустріч будь з ким”, — розповідав він. 

У березні 2023 року Умєров супроводжував першу леді Олену Зеленську під час візиту до Обʼєднаних арабських еміратів (ОАЄ). У травні супроводжував президента під час візиту до Королівства Саудівської Аравії.

“В Умєрова налагоджені контакти із країнами ЄС та США, він постійно спілкувався з посольствами та бізнесом у справах ФДМУ”, — зазначає консультант ОП. “Дипломатія — одна з його сильних сторін і для міністра оборони це важливо”.

Ще одна причина такого вибору — кадрова політика, яка сформувалася в ОП за останні два роки, впевнена нардеп з економічного комітету Галина Янченко. “Зараз ми майже не бачимо призначень зовні, здебільшого йдеться про політику ротацій. Шукали людину з оточення”, — каже Янченко. 

Про це свідчать чотири великі призначення — міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, який раніше очолював Національну поліцію, Міністерство аграрної політики очолив колишній нардеп від “Слуги народу” Микола Сольський, ще один виходець з президентської партії Андрій Костін став Генпрокурором, колишній голова УЗ Олександр Камишін також отримав крісло міністра, каже Янченко.  

В ОП шукали людну, яка зможе знайти спільну мову з оточенням президента та бути командним гравцем, каже нардеп з оборонного комітету, що спілкувався на умовах анонімності. “Ми бачимо багато призначень де люди не завжди відповідають вимогам посади, наприклад, це стосується деяких рішень у дипломатичному секторі”, — вважає співрозмовник. “Аналогічна ситуація зараз і з Міноборони. Умєрову доведеться багато та швидко вчитися”, — додає він.

Кого ще розглядали на заміну Резнікову 

Черги очолити Міністерство оборони не було, констатує нардеп з бюджетного комітету на правах анонімності. 

В ОП вели серйозні перемовини лише з двома кандидатами, окрім Умерова, кажуть три нардепи з фінансового, антикорупційного та оборонного комітетів. Перший — міністр стратегічних галузей і промисловості Олександр Камишін, другий — очільник Мінрозвитку Олександр Кубраков. Обидва відмовилися, кажуть два співрозмовники в ОП та серед керівництва “Слуги народу”. 

“Камишін аргументував позицію тим, що не встиг налагодити процеси у своєму міністерстві та має важливі завдання на нинішній посаді (Камишін на посаді міністра з 21 березня 2023-го — Forbes). В ОП з цим погодилися”, — каже один зі співрозмовників. Чим аргументував свою відмову Кубраков — достеменно не відомо. “У нього гарні стосунки з президентом міг і просто відмовитися”, — каже інший консультант ОП, який попросив не згадувати його прізвища у цій статті через сенситивність теми. 

Консультації з Умєровим почалися лише на початку цього тижня, кажуть два нардепи з президентської партії. “В Умєрова фактично не було можливості відмовитися”, — каже один з консультантів ОП. Чому? На відміну від міністерства Камишіна, бажання навести лад у Фонді держмайна — не надто вагомий аргумент Для ОП та президента, додає співрозмовник.

Іра КРИЦЬКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.